Spis treści
Kawa jest niezwykle aromatyczna, poza tym ma wiele właściwości. Resztki z zaparzonego naparu można ponownie wykorzystać. W jaki sposób? To doskonały składnik do domowych kosmetyków. Zobacz, jak zrobić peeling z kawy!
Jak zrobić samodzielnie peeling kawowy?
Domowy peeling kawowy bazuje na, tak zwanych fusach pozostałych po zaparzonym napoju. Można na podstawie tego składnika zrobić wiele rodzajów peelingów, między innymi wariant z dodatkiem miodu i olejku, na przykład arganowego lub z oliwy z oliwek.
Typ przeznaczony do cery tłustej bądź trądzikowej będzie składać się z oleju lnianego bądź jojoba, dzięki temu unikniemy zapychania porów. Doskonale sprawdzą się przy tej mieszance jeszcze inne dodatki, takie jak cynamon, oliwka dla dzieci, odrobina żelu pod prysznic, czy nutka ziół.
Poniżej znajdziesz proste przepisy na domowy peeling z dodatkiem kawy:
- Delikatny peeling z płatkami owsianymi – do 3 łyżek fusów z kawy dodajesz kilka łyżek płatków owsianych, odrobinę płynnego miodu plus 2-3 łyżki oliwy z oliwek.
- Peeling likwidujący niedoskonałości – 3 łyżki fusów łączysz z 5 kroplami olejku konopnego, tudzież pichtowego, do tego dorzucasz jeszcze łyżeczkę ulubionego olejku.
- Peeling poprawiający krążenie – do 3 łyżek fusów kawowych dodaj łyżeczkę mielonego cynamonu i ulubionego olejku.
- Peeling antycelullitowy – do 3 łyżek z kawy należy dorzucić odrobinę balsamu lub kremu do ciała, czy żelu pod prysznic, poza tym dużą szczyptę mielonego imbiru bądź cynamonu, a nawet obu tych przypraw jednocześnie.
- Mocno złuszczający peeling kawowy – do 3 łyżek fusów wrzuć cukier brązowy około 3 łyżeczki, przyda się jeszcze olejek kokosowy, który złączy całość. Wystarczą 2-3 łyżki tego tłuszczu, najlepiej w postaci płynnej.
Jak wykonać domowy peeling kawowy?
Do miseczki dodajesz fusy z kawy (możesz zrobić to, na przykład z zebranych przez kilka dni resztek z kawy lub zaparzyć napar tylko po to by go użyć do produkcji domowego kosmetyku), olejek oraz pozostałe składniki – wszystko dokładnie mieszasz. Konsystencja powinna być dość gęsta. Tak przygotowany preparat wetrzyj w skórę całego ciała, możesz również nałożyć punktowo na twarz, usta, czy dekolt.
Delikatnie wmasuj przez około 1 minutę. Od razu spłucz, albo dopiero po upływie około 1-2 minut. Robisz to zawsze za pomocą ciepłej, ale nie gorącej wody! Potem wcierasz w skórę – balsam, tudzież inny kosmetyk nawilżający.
Jeśli nie masz czasu robić samodzielnie domowych preparatów nie martw się, bo w sklepach znajdziesz wiele gotowych produktów z kawą za kilka złotych.
Peeling kawowy – drogocenne właściwości
Kawa pięknie pachnie, co więcej wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Już po pierwszym zastosowaniu zauważysz, że wygląd skóry się znacząco poprawił. Przy systematycznym używaniu, czyli 2-3 razy na tydzień osiągniesz lepsze rezultaty. Nie wykonuj tego zabiegu codziennie, bo mocno złuszcza naskórek!
Regularnie stosując peeling kawowy zyskasz naprawdę wiele, między innymi:
- odżywienie i natłuszczenie naskórka
- odmłodzenie oraz wygładzenie skóry
- poprawę kolorytu
- pozbycie się martwego naskórka
- stymulację krążenia krwi
- zmniejszenie obrzęku cellulitowego.
Co więcej nie tylko skóra dostanie zastrzyk odżywczych substancji, dlatego że całe ciało będzie mieć liczne korzyści. Przyspieszysz proces detoksykacji organizmu, do tego usuniesz nadmiar wody.
Peeling z kawy pobudzi także proces metaboliczny oraz rozpadu komórek tłuszczowych. W ten sposób sylwetka stanie się smuklejsza, naskórek gładszy i jędrniejszy, a problem z celullitem będzie mniejszy.
Peeling z kawy – dobry dla każdego?
Mimo wielu właściwości kawy nie każdy może stosować kosmetyki na bazie ich fusów. Przeciwwskazaniem do używania peelingu kawowego może być:
- bardzo wrażliwa skóra
- cera naczynkowa
- alergie.
Najlepiej wykonać test w mało widocznym miejscu i sprawdzić, jak reaguje skóra na kontakt z kawowymi fusami. Nie rób nigdy tego rodzaju peelingu świeżo po depilacji skóry!
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.