Spis treści
Poród to wielki dzień nie tylko dla mamy i maleństwa, ale i dla całej rodziny, która z utęsknieniem wyczekuje na narodziny dziecka. Do tak ważnego wydarzenia i ogromnej zmiany w Waszym dotychczasowym życiu warto się dobrze przygotować. Poza czysto praktycznymi aspektami, jak przygotowanie pokoju lub kącika dla maleństwa, skompletowanie wyprawki czy spakowanie torby do szpitala, przyszła mama może, a nawet powinna podjąć też inne działania, które pozwolą jej lepiej przygotować się do porodu. Jakie? Sprawdzamy.
Bądź aktywna fizycznie i wykonuj regularne ćwiczenia w ciąży
Jak wiadomo, poród jest dla kobiety ogromnym wysiłkiem, który wymaga też sporej wydolności i sprawności fizycznej. Podczas przyjmowania pozycji wertykalnych, np. pozycji kucznej, przydadzą się mocne mięśnie nóg, a w trakcie odpoczynku lub parcia w pozycji kolankowo-łokciowej z pewnością docenisz wytrzymałe mięśnie swoich rąk.
Zdrowa, prawidłowa ciąża nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – specjaliści zalecają przyszłym mamom minimum 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo. Odpowiednie ćwiczenia nie tylko zmniejszają ryzyko powikłań w ciąży (np. cukrzycy, zatrucia ciążowego), ale też przekładają się na skrócenie czasu porodu, szybsze rozwieranie się szyjki macicy oraz mniejsze odczuwanie bólu w trakcie skurczów partych. Sesje ćwiczeń warto połączyć z treningiem mięśni dna miednicy, najlepiej indywidualnie dobranym przez fizjoterapeutę.
Efekty regularnych ćwiczeń w ciąży odczujesz też po porodzie. Przyspieszają one tempo cofania się ciążowych zmian, które zaszły w Twoim organizmie, dzięki czemu wcześniej będziesz mogła wrócić do pełnej sprawności.
Skorzystaj z zajęć w szkole rodzenia lub u położnej
Szkoła rodzenia to cykl zajęć dla przyszłych mam, podczas których dowiesz się sporo o przebiegu ostatnich tygodni ciąży, objawach porodu oraz wszystkich jego fazach. Poznasz też m.in. tajniki opieki nad noworodkiem oraz techniki karmienia piersią i dowiesz się, jak wygląda połóg i czego możesz się spodziewać w tym czasie.
Zajęcia w ramach szkoły rodzenia zwykle odbywają się w formie teoretycznej (wykłady, konwersatoria) oraz praktycznej (ćwiczenia fizyczne, nauka oddychania, trening pielęgnacji noworodka na lalce). Wiele kobiet uczestniczy w nich wspólnie z tatą dziecka, który również ma okazję dowiedzieć się, co dzieje się z ciałem jego partnerki i nauczyć się, jak wspierać ją pod koniec ciąży oraz w trakcie porodu. Niektóre ze szkoleń uzupełnione są o zajęcia z udzielania pierwszej pomocy niemowlętom i małym dzieciom oraz o spotkania z fizjoterapeutami uroginekologicznymi, doradcami laktacyjnymi, a nawet instruktorami chustonoszenia.
Jeśli nie chcesz uczestniczyć w zajęciach grupowych, możesz uczęszczać na indywidualne spotkania ze swoją położną środowiskową, podczas których zrealizujecie program podobny do tego omawianego w szkole rodzenia. Atutem takich wizyt jest bardziej intymna atmosfera i stały kontakt z położną, która będzie opiekowała się Tobą i maluszkiem przez pozostały okres ciąży i już po porodzie.
Ćwicz oddychanie w trakcie skurczu i wykonuj ćwiczenia oddechowe
Jeśli masz już za sobą zajęcia przygotowujące do porodu, możesz zacząć ćwiczyć oddychanie i ruch, które pomogą Ci podczas skurczów porodowych. Na spokojnie, w domowym zaciszu, wypróbuj różne techniki oddechowe i sprawdź, które z nich najbardziej Ci odpowiadają.
Dobrą okazją do takich ćwiczeń są skurcze Braxtona-Hicksa, a w ostatnich tygodniach ciąży – skurcze przepowiadające (o ile będziesz je odczuwać). Dzięki takiemu treningowi nauczysz się prawidłowo oddychać podczas bólu i stresu, co będzie ogromnym ułatwieniem podczas skurczy porodowych. Pamiętaj jednak, żeby ćwiczeń oddechowych w ciąży nie łączyć z parciem – może ono nadmiernie obciążać dno miednicy. Wszelkie techniki związane z wypieraniem dziecka zdecydowanie warto zostawić na moment, kiedy maluszek będzie już przychodził na świat.
Przygotuj plan porodu
Plan porodu jest ważnym dokumentem dla każdej rodzącej – to w nim znajdują się Twoje prośby i oczekiwania co do opieki okołoporodowej i samego przebiegu porodu. Wszystkie te informacje pozwalają personelowi szpitala lepiej opiekować się Tobą, a później również Twoim maleństwem, co ma ogromne znacznie dla Waszego komfortu i poczucia bezpieczeństwa w tym newralgicznym okresie.
Plan porodu możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci, a następnie dostosować je do swoich potrzeb. Warto omówić go też z lekarzem prowadzącym ciążę oraz z położną środowiskową. Doświadczona położna, która zdążyła już poznać Ciebie i Twoje nastawienie względem porodu, będzie w stanie udzielić Ci cennych wskazówek i podpowiedzieć, co jeszcze możesz dodać do swojej listy.
Plan porodu koniecznie spakuj do swojej torby do szpitala. Najlepiej umieść go w teczce razem z kartą ciąży, aktualnymi wynikami badań i innymi dokumentami potrzebnymi podczas przyjęcia do szpitala. Personel na izbie przyjęć dołączy Twój plan porodu do dokumentacji medycznej, by wszystkie osoby sprawujące nad Tobą opiekę mogły się z nim zapoznać.
Zastanów się, czy chcesz otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu
Jednym z punktów, który możesz zawrzeć w planie porodu jest chęć otrzymania znieczulenia zewnątrzoponowego. Do jego wykonania konieczna jest obecność lekarza anestezjologa, dlatego wybierając szpital do porodu upewnij się, że taka osoba jest stale do dyspozycji rodzących. Zapytaj też, jak wygląda procedura kwalifikacji do otrzymania znieczulenia do porodu – niektóre placówki umawiają konsultację z anestezjologiem jeszcze przed porodem, a w innych odbywa się ona już na sali porodowej, na chwilę przed podaniem znieczulenia.
Sprawdź, na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe i kto może je otrzymać.
Niektóre kobiety obawiają się negatywnego wpływu znieczulenia na przebieg porodu. Na szczęście, wyniki badań i obserwacje położnych nie potwierdzają tych obaw – znieczulenie nie tylko nie zaburza naturalnych reakcji organizmu, lecz nawet ułatwia rodzącej współpracę z położną i redukuje wszystkie negatywne skutki odczuwania bólu, np. stres, nadmierny wzrost tętna i ciśnienia oraz hiperwentylację.
Jeśli nie wiesz jeszcze, czy będzie Ci potrzebne znieczulenie podczas porodu (np. będziesz rodzić po raz pierwszy), to lepiej wybierz szpital, który oferuje tę możliwość. Taka „furtka bezpieczeństwa” może sprawić, że poczujesz się pewniej, a jeśli zajdzie taka potrzeba, będziesz mogła w krótkim czasie otrzymać lek i odczuć ulgę.