Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy do zimowych wojaży

Nie tylko wiosną czy latem można spacerować z dzieckiem. Nawet, gdy na dworze jest niewielki mróz można wybrać się z maluszkiem na krótki spacer. Oczywiście trzeba zapewnić mu komfort termiczny, zatem ubranie na cebulkę, a także odpowiedni wózek chroniący od zimna, wiatru i mrozu będą niezbędne. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się czym powinien charakteryzować się najlepszy wózek dziecięcy do zimowych wojaży. 

Kiedy można, a kiedy nie można spacerować z niemowlakiem w zimie? 

Oczywiście ubranie ubraniem, wózek wózkiem, jednak to nie wszystko, wszak dziecko w wózku leży nieruchomo i nie jest całkowicie odcięte od dopływu zimnego powietrza. Dlatego są temperatury w których spacerowanie z niemowlakiem trzeba odłożyć na cieplejszą porę. Gdy na dworze jest mniej niż minus 6 stopni można pozwolić sobie na spacer. Jeśli jednak mróz jest większy należy pozostać w domu.

Nie warto wychodzić również przy silnym wietrze, bo on  potęguje uczucie chłodu i mróz odczuwa się bardziej. Przed wyjściem należy twarz dziecka wysmarować kremem nawilżającym lub wazeliną, aby uchronić ją przed kontaktem z zimnym powietrzem. Dziecku zawsze należy założyć jedną warstwę odzieży więcej niż wkłada się na siebie.     

Po pierwsze: odpowiednie koła  

Kiedy już część poradnikową dotyczącą możliwości zimowych spacerów mamy za sobą możemy przejść do charakterystyki wózków dziecięcych. Na pewno ważne są koła. Najlepiej jeśli nie są piankowe, można wybrać pompowane, najlepiej jednak sprawdzają się koła żelowe, które dodatkowo są odporne na przebicie.

Dobrze również zachowują się zarówno na śniegu, jak i zmarzniętej powierzchni, choć chodzenie po zlodowaciałym terenie zdecydowanie odradzamy, bo łatwo o wypadek. Można zdecydować się np. na wózek Muuvo Quick, który właśnie w takie koła został wyposażony, a do tego szybko się go składa i rozkłada.   

  Jaki fotelik isofix warto wybrać?

Po drugie: amortyzacja i hamulce 

W zimie nierówności teremu są jeszcze bardziej odczuwalne, także gdy wybieramy się na spacer z dzieckiem. Dlatego wózki dziecięce z amortyzacją na wszystkie koła będą najlepszym wyborem. Absolutnym minimum jest amortyzacja na tylne koła. Dzięki temu w czasie spaceru dziecko będzie mogło się wyspać mimo niedogodności i nierównego terenu.

Drgania nie będą dla niego odczuwalne. Istotne znaczenie mają również dobrej jakości hamulce, dzięki którym nawet na zlodzonej powierzchni będzie można z łatwością zatrzymać wózek. Dobrym wyborem może być model Mountain Buggy Urban. To model, który nie jest tani, ale sprawdza się na różnych nawierzchniach, a dodatkowo ma zarówno ręczny, jak i nożny hamulec.   

Po trzecie: tapicerka z ochroną UV, którą można prać 

Istotne znaczenie w czasie zimowych wojaży ma również tapicerka. Wybierając się z dzieckiem na spacer zimową porą jesteśmy narażeni na to, że wózek nie tylko na kołach, ale również tapicerce może być zabrudzony błotem pośniegowym, czy śniegiem z dodatkiem soli. Jak wiadomo taka mieszanka nie jest dobra dla żadnego materiału, dlatego warto wybierać wózki, z których można zdjąć zewnętrzną pokrywę i wyprać ją w pralce.

Ważne, by tapicerka miała ochronę UV 50+, bo nie tylko latem promieniowanie ultrafioletowe daje o sobie znać, ale również zimą, kiedy promienie słońca odbijają się od powierzchni śniegu. Doskonałym wyborem może być tutaj wózek Baby Jogger City Mini czy droższy model Bagaboo Cameleon 3 Plus.  

Po czwarte: dodatkowe akcesoria zwiększające komfort 

Nie tylko sprawne koła czy podzespoły mają znaczenie w przypadku wózków dziecięcych użytkowanych zimą. Trzeba zwrócić uwagę także na dodatkowe akcesoria. Wśród nich przyda się dodatkowy ocieplacz, który można założyć dziecku. Dzięki temu ochrona przed mrozem będzie jeszcze lepsza.

  Koszulki niemowlęce - jakie modele będą najlepsze na początek?

Bywa że zimą pada również śnieg z deszczem i tu może sprawdzić się folia ochronna na wózek, która raczej dodawana jest w standardzie do każdego modelu. Spacery zimą muszą być raczej krótkie i na pewno trzeba zabierać ze sobą także podgrzewacz do mleka lub znaleźć ciepłe miejsce, gdzie można wejść i nakarmić dziecko. Na pewno znajdziesz je w galeriach handlowych, gdzie często dostępne są pokoje do karmienia. Jeśli chodzi o przydatne akcesoria to wiele z nich dodawanych jest do wózka Baby Active Mommy Glossy.  

Jest wiele modeli wózków dziecięcych, które sprawdzą się w zimie. Należy pamiętać, że nie zawsze można wychodzić z dzieckiem na zewnątrz. Warto w tej kwestii słuchać pediatrów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie.