Spis treści
Nie tylko strój i makijaż ma pasować do naszej urody, ale również kolor włosów. Planujesz zmianę? Kompletnie nie wiesz jaki odcień będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź, jak dobrać kolor włosów do rodzaju urody!
Jak dobrać kolor włosów do rodzaju urody?
Przy planowaniu metamorfozy swoich włosów pod uwagę musisz wziąć kilka kwestii przede wszystkim karnację oraz barwę oczu. Dlaczego? Na podstawie tych dwóch elementów jesteśmy w stanie dobrze dobrać odcień kosmyków do naszej urody, tak by całość się ze sobą idealnie komponowała. Warto w razie wątpliwości skorzystać z profesjonalnej wiedzy fryzjerki!
Jeśli chodzi o karnację wyróżniamy następujący podział:
- Karnację jasną – mamy tutaj jasną skórę często o zimnym zabarwieniu. Jest ona blada, trudno się opala, poza tym niekiedy widać również na niej zaczerwienienia. Z reguły w tym przypadku oczy są niebieskie, tak samo jak żyły na nadgarstku. Doskonale sprawdzą się tu zimne kolory włosów, które bardzo skutecznie ukryje niedoskonałości skóry, jak i jej bladość.
- Ciemna karnacja cechuje się ciemniejszym kolorem o oliwkowym, brzoskwiniowym bądź złotym odcieniu. Co ważne piegi na buzi i na całym ciele pojawiają się niebywale często. Żyły na nadgarstku są o zielonkawym odcieniu, oczy natomiast mają barwę zieloną lub brązową. Do ciepłej karnacji najlepiej wybrać ciepłe odcienie włosów. To sprawi, że nie pojawi się zbyt mocny kontrast.
Dobór koloru włosów do barwy oczu
Nie da się ukryć, że kolor oczu wiąże się mocno z typem konkretnej karnacji. To zdecydowanie może być duże ułatwienie podczas doboru nowego odcienia włosów. Poniżej znajdziesz najkorzystniejsze połączenia.
Właścicielki niebieskich oczu z reguły mają subtelną urodę oraz jasną cerę. Rzadkością jest posiadanie śniadej karnacji. W tym wyjątkowym przypadku włosy powinny być brązowe lub rude, ale w intensywnym odcieniu. Taki miks jeszcze mocniej zaakcentuje błękit tęczówki!
Do niebieskich oczu oraz do zimnej karnacji pasuje:
- blond w chłodnym odcieniu, na przykład platynowy, czy beżowy
- brąz w zimnym odcieniu, na przykład ciemny bądź mroźny
- rudy w ognistej wersji o zimnym zabarwieniu wpadający w czerwień, czyli bordo i burgund, albo rubin.
Zdecydowanie w tym wypadku unikaj ciepłych odcieni oraz tych bardzo ciemnych.
Natomiast do niebieskich oczu i ciepłej karnacji wybierz:
- blond o miodowym, tudzież złocistym odcieniu
- brąz, od jasnego, po ciemny, albo złocistą wersję
- rudy w ciepłym, ale w czerwonym odcieniu.
Brązowe oczy są wyraziste, dlatego przy jasnych kosmykach wypadają blado. Jeśli zależy Ci na dodaniu twarzy nutki świeżości postaw na brązowe włosy z dodatkiem refleksów. To dobra opcja głównie dla właścicielek brzoskwiniowej cery.
Brązowe oczy i zimna karnacja wymagają włosów w kolorze:
- brązowym w zimnym odcieniu, albo postaw na ciemną czekoladę
- czarnym w głębokim odcieniu bądź w granatowej odsłonie.
Za to brązowe oczy z ciepłą karnacją najlepiej wyglądają z kosmykami:
- blond – wariant karmelowy, miodowy, ewentualnie złociste odcienie
- brązowymi w ciepłej bądź złocistej barwie
- rudymi – miedziane złoto lub mahoń, czyli dość intensywne.
Zielone oczy zachwycają z brązami oraz z rudościami. Jasna cera cudownie wygląda z delikatniejszymi tonami tych barw, także tymi z refleksami, a ciemniejsza odwrotnie, czyli z głębszymi. To pozwoli wydobyć piękno tęczówki. W wielu wypadkach konieczne będzie rozjaśnianie włosów, aby uzyskać pożądany efekt. Zielone oczy w połączeniu z zimną karnacją zyskują, gdy włosy są:
- brązowe – głębokie oraz ciemne kolory, takie jak gorzka czekolada
- rude o chłodnym odcieniu bądź wpadające w fiolet.
Oczywiście w wersji z ciepłą karnacją lepiej prezentują się odcienie brązu i rudości z ciepłą domieszką oraz ze złocistymi refleksami.
Nie tylko kolor oczu jest ważny, ale też ich oprawa. Przy ciemnych kosmykach jasne wykończenie wygląda karykaturalnie, dlatego warto przyciemnić również brwi i rzęsy, aby całość była w miarę jednolita. W innym wypadku pojawi się duża rozbieżność, która nie wygląda dobrze. Co więcej nie można zrobić identycznej barwy kosmyków co tęczówka, bo poprzez to twarz stanie się mało wyrazista!
Metamorfoza włosów
Pamiętaj, że „zejście” z ciemnych na jasne włosy wymaga wcześniej zabiegu rozjaśniania. Warto zrobić to w profesjonalnym salonie, aby nie zniszczyć kosmyków, a uzyskać pożądany odcień. Niestety, niekiedy potrzebna jest wielokrotna wizyta u fryzjera.
Kolejną ważną rzeczą jest pielęgnacja włosów farbowanych. Potrzebujesz specjalnych szamponów oraz odżywek, aby utrzymać efekt koloryzacji na dłużej. Te kosmetyki również pomogą uniknąć pojawienia się żółtych tonów i ewentualnych zniszczeń kosmyków.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.