obrazona para

Jak naprawić związek? 15 sposobów na uratowanie związku

Relacje damsko-męskie są skomplikowane. Kryzys zdarza się na różnych etapach. Czasami nawet błahy powód może okazać się pretekstem do rozstania, czy definitywnego zakończenia znajomości. Jak naprawić związek? Poznaj 15 sposobów na uratowanie związku!

15 sposobów na naprawienie związku

Powodów zakończenia związku jest wiele. Jeśli poznamy przyczynę będzie nam dużo łatwiej naprawić naszą relacje. To będzie jeden z kluczy do sukcesu i szczęśliwego powrotu do ukochanej osoby. Co zrobić? Nie wiesz co okaże się pomocne? Poniżej znajdziesz 15 sposobów na uratowanie związku:

 1. Szczera rozmowa – to pomoże obojgu. Dowiecie się co jest nie tak, czego od siebie oczekujecie, a także co myślicie o wspólnej przyszłości. Dialog jest ważny na każdym etapie znajomości!
 2. Utrzymywanie kontaktu – staraj się dużo rozmawiać osobiście, poza tym również dzwonić i pisać. Warto jednak pamiętać, aby nie być zbytnio natarczywym i dać drugiej osobie chwilę na ochłonięcie.
 3. Spotykajcie się, najlepiej na neutralnym gruncie, na przykład w restauracji, czy w parku. Kontakt bezpośredni jest kluczowy, dobrze pobyć jedynie w cztery oczy.
 4. Wspierajcie się – to jest niezwykle istotne przy odbudowywaniu relacji. Nawet drobne gesty pokażą, że Ci zależy na drugiej osobie.
 5. Odbudowa zaufania – to kolejna kwestia, nad którą należy pracować. Bez zaufania nic nie będzie, zwłaszcza gdy pojawiła się zdrada lub kłamstwa i to było powodem rozpadu relacji.
 6. Unikaj kłótni i wzajemnych oskarżeń, ponieważ to prowadzi tylko do zaostrzenia konfliktu, poza tym do pogłębienia przepaści, jaka was dzieli.
 7. Przeciwdziałajcie rutynie – ona bywa zgubna w związku. Zaskocz swoją drugą połówkę, tutaj nawet drobny gest znaczy wiele. Nie musisz od razu obdarowywać prezentami wystarczy wspólne wyjście do kina, czy weekendowy wyjazd tylko we dwoje.
 8. Naucz się przepraszać i przyjmować przeprosiny. Trzeba przyznać się do błędu oraz okazać skruchę.
 9. Zadbaj o bliskość fizyczną, mowa nie tylko o seksie, ale i o innym rodzaju kontaktu. Złapanie za rękę, buziak w policzek, czy objęcie – to również oznaki czułości.
 10. Pozory mylą, więc staraj się wyjaśnić wszystkie niedopowiedzenia itp. To oczyści atmosferę oraz pozwoli uniknąć niedomówień, czy błędnego oceniania sytuacji.
 11. Zacznijcie od czystej karty, zapomnijcie o negatywnych elementach przeszłości, wobec tego nigdy już do nich nie wracajcie.
 12. Mów o swoich potrzebach, niekiedy drugiej osobie ciężko jest się domyślić czego oczekujesz. To powoduje frustracje oraz nerwowe sytuacje. Jasne komunikaty ułatwią wam wiele w życiu.
 13. Mów o uczuciach, nigdy ich nie tłum!
 14. Zadbaj o siebie i obudź w partnerze pożądanie. Ponownie rozpal ogień miłości, zaskocz go nie tylko w sypialni.
 15. Jeśli sami nie radzicie sobie z odbudową związku to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, na przykład z terapii dla par.
  Tęsknota za ukochanym - jakie są tego objawy?

Naprawianie związku trwa i wymaga pracy od obu stron. Nie każdemu się to uda, ale jeśli jest uczucie warto próbować. Musisz sobie jednak odpowiedzieć na kilka pytań, między innymi:

 • Czy wciąż go kocham?
 • Jak wyobrażam sobie wspólną przyszłość?
 • Czy mogę mu wybaczyć?

Czy warto ratować związek?

Wiele osób ratuje związek jedynie z uwagi na dzieci, a to wielki błąd. Co więcej pociechy w toksycznej relacji rodziców mogą ucierpieć bardziej niż, gdy się oni rozstaną. Kłótnie, awantury, napięta atmosfera, pretensje – takie zachowania źle wpływają na psychikę. Pamiętaj, że nic tworzonego na siłę nie przyniesie dobrych rezultatów. Skup się na swoich emocjach i uczuciach, zastanów się czy kontynuowanie tej znajomości jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla Ciebie, dopiero potem pomyśl o rodzinie.

Zdrada to kolejny częsty powód rozpadu związku. Tutaj bardzo trudno ponownie zaufać drugiej osobie, bo mocno nadwyrężyła lojalność. Trzeba odzyskać zaufanie w innym wypadku odbudowa relacji nie ma najmniejszego sensu. Kontrolowanie, wypominanie oraz wspominanie o tym co było w każdej kłótni nie wróży dobrze.

Jeśli jest to związek na odległość, trzeba się ponownie do siebie zbliżyć. Zadbaj przede wszystkim o stały kontakt, zarówno o ten osobisty, jak i online. Zaufanie jest tutaj tak samo ważne, jak w przypadku zdrady.