Bezdech afektywny u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Bezdech jest niebezpiecznym zjawiskiem, który dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Jeżeli jesteś rodzicem i Twoja pociecha doznaje bezdechów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W tym poradniku znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat bezdechów afektywnych u dzieci. Przeczytaj go już teraz!

Czym są bezdechy?

Na początek warto sobie przypomnieć to, czym właściwie są bezdechy. Nazywamy tak ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zjawisko to może występować nie tylko u osób chorych cierpiących na bezdechy, ale również u osób zdrowych. Występuje ono podczas snu. Zwykle trwa i ustępuje ono po około 15-20 sekundach.

Nieco inaczej sprawa się ma jeżeli chodzi o bezdech u dziecka, konkretnie u noworodka. Wtedy zjawisko to trwa około 20 sekund lub krócej i czasami towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak spadek czynności serca (mniej niż 100 uderzeń na minutę). Ponadto może wystąpić także spadek saturacji (zmniejszenie utlenowania krwi). Saturację zarówno dziecku jak i osobie dorosłej można zmierzyć za pomocą pulsoksymometru.

Bezdech afektywny u dziecka

Okazuje się, że jest to problem dosyć często spotykany u dzieci. Szacuje się, że występuje on u około 5% osób całej populacji i najczęściej pojawia się pomiędzy 6, a 24 miesiącem życia. Niewątpliwie jest to zjawisko stanowiące lęk u każdego z rodziców, których dziecko dozna bezdechu. Jednak warto wspomnieć o tym, że nie zawsze po wystąpieniu bezdechu istnieje zagrożenie życia dziecka, lub jego zdrowia. Okazuje się, że problem w rzeczywistości nie jest aż tak poważny, jakby się mogło wydawać.

Napady afektywnego bezdechu u dziecka

Zaobserwowano przypadki, że napady bezdechu afektywnego u dzieci przejawiają się już kilka dni po narodzeniu. Częściej ten problem można zauważyć u chłopców, niż u dziewczynek.

Warto wiedzieć, że bezdech afektywny nie jest dolegliwością, która często stanowi zagrożenie dla życia dziecka. Poniżej znajdziesz informacje, z jakimi objawami wiąże się ta dolegliwość oraz jak ją trafnie rozpoznać, poznasz również przyczyny bezdechu afektywnego. Ponadto dowiesz się jak postępować z dzieckiem, które doświadcza afektywnego bezdechu sennego.

śpiące dziecko

Jakie są rodzaje i objawy bezdechu afektywnego – może on doprowadzić nawet do utraty przytomności

Można wymienić kilka odmian afektywnego bezdechu sennego i należą do nich:

  1. Odmiana sina – Jednym z najczęściej występujących odmian bezdechu afektywnego są napady sinicze. Objawiają się one napadowym płaczem dziecka i zatrzymaniem jego oddychania w fazie wydechu. Skóra oraz błony śluzowe dziecka przybierają siny kolor. Następnie dziecko traci przytomność na jakiś czas. Po obniżeniu napięcia mięśniowego ciało może stać się wiotkie. Objawy te mogą być dramatyczne dla rodzica i nie ma się czemu dziwić, jednak okazuje się, że w większości przypadków pociecha odzyskuje przytomność bardzo szybko.
  2. Odmiana blada – Jest to inna odmiana bezdechu afektywnego. Charakteryzuje się ona nieco inaczej niż wyżej opisana odmiana sina. Objawia się występowaniem bladości, zanim dziecko straci przytomność. Bladość utrzymuje się również wtedy kiedy dziecko jest nieprzytomne. Podobnie jak w powyższym przypadku, ciało dziecka po utracie przytomności staje się wiotkie.
  3. Napady powikłane – Jeżeli połączymy obydwa wyżej opisane rodzaje bezdechu afektywnego, powstaje postać złożona, czyli tak zwane napady powikłane. Poza występowaniem bezdechu, jak również utraty przytomności u dziecka można zaobserwować wystąpienie drgawek – w taki sposób właśnie można rozpoznać napady powikłane. Mogą one mieć różne postacie, np. zdarzają się napady toniczno – kloniczne, jak również po prostu napady toniczne i kloniczne (postacią tym towarzyszą drgawki i liczne skurcze różnych partii mięśni). Ponadto z drgawkami może być powiązane mimowolne oddawanie moczu przez dziecko. Bezdech, który jest powiązany z drgawkami, często trwa krótko, zdarzały się jednak przypadki, że same drgawki utrzymywały się dłuższy czas i czasami przechodziły w stan padaczkowy, który może być zagrożeniem dla zdrowia dziecka.
  Zabawki do podróży z małym dzieckiem - które sprawdzą się najlepiej?

Sprawdź więcej szczegółów.

Napady bezdechu afektywnego u dziecka – przyczyny

Sama nazwa bezdech afektywny wzięła się stąd, że dziecko mogło przechodzić jakieś silne emocje lub pod wpływem działania niekorzystnych bodźców dana choroba mogła się u niego rozwinąć.

Jeżeli chodzi o napady siniczne, płacz może doprowadzić do hipokapnii (jest to spadek ilości dwutlenku węgla w organizmie). Skutkiem tego jest obkurczenie mózgowych naczyń krwionośnych i ogólne niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego. Występuje również zamknięcie głośni, co ma bezpośredni wpływ na panujące we wnętrzu klatki piersiowej ciśnienie oraz na pracę serca. Ogólnym skutkiem jest zmniejszenie dostawy tlenu do mózgu, co zaś skutkuje jego niedotlenieniem.

Napady blade swoją przyczynę mają w zaburzeniach czynności autonomicznych układu nerwowego, a konkretnie jego części przywspółczulnej. Jeżeli dochodzi do nadmiernej aktywności nerwu błędnego, skutkiem może być spowolnienie czynności serca, a nawet chwilowe jego zatrzymanie. Wtedy właśnie dochodzi do wystąpienia bezdechu u dziecka.

Warto wiedzieć, że wyżej wymienione przypadki poprzedzone są często u dzieci wystąpieniem bólu, strachu, lub innych nieprzyjemnych emocji.

Co robić w przypadku wystąpienia bezdechu u dzieci?

Na pewno każdy rodzić chce się dowiedzieć co robić w przypadku wystąpienia objawów bezdechu afektywnego u dziecka. Okazuje się jednak, że najważniejsze jest zachowanie spokoju. Ponadto, jeżeli dziecko doświadczy wyżej wymienionych objawów, rodzić może np.:

  • obmyć dziecko wodą,
  • delikatnie dmuchać w twarz dziecka,
  • zmienić pozycję ciała dziecka,

Najważniejsze, aby nie panikować!

Jak leczyć bezdech u dziecka?

Najważniejsze jest, aby uchronić dziecko przed doświadczaniem sytuacji, które mogą doprowadzić do bezdechów – czyli sytuacji stresowych. Lekarz może również zastosować leczenie farmakologiczne, lecz zazwyczaj jest to zbędne. Generalnie rzadko kiedy wymagane jest leczenie farmakologiczne, czasami jednak podczas napadów sinych stosuje się atropine.

  Jak pielęgnować skórę noworodka?

Okazuje się, że wiele kontrowersji wzbudza leczenie powikłanych napadów afektywnego bezdechu. Niektórzy lekarze zalecają stosowanie wtedy leków padaczkowych, jednak warto wiedzieć, że rzeczywiście w takim przypadku środki te ograniczają pojawienie się drgawek, jednak nie mają one zupełnie przebiegu na samo powstawanie i przebieg bezdechów.

W jaki sposób diagnozować bezdech?

Oczywiste jest, że każdy rodzic, którego dziecko doświadczy bezdechu, niezwłocznie zgłosi się z nim do lekarza. Jednak warto pamiętać o tym, że lekarz najlepiej zdiagnozuje przypadek jeżeli będzie świadkiem napadu i sam zobaczy, jak on przebiega u danego dziecka. Dlatego jeżeli dziecko często doświadcza napadów, warto, chociażby zarejestrować je telefonem komórkowym, w celu pokazania lekarzowi ich przebiegu.

W diagnostyce różnicowej warto uwzględnić napady padaczkowe – czynnikiem, który je odróżnia od bezdechów afektywnych, jest to, że występują one bez względu na wpływ jakichkolwiek bodźców. Jeżeli chcemy wykluczyć napady drgawkowe, konieczna może być konsultacja z neurologiem oraz wykonanie badania EEG (elektroencefalograficznego).

Dobrze jest pamiętać o tym, że bezdechy mogą mieć powiązanie z innymi schorzeniami, do których należą:

  • przerost migdałków,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • wady serca

i inne.

Jeżeli zdecydujemy się na konsultację z lekarzem, warto wspomnieć o przebiegu samej ciąży, a także o występowaniu u dziecka jakichkolwiek objawów. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z rodzicami zbada dziecko, a następnie skieruje je na odpowiednie badania.

Bezdech afektywny u dzieci – rokowania

Napady afektywnego bezdechu u dzieci z czasem mijają, co jest niewątpliwie dobrą informacją dla rodziców. Bezdech afektywny ustępuje najpóźniej u dziecka jeżeli skończy ono 5-6 lat. Jednak nie dzieje się tak z dnia na dzień. Często napady ustępują stopniowo, zatem warto uzbroić się w cierpliwość. Przebieg czasami wygląda tak, że do napadów dochodzi coraz rzadziej, później jednak pojawiają się one coraz częściej, aż finalnie częstość ich występowania maleje i w końcu dochodzi do całkowitego ustąpienia problemu.

Ciekawostka!

Jako ciekawostkę można uznać to, że jeżeli niektóre osoby będąc dziećmi, doświadczały afektywnego bezdechu wraz z napadami bladymi, mogą one w dorosłym życiu częściej doznawać omdleń.

Podsumowanie

Bezdech afektywny jak widać może wystąpić u wielu dzieci. Jednak nie jest on tak bardzo groźny, na jaki mógłby się wydawać. Napady afektywnego bezdechu szybko przemijają i nie wolno poddawać się panice. Bywały przypadki, że np. utraty przytomności przyczyniały się do uszkodzenia mózgu, lecz są one niezwykle rzadkie.

Jeżeli bezdech afektywny występuje u Twojego dziecka, zgłoś się z nim do lekarza, lecz pamiętaj, nie panikuj!