romans w pracy

Romans w pracy – jak rozpoznać jego początki? Unikaj romansu z szefem i żonatymi!

Romanse zdarzają się często zwłaszcza w miejscu pracy, gdzie przebywamy w zasadzie większą część dnia. Jak rozpoznać początki pojawienia się zainteresowania? Jak można tego uniknąć? Nasz artykuł dokładnie opisuje romans w pracy, więc koniecznie go przeczytaj!

Romans w pracy – jak zauważyć jego początek?

Romansowanie w pracy jest bardzo niebezpieczne, a mimo to dochodzi do niego wielokrotnie. Nie dość, że robimy to z współpracownikiem, a co gorsza szefem to jeszcze jesteśmy kochanką. Łączenie obowiązków służbowych z uczuciami to istna mieszanka wybuchowa, która rzadko kiedy się dobrze kończy.

Wiele osób przegapia początek romansu, a później jest już za późno, bo akcja potoczy się bardzo szybko, a poprzez to wszystko zajdzie za daleko. Jakie mogą być symptomy świadczące o tym, że przygoda miłosna może się wydarzyć w miejscu pracy? Szef lub współpracownik:

 • jest dla Ciebie milszy
 • okazuje Ci większe zainteresowanie niż wcześniej
 • szuka pretekstu, aby pobyć razem sam na sam
 • chętnie służy Ci pomocą pomimo natłoku własnych obowiązków
 • stara się odciążyć Cię
 • zostajecie sami po godzinach
 • szuka kontaktu fizycznego – przypadkowe dotknięcie dłoni to jeden z wielu przykładów
 • przebywa w tych samych miejscach co Ty
 • traktuje Cię mocno pobłażliwie
 • pozwala Ci na dużo więcej niż wcześniej, na przykład przymyka oko na wyraźne pomyłki.

Należy pamiętać, że szybko otoczenie wychwyci zmianę zachowania i zaczną się wtedy pojawiać plotki. Sygnały zazwyczaj są dość wyraźne, a więc trudno ich nie zauważyć. Pracownicy z łatwością dostrzegają romanse.

Jak rozpoznać pierwsze objawy romansu w pracy?

Wspólne spędzanie czasu, przeżywanie emocji, a także atrakcyjny wygląd fizyczny – to powoduje, że o romans w pracy bardzo łatwo. Imprezy firmowe oraz innego rodzaju wyjazdy potrafią mocno zbliżać, podobnie jak wspólne projekty i wielogodzinne rozmowy.

Romans bardzo przypomina stan zauroczenia, czyli w tym okresie bujamy w chmurach, nasze myśli skupiają się tylko na jednej osobie oraz pojawia się roztargnienie. Emocje biorą górę, a my tracimy racjonalne myślenie, bo dajemy ponieść się namiętności.

Obie strony czują pociąg fizyczny i pożądanie. Zdarza się tak, że służbowe miłostki działają w sposób motywacyjny, a to dlatego że chętniej przychodzi się do pracy, a adrenalina napędza do działania i pokazania się z jak najlepszej strony.

  Jak uwieść faceta? Wykorzystaj 10 prostych zasad

Romans w pracy z żonatym mężczyzną – dlaczego nie warto tego robić?

Romans w pracy z żonatym mężczyzną to niebywale ryzykowne posunięcie, bo mieszamy obowiązki służbowe oraz dodatkowo krzywdzimy rodzinę. Facet ma własną familię i w wielu przypadkach nie zamierza odchodzić od żony dla kochanki. Nie warto wdawać się w tego typu relację, ponieważ:

 • to zepsuje waszą współpracę
 • może być przyczyną konfliktów na polu służbowym, a nawet i prywatnym
 • może doprowadzić do odmowy współpracy, wyrzucenia z miejsca pracy, czy też podkładania kłód pod nogi
 • może ona okazać się przeszkodą w rozwoju kariery.

Zarówno mąż, jak i kochanka mogą szukać zemsty, albo innej formy ukarania za ewentualne rozstanie bądź wydanie się romansu. Kiedy wszystko wyjdzie na jaw ucierpią również partnerzy osób zdradzających. To niebezpieczny układ, który nie wiadomo, jak może się zakończyć. Szczęśliwy finał jest jednostkowym przypadkiem w tej sytuacji.

Romans w pracy z szefem – jak to się zazwyczaj kończy?

Nie ma wątpliwości, że romans z szefem jest jeszcze bardziej kłopotliwy niż ze zwykłym współpracownikiem. To przecież od tego faceta zależy cała Twoja kariera zawodowa i w pewnym stopniu również przyszłość. On decyduje o Twoim losie.

Bliższa relacja z pracodawcą ma więcej wad niż zalet. Może ona skończyć się różnie. Głównie dochodzi do zwolnienia, poza tym do licznych problemów służbowych. Romans w pracy z szefem może skutkować wyrzuceniem nawet w trybie natychmiastowym, gdy on wykaże zaniedbania w obowiązkach, czy też wykorzysta inne argumenty przeciwko Tobie. Docinki, krytyka, nawał pracy, jak i pozbawianie, na przykład dodatkowych zleceń to także się zdarza.

Związek z szefem ma dużo bardziej poważne konsekwencje niż tylko złamane serce. Trzeba dobrze wszystko przemyśleć nim nawiążemy romans z pracodawcą. Czasem z pozoru osoby miłe zmieniają się po odrzuceniu i szukają zemsty. To sprawia, że wspólna współpraca jest absolutnie niemożliwa.

Romans w pracy a konsekwencje

Każdy romans ma nieuniknione konsekwencje. Wszystko jednak zależy od tego, czy niewierność ujrzy światło dzienne, czy też nie.  Nie ma prawa regulującego takie zjawisko, ale wiele firm zawiera we własnym regulaminie adnotacje o relacjach między  współpracownikami. Zazwyczaj romans w pracy wiąże się  karą finansową, upomnieniem, tudzież naganą. W najgorszym wypadku jest to zakończenie współpracy.

Romans w pracy może odbić się na całym zespole, między innymi na atmosferze panującej między wami. Poza tym intymne związki wiążą się również z:

 • rozbiciem rodziny
 • kacem moralnym
 • plotkami
 • społecznym potępieniem
 • dyskryminacją
 • oskarżeniem o molestowanie.
  Wzruszające wiersze o miłości dla niej i dla niego - 15 najlepszych z nich

Jak skutecznie ukryć romans w pracy?

Zdecydowana większość osób stara się zataić romans w pracy, aby uniknąć przykrych konsekwencji, jak i plotek. Związek w tajemnicy jeszcze mocniej podgrzewa atmosferę , do tego dodaje całej sytuacji pikanterii.

Jak skutecznie ukryć romans w pracy? Dyskrecja oraz ostrożność to podstawa bez tego zdrada szybko wyjdzie. Uczucia trzeba trzymać na wodzy i jak najmniej spędzać czasu wspólnie.

Najlepiej starać się zachować poprzedni układ, a zatem ten nim doszło do wybuchu emocji, a więc zbliżenia. Nie można dać po sobie poznać, że łączy was więcej niż tylko obowiązki służbowe. Spotkania powinny odbywać się poza pracą, ale tam gdzie żaden z współpracowników was nie spotka.

Ukrywanie romansu jest trudne z wielu powodów. Czasem nawet usilne starania nie są w stanie zataić przed współpracownikami faktu, że jest coś pomiędzy wami. Jeśli to szczere uczucie nie ma co go skrywać, ale jeśli w grę wchodzi rodzina i inne komplikacje, na przykład namiętność do szefa trzeba nauczyć się rozgraniczać życie prywatne od zawodowego. W innym wypadku wszystko się skomplikuje, a ukryta prawda wyjdzie na jaw.

Bywa, że nawet skrzętne ukrywanie romansu w pracy nie pomoże. Mataczenie tylko komplikuje wszystko, wobec tego łatwo o błąd, który może nas kosztować naprawdę wiele.

Jak ostatecznie zakończyć romans w pracy?

Romans w pracy dla wielu jest sposobem na nudę w związku, chęć przeżycia czegoś nowego i podbudowania swojego ego. Jak zakończyć taką relację? Nie jest to łatwe ani przyjemne, choć dużo zależy od drugiej strony. Urażony facet może szukać zemsty, tak samo jak kobieta. Zdrada zarówno jednorazowy incydent, jak i dłuższa znajomość intymna  zawsze kogoś krzywdzi. Jeśli chcesz to skończyć to:

 • jasno przedstaw swoją decyzję w poważnej rozmowie
 • unikaj go w pracy, jak tylko możesz
 • staraj się zachować dystans
 • trzymaj się swojego postanowienia i nie ulegaj kochankowi.

Obrót sprawy może być różny, przygotuj się zatem dobrze do rozmowy i rozważ wszystkie za i przeciw. Pojawi się wiele negatywnych emocji, bo mało która para rozstaje się w pracy w sposób spokojny, a więc ugodowo. Czasami zmiana miejsca jest nieunikniona, aby zapomnieć i odciąć się od kochanka. To ciężka sytuacja, która mocno komplikuje życie.