Spis treści
Umiejętność jazdy na rowerze jest jedną z tych, która z pewnością przyda się dziecku. Jazda rowerem to doskonała zabawa, zdrowa forma aktywności oraz świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną czy kolegami. Nie da się jednak ukryć, że jej opanowanie może stanowić dla dziecka wyzwanie. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób powinna przebiegać nauka, by dziecko szybko zaczęło robić postępy a jazda na rowerze kojarzyła się z czymś fajnym i przyjemnym. W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz praktyczne rady, dzięki którym nauka z pewnością będzie łatwiejsza.
Dziecko i rower – kiedy zacząć naukę?
Wybór odpowiedniego momentu do rozpoczęcia nauki jazdy na rowerze jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się kiedy warto rozpocząć naukę jazdy na dwóch kółkach. Zanim odpowiemy na to pytanie warto zaznaczyć, że kluczową rolę odgrywa gotowość psychiczna i entuzjazm dziecka. Jeśli wyraża ono zainteresowanie rowerem oraz wykazuje chęć nauki, warto podjąć próbę. Każdy maluch rozwija się bowiem w swoim tempie i może okazywać zainteresowanie jazdą na rowerze w innym wieku. Niemniej jednak, istnieją pewne ramy, w których dziecko gotowe jest na podjęcie tego wyzwania. Zwykle dzieci zaczynają być gotowe do nauki jazdy na rowerze w wieku około 3-5 lat, kiedy to osiągają odpowiednie umiejętności motoryczne i są w stanie utrzymać równowagę np. na jednej nodze przez krótki okres czasu.
Dwa czy trzy kółka – co wybrać na początek?
Decyzja dotycząca wyboru roweru dla początkującego malucha jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka jak również dla skuteczności nauki. Obecnie możemy wybierać pomiędzy klasycznymi rowerami na dwóch kołach oraz rowerkami trójkołowymi. Rowery z trzema kołami są idealnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci ze względu na stabilność i wsparcie dodatkowego koła. Pozwalają na bezpieczną naukę równowagi oraz umożliwiają dziecku zbudowanie pewności siebie oraz opanowanie umiejętności pedałowania. Warto jednak pamiętać, że sprawdzą się one jedynie na początkowym etapie nauki. Gdy dziecko pewnie pedałuje, skręca i hamuje czas przejść na rower dwukołowy. W przeciwnym razie maluch przyzwyczai się, że trzy koła zapewniają stabilność niezależnie od tego jak jedzie czy jaką przybiera pozycję, co może utrudnić naukę jazdy w późniejszym etapie. Jeśli nie chcemy decydować się na zakup dwóch modeli rowerów, co wiąże się przecież z dodatkowymi wydatkami możemy od razu zaproponować dziecku rower dwukołowy, który ma możliwość zamontowania dodatkowych, bocznych kółek. To ekonomiczne rozwiązanie, które zapewni dziecku wsparcie podczas pierwszych lekcji jazdy na rowerze a jednocześnie pozwoli w miarę szybko nauczyć się jeździć na rowerze dwukołowym.
10 porad, które pomogą Ci szybko nauczyć dziecko jeździć na rowerze
Przejdźmy jednak do nauki. Jak powinna wyglądać? O czym musimy pamiętać? Przede wszystkim o cierpliwości i zrozumieniu, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Dlatego też to, co jeden maluch opanuje w zaledwie dzień, drugiemu może zająć znacznie więcej czasu. Nauka jazdy na rowerze powinna być przyjemnością, dlatego też zadbaj o to, by maluch nie odczuwał presji. Poniżej przedstawiamy 10 sprawdzonych porad, które pomogą wam podczas nauki.
1. Wybór odpowiedniego roweru
Pamiętaj, że rower powinien być dostosowany do wzrostu i wieku dziecka. Wybierz model, na którym stopy dziecka sięgają ziemi, gdy siedzi ono na siodełku. Postaw na solidne materiały oraz tradycyjne hamulce mechaniczne, które są łatwiejsze do obsługi przez dziecko. Na tym etapie maluch nie potrzebuje dodatkowych udogodnień np. przerzutek. Wprost przeciwnie, mogą one utrudniać jazdę.
2. Odpowiednie miejsce do nauki
Aby nauka jazdy na rowerze była nie tylko przyjemna ale również całkowicie bezpieczna warto wybrać odpowiednie miejsce. Teren powinien być płaski, wolny od ruchu samochodowego i innych rowerzystów.
3. Nauka równowagi
Przed rozpoczęciem nauki jazdy na rowerze, zachęć dziecko do zabawy na hulajnodze lub rowerku biegowym, co pomoże maluchowi w treningu równowagi. Następnie zacznij od utrzymywania równowagi na płaskim terenie – podczas prób możesz zastosować boczne kółka, specjalny uchwyt do roweru dziecięcego lub wspomagać dziecko trzymając je za ramię lub siodełko roweru.
4. Poprawne ułożenie ciała
Wytłumacz dziecku, jaką postawę powinno przybrać podczas jazdy na rowerze, by łatwiej było mu utrzymać równowagę. Pamiętaj, że maluch powinien mieć proste plecy oraz patrzeć na wprost. Przy hamowaniu ważne jest pochylenie ciała nieco do przodu.
5. Nauka pedałowania
Jeśli dziecko jest w stanie utrzymać równowagę na rowerze możecie rozpocząć od nauki pedałowania. Pamiętaj, że początkowo nie powinno być ono zbyt intensywne. Naucz malucha delikatnego i rytmicznego naciskania na pedały roweru.
6. Nauka hamowania oraz skręcania
Gdy maluch opanuje jazdę po linii prostej naucz go w jaki sposób bezpiecznie hamować – pamiętaj o tym, że hamowanie nie powinno być ostre. Następnym etapem jest nauka skręcania. Tutaj również bardzo ważna jest delikatne manewrowanie kierownicą. Możesz wyznaczyć zakręty, postawić pachołki do ominięcia – wszystko to, by dziecko łatwiej zwizualizowało sobie jakim torem ma jechać.
7. Regularne treningi dopasowane do potrzeb
Kluczowe znaczenie w nauce jazdy na rowerze ma regularność ćwiczeń, która pozwoli na doskonalenie umiejętności. Wspólnie z dzieckiem wyznacz więc dni i pory, w których będziecie ćwiczyć. Pamiętaj, że nauka ma być frajdą, dlatego ćwiczenia nie powinny być długie i forsujące. Nie zapominaj także o przerwach, stres związany z nabywaniem nowych umiejętności może sprawić, że dziecko będzie potrzebowało ich często.
8. Pozytywna motywacja
Pamiętaj, że podczas nauki jazdy na rowerze niezwykle ważna jest twoja cierpliwość i serdeczne wsparcie. Jeśli dziecko je otrzyma, niepowodzenia nie będą dla niego przykrością. Jednocześnie pamiętaj o tym, by dostrzegać postępy i wskazywać je dziecku. Pozytywna motywacja przynosi znacznie lepsze efekty niż krytyka.
9. Wyznaczanie nowych celów
Ważne jest aby dziecko mogło cieszyć się małymi sukcesami. Podziel więc naukę na etapy takie jak utrzymywanie równowagi, nauka hamowania, wykonywanie manewrów, przejazd odcinka na prostym terenie, zjazd z górki. Dzięki temu maluch będzie mógł cieszyć się z kolejnych, zdobytych umiejętności zamiast zniechęcać się, że wciąż nie potrafi w pełni jeździć na rowerze.
10. Wspólne wyprawy
Nauka jazdy na rowerze wymaga późniejszego doskonalenia umiejętności. Gdy dziecko potrafi samodzielnie się na nim utrzymać, kierować czy hamować zabieraj je na wspólne przejażdżki. Początkowo wybieraj mniej uczęszczane ścieżki bez utrudnień stopniowo zwiększając wyzwania. Pamiętaj, że długość i trudność trasy powinna być dopasowana do wieku i możliwości twojego dziecka.
Pamiętajcie o ochraniaczach dla dziecka?
Podczas nauki jazdy musimy zatroszczyć się o bezpieczeństwo dziecka. Dlatego też wybór i zakup odpowiednich akcesoriów ochronnych ma ogromne znaczenie. Kask, ochraniacze na łokcie i kolana to absolutne minimum, które powinno być zakładane na każdą lekcję jazdy. Kask chroni najważniejszy organ, czyli mózg, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Wybierz model posiadający atesty, wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jednocześnie upewnij się, że jego rozmiar jest dopasowany do wielkości główki dziecka – zbyt luźny kask nie jest bowiem w stanie zapewnić maluchowi odpowiedniej ochrony. Ochraniacze nie powinny krępować ruchów czy zbytnio uciskać ciała dziecka – warto więc przymierzyć je przed zakupem. Pamiętaj także, że dzieci często naśladują zachowania dorosłych, dlatego warto pokazać maluchowi dobry przykład i samemu nosić kask podczas wypadów rowerowych.
O czym jeszcze warto pamiętać, aby nauka jazdy na rowerze poszła gładko?
Oprócz wyboru odpowiedniego roweru i ochrony, istnieje kilka kluczowych elementów, które mogą przyczynić się do efektywnej nauki jazdy na rowerze. Wśród nich wymienić możemy wybór odpowiedniego terenu do nauki. Miejsce powinno być równe, przestronne oraz wolne od ruchu pieszego i samochodowego. Bardzo ważne jest także podejście do dziecka i nauki. Warto organizować krótkie sesje treningowe, aby uniknąć przemęczenia dziecka. Regularne, ale krótkie ćwiczenia są bardziej efektywne niż długie, ale sporadyczne treningi. Ponadto konieczna jest cierpliwość, motywowanie i celebrowanie sukcesów dziecka. Wówczas będzie uczyło się o wiele chętniej i szybciej opanuje umiejętność jazdy na rowerze.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.