farba do wlosow

Farby do włosów trwałe i półtrwałe

Niemalże każda kobieta chce mieć piękne, błyszczące i zdrowe włosy. Na efekty wizualne wpływa oczywiście również kolor włosów, który stanowi oprawę dla twarzy i potrafi całkowicie odmienić wygląd. Koloryzacja włosów wiąże się z dobraniem odpowiednich produktów, najczęściej wybór pada na trwałe farby, które nadają intensywny oraz trwały odcień.

Niemalże każda kobieta chce mieć piękne, błyszczące i zdrowe włosy. Na efekty wizualne wpływa oczywiście również kolor włosów, który stanowi oprawę dla twarzy i potrafi całkowicie odmienić wygląd. Koloryzacja włosów wiąże się z dobraniem odpowiednich produktów, najczęściej wybór pada na trwałe farby, które nadają intensywny oraz trwały odcień. 

Jak wybierać farbę do włosów?

Dobór koloru farby zależy od naszych indywidualnych preferencji. Osoby z jasnymi włosami mają najwięcej możliwości, bowiem mogą skusić się na kolory jaśniejsze lub wybrać bardzo ciemny odcień. Brunetki oraz szatynki mogą raczej pogłębiać lub przyciemniać kolor, ponieważ włosy jaśniejsze uzyskają dzięki użyciu rozjaśniacza, a nie samej farby do włosów.

Warto pamiętać również o tym, że nie zawsze brąz, czerń, rudy, czy blond to tylko jeden kolor. Oznaczenia na farbach do włosów informują nas o tym, czy odcień wyjdzie chłodny, neutralny lub ciepły, a to znacząco wpływa na ostateczny efekt. 

Co więcej, kolor pokazany na opakowaniu farby do włosów to tylko podpowiedź. Ostatecznie może on wyjść zupełnie inny, dlatego też nie należy oczekiwać idealnego odwzorowania. Pewną zasadą jest, że kolor na włosach wychodzi zawsze ciemniejszy niż pokazany na opakowaniu, jednak od każdej reguły są wyjątki.

Dodatkowe informacje o farbie

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy opakowanie zawiera aplikator. Jest to bardzo duże ułatwienie, a także zapewnia większą precyzję w nakładaniu farby. Oprócz tego wiele farb posiada również dołączoną odżywkę – nałożenie jej na włosy po koloryzacji to nieodłączny krok. Kosmyki po farbowaniu bez nałożenia odżywki mogą wyglądać na przesuszone, oklapnięte oraz zniszczone, zadaniem odżywki jest polepszenie wyglądu włosów oraz wygładzenie ich.

  Cytryna na twarz - dlaczego warto ją stosować?

Powszechnie wiadomo, że wiele kobiet przez większość życia nie korzysta z farb do włosów i zaczyna ich używać dopiero gdy pojawią się u nich siwe włosy. Część farb nie jest w stanie dokładnie pokryć siwych kosmyków, dlatego też należy zapoznać się z informacją, czy dany produkt zdoła nadać im upragniony kolor.

Skład trwałej farby do włosów

Farby trwale koloryzujące wyposażone są w wiele składników, które odpowiadają za długotrwałe utrzymanie koloru oraz nadanie mu wysokiej intensywności. Jednakże niektóre preparaty dodane do farb mogą bardzo pogorszyć stan naszych włosów, dlatego koniecznie przy wyborze farby należy zapoznać się z jej składem. Niebezpieczne składniki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, a niektóre z nich są nawet substancjami rakotwórczymi to przede wszystkim:

  • Parafenylenodiamina (PPD, PDA, PEED),
  • Alkilofenolowe etoksylaty (APE),
  • Toluylendiamin (TDA),
  • Octan ołowiu,
  • Nadtlenek wodoru,
  • Nikiel,
  • Formaldehyd,
  • Rezorcyna (resorcin).

Dodatkowo lepiej nie zaopatrywać się w farby, w których składzie znajdziemy amoniak. Ta substancja odpowiada za rozchylenie łuski włosa i wnikanie farby w błąd jego struktury, jednak działa bardzo destrukcyjnie.

Warto jednak pamiętać, że farby trwałe w jakikolwiek sposób muszą rozchylać łuskę, ponieważ właśnie dzięki temu kolor na długo utrzymuje się na kosmykach. Składnikiem mniej inwazyjnym, którego działanie jest podobne do amoniaku, jest monoetyloamina (MEA).

Bardzo dobrym wyborem są farby trwałe, które zawierają dodatki w postaci naturalnych składników, takich jak oleje, czy kwas hialuronowy.

Domowa koloryzacja

Wybór odpowiedniej farby to tylko początek, zdecydowanie trudniejsze jest wykonanie koloryzacji. Farba powinna równomiernie pokryć wszystkie kosmyki, od ich nasady, aż po końce, w związku z czym lepiej nałożyć więcej, niż mniej. Wymaga to dużej staranności oraz precyzji, dlatego też warto zasięgnąć pomocy drugiej osoby.

Dodatkowo zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją przedstawioną na opakowaniu, nie wszystkie farby są takie same, dlatego za każdym razem obowiązkiem jest przeczytanie informacji od producenta. Zbyt krótkie utrzymanie farby na włosach może wpłynąć na jakość koloru oraz pokrycie, a zbyt długie może skutkować zniszczeniem struktury włosa.

  Maseczka z awokado - jak ją zrobić? Różne rodzaje i efekty

Jak często farbować włosy?

Częstotliwość koloryzacji zależy w dużej mierze od utrzymywania się koloru na włosach. Im częściej będą one poddawane różnym zabiegom, przede wszystkim myciu, tym szybciej kolor się wypłukuje.

Zazwyczaj po około 6 tygodniach pojawia się widoczny odrost, co skłania nas do wykonania koloryzacji. Należy jednak pamiętać, że każde zastosowanie farby do włosów oddziałuje na nie, dlatego też nie warto przesadzać, ponieważ naprawa zniszczonych włosów to bardzo długi oraz wyczerpujący proces.

Gdzie zaopatrywać się w farby do włosów?

Klasycznym wyborem jest drogeria, ponieważ farby drogeryjne są zazwyczaj w przystępnych cenach oraz cechuje je duża dostępność. Niektóre osoby nie są świadome, że farby można znaleźć również w aptekach, te produkty są często łagodniejsze.

Najważniejsza jest możliwość dokładnego zapoznania się z opisem farby, który szczegółowo wyjaśni, jakiego efektu możemy się spodziewać. Właśnie dlatego warto korzystać ze stron internetowych, które oferują szeroki wybór farb, często niedostępnych w innych punktach. W sklepach internetowych możemy spotkać się z farbami profesjonalnymi, z których korzystają fryzjerzy, co zapewnia wysoką jakość produktu.

Więcej znajdziesz tutaj: Trena.pl