obrus na specjalna okazje

Obrusy na specjalną okazję – jak wybrać odpowiedni obrus do jadalni?

Obrus jest wyjątkową ozdobą stołu, podkreśla uroczystość niejednej okazji. Jak wybrać najciekawszy model do jadalni?

Dobór odpowiedniego rozmiaru obrusa

Kupując obrus, niezależnie od tego na jaką okazję, należy zadbać o to, aby miał on odpowiedni rozmiar i kształt. Jest to istotne, ponieważ zbyt długi obrus dotykający siedziska wywołuje ryzyko ściągnięcia ze stołu wszystkiego co się na nim znajduje przy każdorazowym zasiadaniu do niego. Obrus powinien mieć maksymalnie 25 a najlepiej 20 cm długości więcej z każdej strony niż wynosi długość i szerokość blatu lub jego średnica, jeżeli mówimy o blatach okrągłych. Nie powinien on marszczyć się na stole, z drugiej strony nie może być też za krótki i odkrywać fragmentu blatu. Jeżeli do obrusa dobieramy bieżnik, jego długość powinniśmy wybierać na podobnych zasadach co długość obrusa. Oczywiście bieżnik musi być znacznie węższy niż szerokość blatu.

Jaką kolorystykę wybrać?

Kolorystyka obrusu teoretycznie zależy od okazji, jednakże w nowoczesnym aranżowaniu wnętrz odchodzi się od zasady, według której na przykład na święta Bożego Narodzenia na stole powinien znaleźć się biały obrus. Obecnie decydujemy się na takie kolory, które pasują do sezonowych dekoracji i ogólnego wystroju pomieszczenia. Jeżeli chcemy rozjaśnić jadalnię, świetnie sprawdzą się obrusy w stonowanych, pastelowych barwach – w bieli, w beżach delikatnych odcieniach zieleni czy żółtego. Na okazje uroczyste, wieczorowe, idealnym rozwiązaniem mogą być obrusy w bardzo nasyconych kolorach, na przykład w szlachetnej zieleni, głębokim fiolecie a nawet burgundowej czerwieni. Dodadzą one całemu przystrojeniu stołu klasy, smaku i elegancji. Wybierając obrus warto mieć na uwadze to jaką zastawę i dekoracje na nim położymy, tak aby kolory wzajemnie się nie gryzły. Najbardziej uniwersalne będą naczynia z przezroczystego szkła – do nich możemy dobrać obrus w absolutnie każdym kolorze. Jeżeli natomiast chcemy położyć na stole zarówno obrus jak i bieżnik, warto by różniły się od siebie. Jeżeli będą one miały jeden zlewający się kolor, posiadanie bieżnika w zasadzie straci sens. Jednocześnie należy też zadbać o to, by oba te elementy współgrały ze sobą, nawet jeśli ma być to harmonia oparta o kontrast.

  Hotel nad jeziorem blisko Łodzi ­- dla miłośników natury

Popularne wzory

Wzory obrusów dobieramy najczęściej w zależności od okazji. Na przykład przed świętami Bożego Narodzenia zdecydowanie popularniejsze stają się elementy dekoracyjne ze śnieżynkami, gwiazdkami, drobnymi kryształkami czy wzorami gałązek. W aranżacjach wiosennych, na przykład wielkanocnych, świetnie sprawdzą się obrusy w roślinne motywy –mogą być to listki lub drobne kwiaty. Zawsze dobrym wyborem będzie też w monochromatyczne, fantazyjne wzory. Ożywi on aranżację stołu, ale jednocześnie nie zdominuje jej. Warto pamiętać, że aby element ten prezentował się interesująco obrus nie musi być wzorzysty na całej długości, wystarczy na przykład drobna aplikacja w jednej jego części która nada charakteru całości.

Wybór obrusa zależy przede wszystkim od gustu i aranżacji jadalni. Jeśli chodzi o to gdzie konkretnie znaleźć piękne, wysokiej jakości obrusy – lozkoholicy.pl to strona, na której dostępny jest szeroki ich wybór.