Spis treści
Zapach wiosny, wysokiej temperatury, miłości, radości, elegancji. Wiosna pachnie bzem. Dokładnie lilakiem pospolitym, ale potocznie określamy go bzem. Jest zielono, fioletowo, biało, kolorowo. W powietrzu unosi się bardzo charakterystyczny zapach. Nie bez przyczyny wiele osób ucina kilka gałązek bzu, zabiera do domu, by czuć zapach ciepłych dni w swoim otoczeniu. Tą wiosnę, przyjemne chwile i słoneczny czas można mieć przez cały rok. Zapach bzu ukryty jest we flakonikach perfum. W jednych jest subtelniejszy, a w innych intensywny i urzekający całym sobą.
Perfumy o zapachu bzu są jednymi z najbardziej znanych od lat. Są zapachy niezmienne od kilku dekad, które kupowane są przez kolejne pokolenia kobiet. Dlaczego warto uzupełnić nimi swoją toaletkę? Z czym łączą lilak perfumiarze? Na jakie wyjścia używać perfum o zapachu bzu?
Lilak pospolity zwany bzem
Dlaczego na lilak mówimy bez? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie, zwłaszcza że lilak i bez nie łączy praktycznie nic. Po prostu tak się przyjęło, że lilak pospolity to bez. Natomiast nie jest on nawet ‘nasz’. Lilaki przywędrowały do Polski kilka wieków temu z terenów Półwyspu Bałkańskiego. Mają one różowe, fioletowe, białe, intensywnie i charakterystycznie pachnące kwiaty. Są częścią wielkiej rodziny oliwkowatych.
A bez? To zupełnie inna historia i rodzina. Bez jest nasz, najpopularniejszy to bez czarny. Jemu również nie można odmówić czarującego zapachu. Słodki, przyjemny, taki po prostu kwiatowy. Pachnie latem i beztroską.
Jednak to lilak pospolity trafia do perfum. Jest królem wiosny i bez wątpienia esencją perfum kwiatowych.
Które części rośliny wykorzystuje się do perfum o zapachu bzu?
Nie tylko kwiaty są synonimem wiosny, aromaty do olejków pozyskiwane są również z liści. W tańszych perfumach producenci stosują chemiczne związki, które mają oddawać zapach lilaka. Najpiękniejsze i najtrwalsze perfumy są oczywiście z naturalnych olejków. Powstających z kwiatów i liści bzu.
Naturalne olejki eteryczne bzu zawarte w perfumach są w różnych proporcjach, przez co jedne mają intensywniejszy zapach, a inne delikatniejszy. Jednak sam bez jest wyrazisty, zawsze był i będzie. Część producentów nieco łagodzi zapach przez inne kwiatowe, leśne nuty, orientalne składniki.
Czarujące perfumy o zapachu bzu
1. Lancome- kilka dekad na rynku
Zapach Tresor uwielbiany jest już przez kolejne pokolenie kobiet. Bez tworzy nuty głowy, w otoczeniu między innymi słodkiego ananasa, moreli i królowej kwiatów- róży. Bez jest nieco złagodzony przez jaśmin i piżmo. Bez wątpienia ten zapach Lancome to klasyka kwiatowo-owocowych perfum z bzem. Mają też nieco orientalny charakter, dzięki wanilii i olejkom z sandałowca. To zapach dla kobiet, które lubią mocne, wyraziste zapachy.
2. Gucci- zapach orientu
Guilty to oryginalna kompozycja kwiatowo- orientalna, która zawiera bez, różowy pieprz, mandorę i paczulę. To tylko część z bogatego składu unikalnego zapachu od Gucci. Bez jest tu wyrazisty, przebija się przez inne intensywne zapachy. Wspólnie tworzą zgraną kompozycję, która podbija serca kobiet i mężczyzn, którzy są w ich otoczeniu.
3. Estée Laude- kwiatowy ogród
Pleasures to zapach, który przypadnie do gustu kobietom uwielbiającym zapachy kwiatowe. Te perfumy to mały ogród zamknięty w gustownym flakoniku. Wyczuwalny jest w nim bez, fiołki, frezje, piwonia i róża. Całość dopełniają orientalne składniki, które tworzą romantyczny, urzekający i bardzo kobiecy zapach.
Na słodko, na ostro, delikatnie i z pazurem
Perfumy o zapachu bzu łączone są z różnymi składnikami. Takimi, z naszego podwórka i z dalekich krajów. Znanych i mało znanych albo praktycznie nieznanych. Ze słodkimi i pikantnymi, z orzeźwiającymi i energetycznymi. Oferta perfum z bzem w znanych perfumeriach np. Louma jest na tyle szeroka, że każda kobieta znajdzie swój zapach.
Olejki eteryczne na bazie bzu są popularnym składnikiem perfum. Powodem jest atrakcyjny, wyrazisty zapach. Dzięki niemu można przenieść się w chłodny zimowy dzień do przyjemnych wspomnień i słonecznych dni.
Na jakie okazje są dobrym wyborem?
Bez jest zapachem uniwersalnym. Sprawdzi się zarówno na co dzień jak i na ważne wyjścia. Wszystko zależy od pozostałych składników perfum i stężenia olejków eterycznych. Im wyższe stężenie, tym większa trwałość. W przypadku bzu również większa wyrazistość i intensywność zapachu. Na co dzień poleca się lekką i orzeźwiającą wodę perfumowaną z bzem, a na ważne wyjście perfumy o zapachu bzu.
Zapach lilaku jest energetyczny i pobudzający. To powód, by flakonik z nutą bzu stanął na toaletce, jeśli jeszcze go tam nie ma.