fotelik-samochodowy-do-36-kg

Jaki fotelik isofix warto wybrać?

Fotelik samochodowy dla niemowlaka powinien być przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa, dlatego też wybór odpowiedniego modelu jest decyzją ważną, którą podjąć należy w oparciu o wiele ważnych kryteriów. Jednym z nich jest unikanie możliwie jak największej liczby błędów podczas montażu fotelika w samochodzie, co w znacznej mierze ułatwia system Isofix.

Czym tak naprawdę jest system Isofix?

System Isofix to sposób montowania fotelika składający się z elementów mocujących zintegorwanych z fotelikiem oraz pasujących do nich uchwytów, na stałe zamontowanych w samochodzie. Ponieważ znajdują się one pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela, zamontowanie fotelika ogranicza się tak naprawdę do zatrzaśnięcia dedykowanych zamków na uchwytach.

W ten sposób zniwelowane zostają wszelkie błędy, jakie popełniają rodzice przypinając fotelik w samochodzie, co w znaczący sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa podróżującego dziecka.

Ograniczenia systemu Isofix

Ponieważ jednak na rynku mamy praktycznie nieograniczoną ilość modeli samochodów, w każdym montaż systemu wygląda nieco inaczej. W różny sposób rozwiązane zostają także kwestie profilowania kanap w samochodzie, które uwzględniają raczej wygodę dorosłych niż bezpieczeństwo dzieci.

I tak, jeśli kąt nachylenia kanapy jest większy niż 10 stopni a zaczepy zamontowane są nie na oparciu, a na kanapie właśnie, zamontowany fotelik może znajdować się w pozycji zbyt pionowej dla niemowlaka.

O ile ze względów bezpieczeństwa jest to aspekt pozytywny, pozycja pionowa podczas podróżowania tyłem do kierunku jazdy jest bowiem znacznie bezpieczniejsza, w praktyce jednak opadająca w przód głowa niemowlaka może powodować u niego problemy z oddychaniem, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą wcześniaki lub noworodki.

Montaż fotelika przy pomocy pasów bezpieczeństwa

W tej sytuacji warto zastanowić się nad zamianą montażu przy pomocy sytemu Isofix na montaż tradycyjny, przy pomocy obecnych w samochodzie pasów bezpieczeństwa. Pod warunkiem przeprowadzenia go w sposób prawidłowy w żaden sposób nie zostaje zmniejszone bezpieczeństwo podróżującego dziecka, co z całą pewnością pokazały przeprowadzone testy ADAC.

  Ciąża mnoga – czy będziesz miała bliźniaki?

Dlatego też tak ważną kwestią jest właściwe dopasowanie fotelika do wieku dziecka oraz brak pośpiechu podczas wymiany na fotelik dla dzieci z wyższej grupy wagowej. Wszystkie zastosowane w fotelikach rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo stworzone są bowiem z myślą o konkretnej grupie dzieci, która w swoim rozwoju osiągnęła już określone umiejętności, takie jak chociażby samodzielne trzymanie głowy.

fotelik isofix

Jak właściwie dopasować fotelik?

Ponieważ jak widać, kwestia wyboru fotelika obfituje w liczne niuanse, zawsze przez zakupem najlepiej sprawdzić, jak dany model będzie prezentował się w naszym modelu samochodu. Jeszcze lepsze rezultaty da testowanie go w obecności dziecka, gwarantuje to bowiem idealne dopasowanie nie tylko do samochodu, ale także do małego pasażera.

Aby zyskać jeszcze więcej spokoju, także podczas jazdy, warto zaopatrzyć się w specjalne lusterko przeznaczone do jazdy, które dla dziecka stanowi ciekawą a atrakcyjną zabawkę, rodzicowi pozwala natomiast na bieżąco sprawdzać, czy u malucha, który siedzi tyłem do kierowcy i pasażera, na pewno wszystko jest w porządku.

Zasady bezpiecznego podróżowania

Aby wspólna jazda samochodem była nie tylko bezpieczna, ale i zdrowa, pamiętać należy o regularnych przerwach w jeździe, w trakcie których dziecko bezwzględnie powinno zostać wyjęte z fotelika.

Najlepiej robić to co 1,5- 2 godz., plecy dziecka nie są bowiem przyzwyczajone do długiego przebywania w pozycji zakrzywionej. Zapewnienie możliwości rozprostowania ciała zarówno dziecku, jak i dorosłym przyczyni się na pewno do tego, że jazda będzie przyjemniejsza i znacznie mniej stresująca. Więcej znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl/news/wazna-informacja-o-fotelikach-dla-niemowlakow-i-isofix