male dziecko

Jakie są skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka?

Pierwsze miesiące życia dziecka są decydujące. Dlaczego? Właśnie w tym okresie maluch rozwija się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To wszystko ma znaczący wpływ na jego dalsze życie. W trakcie pierwszego roku niemowlę przechodzi aż 7 skoków rozwojowych. Jak je poznać? Co w trakcie nich się dzieje? Sprawdź!

Co to są skoki rozwojowe dziecka?

Skoki rozwojowe to kolejne etapy w życiu nowo narodzonego malucha. W trakcie ich trwania niemowlę doznaje nowych bodźców i wrażeń, a zatem uczy się następnych rzeczy, po prostu poznaje świat. Kolejny skok poprzedza niestety, okres, w którym dziecko jest marudne, płaczliwe, miewa też problemy ze snem, albo wręcz przeciwnie, jest bardzo spokojne i wyciszone.

Trzeba pamiętać, że każde niemowlę rozwija się inaczej, więc kolejne etapy mogą pojawić się wcześniej lub później. Na przykład dzieci, które urodziły się przed terminem zazwyczaj przechodzą skoki z niewielkim opóźnieniem.

Poznaj poszczególne skoki rozwojowe swojego malucha. Dowiedź się o nich więcej. Zapewniamy, że to pomoże Ci lepiej zrozumieć potrzeby niemowlęcia.

Skoki rozwojowe dziecka – pierwsze zmiany

Pierwszy skok rozwojowy dziecka

Pierwszy skok rozwojowy pojawia się już 5 tygodni po urodzeniu. To prawdziwa rewolucja w życiu malucha. Zaczyna on patrzeć i słuchać uważniej. Mało tego, staje się bardziej aktywny. Pojawiają się do tego łzy, jak i pierwsze uśmiechy. Dziecko bardziej odczuwa dotyk, a także zapachy. Podczas tego skoku można zauważyć zdecydowanie lepsze trawienie, a co za tym idzie niemowlęciu rzadziej się ulewa.

  Klocki LEGO dla 10-latka — idealny pomysł na prezent

Drugi skok rozwojowy dziecka – odkrywanie

Kolejny skok następuje około 7, a 9 tygodnia po urodzeniu, czyli miej więcej w drugim lub trzecim miesiącu życia. Wzmożona aktywność sprawia, że dziecko podnosi główkę, a także macha nóżkami oraz rączkami. Próbuje chwytać i trzymać różne przedmioty, na przykład zabawki. Niekiedy samodzielnie stara się przekręcić z brzucha na plecy. Póki co ruchy są jeszcze niekontrolowane. Drugi skok rozwojowy wiąże się też z rozróżnianiem zapachów i dźwięków.

Maluch uważnie przygląda się mimice ludzkiej twarzy, z zaciekawieniem obserwuje święcące zabawki. Sam stara się wydawać pierwsze dźwięki, jak na razie krótkie odgłosy.

Trzeci skok rozwojowy dziecka – poprawa koordynacji ruchowej

Kolejny przełom nadchodzi między 11, a 12 tygodniem życia. Dziecko w tym okresie robi bąble ze śliny, ponadto wkłada wszystko do buzi, przede wszystkim swoje rączki. Potrafi już chwycić przedmioty, śledzić jakiś ruch poprzez odwracanie główki. Zaczyna się podnosić do pozycji siedzącej, ale w sytuacji, gdy ktoś trzyma jego ręce. Również odpycha się nóżkami leżąc na brzuchu.

W trzecim skoku rozwojowym widoczna jest znacząca poprawa koordynacji ruchowej. Na tym etapie zauważalne jest też znudzenie, jak i zadowolenie niemowlęcia. Maluch zmienia ton i często piszczy.

Czwarty skok rozwojowy dziecka – komunikatywność wzrasta

Już w okresie 14-19 tygodnia pojawia się czwarty skok rozwojowy. Niemowlak dostrzega, że pewne zdarzenia wynikają z innych. Raczkowanie, podpieranie się rączkami i unoszenie tułowia, przekręcanie z pleców na brzuch – dziecko próbuje nowych czynności, które wychodzą mu całkiem dobrze.

Oprócz tego zaczyna reagować na imię, a nawet na swoje odbicie w lustrze. Zaczyna łączyć dźwięki i  cmoka ustami.

Piąty skok rozwojowy dziecka – kryzys

6-7 miesiąc życia to pewien kryzys. Pojawia się nieufność wobec nieznajomych oraz lęk, gdy rodzice znikają. Widać za to lepszą koordynację ruchową – maluch sam siada i pomaga sobie rączkami.

  Pierwsze kolczyki dla dziecka - jakie wybrać i czego się spodziewać?

Szósty skok rozwojowy dziecka – przełom

8 i 9 miesiąc to szósty skok rozwojowy. On sprawia, że maluch zaczyna kopiować zachowania dorosłych – robi miny, za pomocą gestów i odgłosów pokazuje zadowolenie lub jego brak. Potrafi przytulać oraz pocieszać maskotki czy lalki, ponadto sam inicjuje zabawę.

Siódmy skok rozwojowy dziecka – ostatnia faza

W ostatnich dwóch miesiącach dziecko naśladuje głosy zwierząt, próbuje rysować, a także szukać przedmiotów. Dopasowuje kształty, wspina się aby dosięgnąć zabawek i stawia pierwsze kroki. Widać znaczący postęp ruchowy oraz intelektualny.