kosmetyki-witamina-c

Kosmetyki z witaminą C – jakie jest ich działanie?

Jakie efekty otrzymamy, stosując kosmetyki z witaminą C? Jakie wyróżnia się pochodne witaminy C? Jak właściwie stosować preparaty zawierające witaminę C? Przeczytaj artykuł, aby poznać szerokie działanie kosmetyków z witaminą C.

Kosmetyki z witaminą C – jakie dają efekty?

Na początku warto zaznaczyć, że w przemyśle kosmetycznym wykorzystywane są różne pochodne witaminy C:

  • kwas L-askorbinowy (Ascorbic Acid),
  • sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate),
  • sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate),
  • glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside),
  • palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate),
  • tetraizopalmitynian askorbylu (Ascorbyl Tetraisopalmitate),
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy (3-O-Ethyl Ascorbic Acid).

Kosmetyki zawierają do 20% stężenia witaminy C i dedykowane są do skóry: dojrzałej, trądzikowej, tłustej. Witaminę C znajdziemy w składzie: kremów do twarzy, kosmetyków typu serum, kremów pod oczy.

Witamina C – działanie przeciwzmarszczkowe

Badania naukowe potwierdzają, że witamina C  jest silnym antyoksydantem. Oznacza to, że zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników. To właśnie one odpowiedzialne są za procesy starzenia się komórek naszego naskórka. Co więcej, witamina C dostępna w kosmetykach hamuje rozpad kwasu hialuronowego oraz elastyny – te składniki odpowiadają za utrzymanie elastyczności skóry.

Witamina C wspiera produkcję białek kolagenowych, dlatego też przywraca skórze gęstość. Tym samym pomoże nam spłycić drobne zmarszczki.

Witamina C na przebarwienia

Kosmetyki zawierające w swoim składzie witaminę C zalecane są w przypadku występowania przebarwień powstałych na przykład na skutek działania promieniowania słonecznego lub w ramach pozostałości po zmianach trądzikowych. Witamina C łagodnie ujednolica koloryt skóry oraz nadaje jej świeżości i blasku.

  Informacje, o których powinnaś wiedzieć, nim powiększysz biust

Witamina C – wspiera walkę z trądzikiem

Witamina C wspiera leczenie zarówno trądziku pospolitego, jak i trądziku różowatego. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także przyspiesza procesy gojenia się ran.

Witamina C – wzmacnia naczynia krwionośne

Witamina C zawarta w kosmetykach pooprawia mikrocyrkulację krwi w naskórku i uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu wykazuje zdolność do zapobiegania ich pękaniu. To sprawia, że witamina C może wspomóc leczenie rumienia lub trądziku różowatego, a także dedykowana jest dla osób zmagających się z cerą naczynkową.

serum-z-witamina-c

Jak stosować kosmetyki z witaminą C?

Tak jak pisaliśmy wyżej, kosmetyki z witaminą C wykazują szerokie działanie, są skuteczne i w miarę bezpieczne w stosowaniu. Przed pierwszą aplikacją witaminy C na twarz należy jednak przeprowadzić prostą próbę uczuleniową. Wystarczy, że niewielką ilość preparatu zaaplikujemy na fragment skóry, na przykład za uchem lub na nadgarstku. Jeżeli nie zaobserwujemy skutków ubocznych, takich jak pieczenie i świąd skóry, zaczerwienienie skóry, pojawienie się pokrzywki skórnej, to oznacza, że możemy zastosować dany kosmetyk.

Rozpoczynając przygodę z kosmetyczną witaminą C, wybierzmy kosmetyk o jak najniższym stężeniu, które będziemy stopniowo zwiększać – podczas zmiany stężenia również mogą pojawić się silne reakcje skórne. Preparat aplikujemy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, które widnieją na etykiecie. Nie stosujemy również kosmetyków po upływie terminu ich ważności.

Uwaga: Co ważne, możliwe jest wystąpienie wysypu skórnego, który powiązany jest z nabieraniem odporności na witaminę przez naszą skórę. Zmiany powinny samoistnie zniknąć.

Kluczem do pozytywnych efektów kuracji jest przede wszystkim systematyczność. Przyjmuje się, że pierwsze pozytywne efekty zaobserwujemy po upływie dwóch miesięcy.

Jeżeli stosowany przez nas preparat ma niskie stężenie, to możemy nakładać go dwa razy dziennie. W przypadku wysokiego stężenia powtarzajmy aplikację wyłącznie wieczorem.

Uwaga: Zwróćmy uwagę również na to, aby witamina C znajdowała się jak najwyżej w składzie kosmetyku. Wybierajmy preparaty, które umieszczane są w butelce z ciemnego szkła – wówczas zapobiegniemy procesom utleniania witaminy C.

  Perfect Body Cellulit – skuteczny sposób na cellulit

Stosując kosmetyki z witaminą C, powinniśmy pamiętać o tym, aby równocześnie aplikować kremy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Dlaczego? Witamina C sprawia, że nasza skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kosmetyków z witaminą C?

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku skóry alergicznej i wrażliwej. Ważne jest, aby stosować preparaty łącznie z kremem z filtrem przeciwsłonecznym, a także, by stopniowo zwiększać stężenie kosmetyku.

Witaminy C nie powinno się łączyć również z niektórymi rodzajami składników aktywnych:

  • z kwasami AHA,
  • z kwasami BHA,
  • z retinolem,
  • hydrokortyzonem.

Bibliografia

  1. Gąbka, W. Dalmata, Wybrane składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Rola innowacji w transformacji wizerunku współczesnej nauki, 2020
  2. Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna nr 1 vol 8, 2019
  3. https://e-zdrowie.pl/temat/witamina-c