Spis treści
Istnieje sporo tematów tabu, a orientacja seksualna jest jednym z nich. Spora część społeczeństwa boryka się z wątpliwościami bądź ukrywa swoje prawdziwe preferencje. To trudny i skomplikowany temat szczególnie dla młodzieży, która dopiero dorasta. Ilość orientacji seksualnych wiele osób może zaskoczyć. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że jest tyle opcji. W naszym artykule znajdziesz pełną listę, dodatkowo pojawia się ich szczegółowa charakterystyka. Koniecznie sprawdź, czy kojarzysz wszystkie!
Orientacja seksualna – co to jest?
Orientacja seksualna jest to inaczej preferencja seksualna. Będzie to trwały pociąg seksualny do danych osób, poza tym romantyczny i emocjonalny. Chodzi tu o tworzenie związku z osobą określonej płci, jak i o zaspokojenie sfery seksualnej. To pokazuje, że mamy do czynienia z przeróżnymi emocjami, fantazjami, zainteresowaniami, a nawet wyborami. To dużo bardziej złożona kwestia niż się większości wydaje, ponieważ orientacja seksualna to nie decyzja, a wynik kilkunastu czynników – biologicznych, poznawczych, ponadto w grę wchodzą hormony oraz genetyka.
Jakie są rodzaje orientacji seksualnych? Lista i opis wszystkich
Wszyscy mają jakąś orientację seksualną. Mało się o tym mówi, bo to wciąż temat tabu. Niestety, ale nie każdy wie, że są różne orientacje seksualne. Seksuologia zazwyczaj wyróżnia tylko 3 następujące typy:
- Orientacja heteroseksualna
W tym wypadku człowiek czuje pociąg do płci przeciwnej, czyli mężczyznom podobają się kobiety i odwrotnie. Mówi się, że to naturalna orientacja, którą popierają wszystkie religie. Ten typ dotyczy nie tylko ludzi, ale co ciekawe i zwierząt, płazów oraz gadów.
- Orientacja homoseksualna
Tutaj pojawia się pociąg do osób tej samej płci, czyli chodzi o lesbijki i gejów. Kiedyś uznawano to za dewiację, a nawet chorobę. Czasy się zmieniły, a mimo to sporo ludzi ukrywa swoją orientację z obawy przed piętnem społeczeństwa lub brakiem zrozumienia. Homoseksualizm dotyczy około 5% populacji.
- Orientacja biseksualna
Ten rodzaj opisuje osoby, które czują pociąg do przedstawicieli obu płci. To wobec tego jakby połączenie heteroseksualizmu i homoseksualizmu, choć oba te środowiska niezbyt akceptują tę część społeczeństwa.
Według wielu źródeł istnieje jeszcze 4 odmiana orientacji seksualnej – aseksualizm. Co dokładnie oznacza? Tacy ludzie nie odczuwają pociągu seksualnego do swojej, jak i do odmiennej płci. Nie ma mowy o realizacji potrzeb intymnych, i to z różnych powodów, na przykład to świadomy wybór lub związany z religią. Aseksualizm dotyczy tylko 1% społeczeństwa, więc bardzo wąskiej grupy.
Ciekawostką jest to, że pojawiają się różne dodatkowe odmiany orientacji seksualnych, które są mniej znane. Mowa tutaj, między innymi o demiseksualizmie, czy też panseksualizmie. Nowych terminów jest sporo i co jakiś czas tworzą się kolejne. To sprawia, że niektórzy identyfikują się aż z kilkoma z nich jednocześnie, bo trudno im się zdefiniować bądź wahają się nad wyborem jednej.
Od czego zależy nasza orientacja seksualna?
Jak już wspominaliśmy orientacja seksualna to wynik sporej ilości czynników, a nie świadomy wybór człowieka. To pokazuje, że nie możemy sami wybierać, do której grupy będziemy należeć. Ciekawostką jest to, że nasza orientacja kształtuje się już w łonie matki w okresie prenatalnym. Testosteron działa na płód, do tego na kształtowanie się struktur w mózgu dziecka. Narodziny to moment, w którym przechodzimy kolejne fazy wykształcenia, chociaż one dotykają nas najmocniej w okresie dojrzewania. Orientacja seksualna nie musi być związana z rozpoczęciem aktywności seksualnej. Z reguły zyskujemy świadomość co do własnych preferencji przed 20 rokiem życia, choć nie ma tu sztywnych ram czasowych.
Warto pamiętać, że na orientacje seksualną nie wpływa bez bezpośrednio społeczeństwo, kultura ani wychowanie. Źródła są tu dużo głębsze, bo to czynniki biologiczne, poznawcze, genetyczne, poza tym same hormony nie pozostają bez znaczenia. Elementów składowych jest wiele, ale mało ludzi o tym wie.
Skąd mam wiedzieć jaką mam orientację?
Orientacja seksualna powinna wykształcić się do miej więcej 20 roku życia, choć może to stać się dużo wcześniej lub później. Mocny wpływ na to mają doświadczenia młodych osób, zwłaszcza te z okresu nastoletniego. Większość ma wątpliwości lub brak im 100% pewności. Co wtedy? Niekiedy podejmują terapię, która ma im pomóc znaleźć odpowiedź na to „jaką mam orientację”. Co ważne, niektórzy w ten sposób na siłę też próbują zmienić się, ale to oczywiście i tak zakończy się fiaskiem, bo natury nie da się oszukać. Psycholog lub seksuolog jest nam w stanie pomóc po dokładnym wywiadzie przedstawić bliższy pogląd co do naszych preferencji. Zawsze to jednak my sami musimy „czuć” kto nas interesuje, na kogo zwracamy uwagę itd.
Zastanawianie się nad własną orientacją seksualną to normalne zjawisko. Co ważne, wiek nie ma tu specjalnie znaczenia, bo niekiedy różne refleksje przychodzą nawet w podeszłym wieku, a nie tylko w czasie dojrzewania, gdy hormony buzują i próbujemy nowych rzeczy.
Czy można zmienić orientację seksualną?
Tak naprawdę orientacji seksualnej nie można zmienić, bo to nie jest nasz wybór, a coś więcej, dużo głębszego. Nie da się wobec tego nic komuś narzucić lub zmusić do przemian. Oczywiście bywa tak, że następuje coming out, czyli przyznanie się do swojej prawdziwej orientacji. To zjawisko dotyczy głównie gejów oraz lesbijek, które ukrywają swoją tożsamość przed najbliższym otoczeniem. Nie można jednak zmienić orientacji, dlatego że bezpośrednio ma to powiązanie z konfliktem psychologiczno-emocjonalnym.
Zdarzają się oczywiście osoby, które prowadzają jakby podwójne życie lub na siłę tłumią swoją prawdziwą orientację seksualną ze strachu, wstydu lub też ze względu na presję społeczeństwa. Mimo wszystko badania naukowe jasno pokazują, że nie da się zmienić samodzielnie pociągu do konkretnych osób.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.