Spis treści
Zaczerwienienie skóry twarzy, pojawianie się czerwonych linii pod skórą może świadczyć o delikatnej, płytko unaczynionej skórze. Często winne są geny, lecz w wielu przypadkach sami jesteśmy sobie winni pojawianiu się pajączków.
Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?
Cera naczynkowa charakteryzuje się czerwonymi plamkami na skórze, typowymi „pajączkami” w okolicach nosa oraz rumieniem na policzkach. Pajączki występują nie tylko na skórze twarzy, często pojawiają się także na nogach. Ten rodzaj skóry jest bardzo wrażliwy, szczególnie na czynniki zewnętrzne. Najtrudniejszym okresem dla cery naczynkowej jest zima, ponieważ wiatr i mróz powoduje, że po wejściu do ciepłego pomieszczenia, skóra robi się bardzo czerwona, nawet jeśli jest pokryta grubą warstwą podkładu. Oprócz koloru czerwonego na skórze można odczuwać pieczenie, swędzenie lub nadmierne napięcie skóry.
Czerwona buzia jest efektem rozluźnienia mięśni naczyń krwionośnych. Odpowiedzialność za ten stan często ponosi zbyt wysoki poziom estrogenów. Poza tym zaczerwienienie skóry jest wzmożone podczas menstruacji, zaparć, skoków ciśnienia i zaburzeniach pracy wątroby. Warto wiedzieć, że stan skóry nie zmieni się samoistnie, potrzebne są odpowiednie kosmetyki i pielęgnacja. Z pewnością cera naczynkowa wymaga leczenia, ponieważ może doprowadzić do powstania trądziku różowatego.
Jak należy postępować z cerą naczynkową?
Gdy rozszerzonych lub popękanych naczynek jest wiele można zdecydować się na zabiegi polegające na zamykaniu naczynek np. laser, elektrokoagulacja, ultradźwięki, jonoforeza i wiele innych. Pielęgnacja cery naczynkowej polega także na zapobieganiu powstawania pajączków i zaczerwienienia skóry. Dlatego zaleca się unikania zmiany temperatur, stresu, chlorowanej wody, słońca lub solarium, gorącego powietrza i gorących kąpieli. Poza tym najlepiej unikać czerwonego wina, peelingów gruboziarnistych, a także kosmetyków, które zawierają alkohol. Przeciwwskazane są także ostre przyprawy, owoce cytrusowe, gorące napoje.
Cera naczynkowa wymaga kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla niej. Nie powinno być w nich etanolu, metanolu ani parabenów. Kosmetyki powinny poprawiać mikrokrążenie oraz zawierać filtry UV. Zimą i jesienią należy stosować specjalne kremy ochronne. Najlepiej, jeśli kosmetyki dla cery naczynkowej będą miały działanie łagodzące, kojące i nawilżające. Aby ukryć pajączki pod makijażem, warto zastosować korektor z dodatkiem glinki lub zielonego barwnika kryjącego.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.