cera tradzikowa

Jak dbać o cerę trądzikową? Poradnik

Cera może mieć kilka rodzajów. Niektóre jej typy są dość problematyczne i wymagają specjalnej pielęgnacji i traktowania. Jednym z nich jest cera trądzikowa. Sprawdź, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja i traktowanie cery z trądzikiem i czego należy unikać, aby nasza twarz była promienna, zdrowa i odpowiednio zadbana.

Cechy skóry trądzikowej

Trądzik dotyka nie tylko młodzież w okresie dojrzewania. Może również w bardzo podobnej formie dotyczyć dorosłych. Chociaż występuje on w różnych odmianach, to najczęściej spotykany jest tzw. trądzik pospolity, który przejawia się występowaniem licznych krostek, grudek i zaskórników. To również zmaganie się ze skórą tłustą i lepką w dotyku wskutek nadmiernej produkcji sebum.

Czego unikać w pielęgnacji cery trądzikowej?

W odpowiedzi na pytanie „jak dbać o cerę trądzikową?” należy w pierwszej kolejności wyeliminować złe nawyki towarzyszące większości osób, borykających się z tym problemem. Krostek nie można wyciskać, nawet jeśli na chwilę nieestetyczny efekt znika. W ten sposób trądzik rozprzestrzenia się i pogłębia, a stan zapalny staje się większy.

Istotne jest również zachowanie szczególnej higieny podczas wycierania twarzy (zawsze należy używać osobnego ręcznika i zmieniać go częściej niż inne). Ważne jest też, by nie dotykać twarzy brudnymi rękoma.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – kosmetyki

Najważniejsze w dbaniu o cerę trądzikową jest oczyszczanie, które usuwa nadmiar sebum i bakterie, sprzyjające powstawaniu zmian. Do tego celu należy używać kosmetyków przeznaczonych właśnie do tego typu cery. Zawierają składniki, dzięki którym w procesie regularnego stosowania stany zapalne udaje się znacznie złagodzić.

Oprócz oczyszczania, produkty do cery z trądzikiem powinny mieć działanie ściągające. Używane rano i wieczorem stanowią podstawę pielęgnacji. Raz w tygodniu dobrze jest też zastosować peeling enzymatyczny.

  Nowe trendy w pielęgnacji skóry - sprawdź jak zrobić to dobrze!

Jak dbać o cerę trądzikową w kwestii nawilżenia? Ważne są odpowiednie olejki przeznaczone do cery z trądzikiem. Dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych. Co istotne, warto wówczas sięgnąć po rozwiązanie, które ma lekką konsystencję. Rozprowadzanie takiego kosmetyku nie będzie wymagało tarcia po skórze.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na skład produktu do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej. Taki kosmetyk nie powinien zawierać w składzie alkoholu. Ma on wprawdzie właściwości antybakteryjne, jednakże wysusza skórę.