Spis treści
Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety, który przygotowuje ją do pełnienia całkowicie nowej roli, jaką jest macierzyństwo. Jest to bardzo istotny dla rozwoju dziecka czas, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować.
Dlaczego stan zdrowia matki jest tak istotny?
Ciąża to bardzo wymagający czas dla organizmu. Musi on przygotować się do nowej sytuacji, tak by zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju przez 9 miesięcy, a następnie bezpieczny poród. Później czeka go rekonwalescencja i powrót do pełni sił w okresie połogu oraz prawdopodobnie laktacja, czyli proces wytwarzania pokarmu. Aby każdy z tych etapów odbył się bez komplikacji, organizm kobiety musi być silny.
Warto więc zadbać o zdrowie, właściwy tryb życia i prawidłową dietę jeszcze przed ciążą. Już na etapie planowania potomstwa dobrze jest zacząć suplementację witamin, minerałów oraz niezwykle ważnego dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu kwasu foliowego. Warto również wykonać serię badań, potwierdzających, że przyszła mama jest w dobrej kondycji.
Zobacz także: https://humana-baby.pl/blog/jakie-badania-nalezy-wykonac-przed-ciaza/
Co należy zbadać?
Przed zajściem w ciąże warto umówić się na wizytę u ginekologa i omówić z nim swoje plany. On z pewnością wskaże, które badania oraz w jakiej kolejności warto wykonać. Na pewno oprócz podstawowego badania ginekologicznego będzie to standardowy komplet badań takich jak morfologia, mocz czy EKG, które pozwolą sprawdzić ogólny stan zdrowia.
Sprawdzi również wagę (zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę), przeprowadzi wywiad dotyczący szczepień, przebytych chorób i aktualnego samopoczucia. Powinien także dopytać o historię chorób w rodzinie, by wykluczyć prawdopodobieństwo występowania schorzeń dziedzicznych, a w przypadku ich podejrzenia skierować na dodatkowe badania.
Planując ciąże, dobrze jest również zbadać poziom cukru we krwi, by wykluczyć cukrzycę oraz ilość przeciwciał wykluczających różyczkę i toksoplazmozę. Ważne jest także sprawdzenie, czy przyszła mama nie choruje na WZW typu A lub B i nie ma problemów z krzepnięciem krwi. Dzięki dokładnemu badaniu krwi lekarz dobierze odpowiedni suplement diety, redukujący niedobory witamin, minerałów i mikroelementów.
HIV i grupa krwi
Przed porodem, w czasie przyjęcia do szpitala konieczne jest okazanie wyników badań na nosicielstwo HIV oraz potwierdzających grupę krwi. Wykonanie ich jest niezwykle ważne, jednak w natłoku badań i wizyt lekarskich w czasie ciąży łatwo o tym zapomnieć. Z tego względu warto wykonać je jeszcze przed ciążą, by później nie zaprzątać sobie tym głowy.
Starając się o potomstwo należy pamiętać, że zdrowe i silne geny zależą od obojga rodziców, więc również tata powinien o siebie zadbać i regularnie się badać. Dobrze również, aby rzucił nałogi, takie jak palenie papierosów i zrezygnował z alkoholu.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.