kobieta w aparacie

Warszawa: leczenie ortodontyczne po 30 roku życia. Czy to już zbyt późno?

Czy wiesz, że najstarszy pacjent, który podjął się leczenia ortodontycznego miał blisko 80 lat? Marzenie o pięknym uśmiechu można spełnić w każdym wieku, nie tylko nastoletnim. Jednak od tego, ile lat ma pacjent, będzie zależała ścieżka leczenia i dobór aparatu ortodontycznego. Jak to wygląda w przypadku osób po 30 roku życia?

Aparat ortodontyczny nie tylko w wieku nastoletnim

Dopóki zdrowie pozwala, nigdy nie jest za późno na założenie aparatu ortodontycznego. Najwyższy czas obalić mit, że takie leczenie powinno być przeprowadzone jedynie w wieku młodzieńczym. Oczywiście najlepiej, jeśli pierwsza wizyta u ortodonty odbywa się w wieku wczesnoszkolnym, jednak nie oszukujmy się – kilkanaście lat temu ortodoncja nie była tak rozwinięta, jak obecnie. Dodatkowo ceny aparatów i niewielki dostęp do specjalistów stanowiły sporą przeszkodę w podjęciu leczenia ortodontycznego.

Obecnie do gabinetów ortodontycznych przychodzą zarówno młode, jak i starsze osoby. Proste i zdrowe zęby wpływają na samoocenę i samopoczucie. Piękny uśmiech to jednak nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Niewłaściwie ułożone zęby mogą być źródłem wielu chorób, np. próchnicy. Co więcej, wady zgryzu mogą powodować kłopot z gryzieniem i przeżuwaniem, a nawet zaburzenia oddychania czy problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. 

Przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego u dorosłych

Chociaż w przypadku leczenia ortodontycznego nie ma ograniczeń wiekowych, to jak informuje ortodonta z Warszawy z kliniki Dental Fraternity, istnieją pewne czynniki, które utrudniają lub uniemożliwiają rozpoczęcie procesu. Głównym z nich jest próchnica – przed założeniem aparatu, należy wszystkie zęby wyleczyć. Ponadto czasowym przeciwwskazaniami są: nieleczone zaburzenia hormonalne, niewyrównana cukrzyca, choroby przyzębia. Z kolei bezwzględnym przeciwwskazaniem stanowią choroby, obniżające odporność, np. białaczka. 

  Łupież na celowniku Anti Dandruff

Jak wygląda leczenie ortodontyczne w wieku dorosłym? 

Współcześnie gabinety specjalistyczne oferują osobom dorosłym szeroki wybór aparatów ortodontycznych. Obok klasycznych metalowych aparatów, coraz większą popularnością cieszą się niezauważalne nakładki Invisalign.  Nowością są aparaty lingwalne, które mocuje się od wewnętrznej strony zębów. 

Zadaniem każdego aparatu jest wywieranie umiarkowanego nacisku na zęby, dzięki czemu zaczynają się one powoli przesuwać do pożądanej przez ortodontę pozycji. Leczenie może trwać dłużej, niż ma to miejsce w przypadku dzieci i młodzieży – wynika to z faktu, że kościec ich szczęki ulega nieustannemu rozwojowi i jest bardziej elastyczny, co wspomaga proces, a efekty są szybciej widoczne. U dorosłych natomiast tkanki kostne są już w pełni uformowane, przez co ich plastyczność jest mniejsza. To sprawia, że przesuwanie się zębów do ustalonej pozycji jest nieco wydłużone.

Podczas leczenia ważną rolę odgrywają regularne wizyty u ortodonty z aparatem. Liczba oraz częstotliwość spotkań uzależnione są od danego przypadku i użytego aparatu – zazwyczaj wizyty kontrolne odbywają się średnio co 4-8 tygodni. W przypadku nakładek Invisalign liczba wizyt może być mniejsza. 

Ściągniecie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia! 

Zdjęcie aparatu niestety nie wiąże się z końcem przygody leczenia wady zgryzu. Końcowym etapem jest retencja, która pozwala utrzymać efekt i zapobiega nawrotom wady. Najczęściej specjaliści stosują płytkę retencyjną (aparat zdejmowany) lub tzw. retainer, czyli cienki drucik przymocowany do tylnej ściany zębów. W niektórych przypadkach korzysta się z obu opcji równocześnie.