Spis treści
Cellulit to częsty problem, który widać gołym okiem. Charakterystyczne „prążki” na skórze wyglądają źle, mało tego mogą przyczyniać się również do wielu schorzeń. Jak je zmniejszyć? Co można zrobić? Zobacz 15 najskuteczniejszych zabiegów na cellulit!
Cellulit – co to takiego?
Cellulit nazywa się potocznie „skórką pomarańczową”, albo „prążkami” ze względu na charakterystyczne znaki na ciele. Jest to zaburzenie w budowie skóry, które objawia się widocznymi niedoskonałościami w postaci guzków oraz zgłębień. Co ważne to zjawisko dotyka nie tylko osoby otyłe, ale w zasadzie może dotyczyć każdego. Z reguły większy kłopot z cellulitem mają panie niż panowie.
Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele, to między innymi:
- zatrzymanie wody w organizmie
- zaburzenia hormonalne
- ciąża
- złe nawyki żywieniowe
- brak aktywności fizycznej
- czynniki genetyczne
- szybki spadek lub wzrost wagi.
Co ważne istnieje kilka typów cellulitu. Mamy wariant:
- tłuszczowy, który dotyczy osób z nadwagą
- wodny, który spowodowany jest poprzez zatrzymywanie się wody w organizmie
- cyrkulacyjny jest to połączenie rodzaju tłuszczowego i wodnego.
W zależności od stopnia zaawansowania „skórka pomarańczowa” wygląda nieco inaczej. W większości przypadków widać ją na pośladkach, udach i na brzuchu.
Stadium cellulitu:
- faza I – delikatnie nierówności na skórze nie są mocno widoczne, dopiero po ściśnięciu pojawiają się subtelne niedoskonałości
- faza II – w pozycji leżącej naskórek jest gładki, a podczas stania uwidocznia się, tak zwana „skórka pomarańczowa”
- faza III – symptomy cellulitu są widoczne gołym okiem bez względu na pozycję ciała.
Im mniej zaawansowane stadium tym prościej uporać się z niedoskonałościami i wyeliminować je całkowicie. Dlatego warto szybko zacząć działać na skórę nawet profilaktycznie, na przykład stosując kremy, czy szczotkowanie na sucho. Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Poznaj 15 najlepszych zabiegów na cellulit
Domowe zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki nie zawsze są w stanie poradzić sobie z widocznymi „prążkami” na skórze. Warto wobec tego skorzystać z fachowej pomocy, a więc udać się do kosmetyczki lub do gabinetu medycyny estetycznej. Skuteczne zabiegi na cellulit przeprowadza się przy użyciu najnowszych technologii oraz specjalnych preparatów. Dobiera się je indywidualnie do potrzeb, bo dużo zależy od lokalizacji, stadium „skórki pomarańczowej”, a także stanu naskórka. Pod uwagę należy brać budżet, a zatem także cenę oraz ilość powtórzeń, które pojawią się w serii. Na szczęście usuwanie cellulitu jest możliwe!
Poniżej znajdziesz aż 15 najskuteczniejszych zabiegów na cellulit:
1. Venus Legacy
Ten zabieg to hit nad hitami. Nic dziwnego, dlatego że urządzenie łączy aż dwie technologie – wielobiegunowe fale radiowe, a także pulsacyjne pole magnetyczne. Dzięki temu skutecznie działa nawet w najgłębszych warstwach naskórka, ponadto zwiększa cyrkulację krwi. Co ważne w ciągu 30-40 minut na skórze wytwarza się matryca ciepła, która wygładza i ujędrnia.
To bezbolesny oraz bezinwazyjny zabieg. Wszystkie parametry dopasowuje się indywidualnie do każdej osoby. Venus Legacy powinno robić się w serii, a więc kilka zabiegów, wtedy efekt jest widoczny.
2. ONDA
W wypadku tego zabiegu znika nie tylko cellulit, ale i tkanka tłuszczowa. Zimne mikrofale powodują, tak zwany „stres metaboliczny”, w ten sposób komórki tłuszczowe ulegają uszkodzeniu i obumierają.
ONDA daje najlepsze wyniki, gdy nie mamy zbyt wiele tkanki tłuszczowej, czyli w granicach 2-6 cm. Co ciekawe ten zabieg można stosować nie tylko na pośladki, brzuch i uda, ale również na ramiona, a zatem praktycznie na całe ciało.
3. BTL Unison
Przy tym zabiegu wykorzystuje się urządzenie, które łączy radiofrekwencję, a także ukierunkowaną falę akustyczną. Te dwie technologie razem powodują, że temperatura ciała w danej partii rośnie, do tego ukrwienie wzrasta, a włókna kolagenowe się obkurczają.
W tym czasie fale rozbijają komórki tłuszczowe. Szybko zauważysz, że cellulit jest mniejszy, a skóra jędrniejsza i wyczuwalnie gładsza. Zabieg trwa 15-20 minut i może być stosowany na brzuch, pośladki, uda, jak i na ramiona.
Na początku nakłada się specjalny krem, potem przesuwa się głowicę w danym obszarze ciała. Zaleca się przed oraz po BTL Unison dużo pić z racji tego, że ten sprzęt działa także na metabolizm i usuwanie toksyn z organizmu.
4. Endermologia
To kolejny przebój w kosmetologi. Urządzenie ze specjalną głowicą z dwiema rolkami powoduje, że jedna z nich zasysa fałd i go zwija, a druga – rozwija. W ten sposób rozbijane są złogi tkanki tłuszczowej, krążenie krwi jest lepsze, mało tego taki masaż dodatkowo ma właściwości modelujące. Kilka serii w zupełności wystarczy by wygładzić skórę, a także by pozbyć się „skórki pomarańczowej”.
5. Icoone Laser
Mowa tu o masażu podciśnieniowym z wykorzystaniem technologii światła LED oraz biostymulującego lasera diodowego. Głowica z dwoma rolkami wykonuje masaż mechaniczny, a laser przenika w głąb naskórka. Natomiast światło LED stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, jednocześnie wpływając na elastyczność skóry. Icoone Laser pozytywnie działa na kondycję naskórka, a do tego pomaga w walce z tkanką tłuszczową.
6. Drenaż limfatyczny
Za tą tajemniczą nazwą kryje się masaż wykonywany ręcznie. Wpływa on na pobudzenie krążenia, usunięcie toksyn z organizmu, jak i wyeliminowanie zastojów. Zyskujesz wymodelowanie sylwetki, zredukowanie cellulitu, jak i poprawienie jakości skóry. To rozwiązanie dodatkowo pozwala nam się zrelaksować. Zaleca się poddanie aż 10 takim zabiegom by pozbyć się „skórki pomarańczowej”.
7. Mezoterapia igłowa
To numer jeden zabiegów antycellulitowych. Dlaczego? Doskonale radzi sobie z zaawansowanym stadium tej przypadłości. W czasie zabiegu wstrzykuje się w skórę specjalny preparat, który składa się z niebywale odżywczej mieszanki, na przykład:
- krzemionki regenerującej tkankę łączną
- kofeiny wspomagającej rozpad tkanki tłuszczowej
- wyciągu z liścia karczocha, który pozytywnie wpływa na metabolizm i usuwanie toksyn z organizmu
- wyciągu z naostrzyca żółtego i rutyny, które hamują powstawaniu zwłóknień, i jednocześnie wzmacniają naczynia krwionośne.
W serii powinny pojawić się 3-5 zabiegów dla uzyskania optymalnego wyniki. Zaleca się różne odstępy czasu pomiędzy, aczkolwiek powtórzenie po pół roku jest konieczne.
8. Ultradźwięki
Najlepsze zabiegi na cellulit bazują na utradźwiękach. Zazwyczaj masuje się skórę głowicą, choć wcześniej posmarowana jest ona specjalnym preparatem antycellulitowym.
Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości wpływają na tkankę tłuszczową i uszkadzają błony ich komórek. Przydadzą się co najmniej 4 zabiegi, co kluczowe w niewielkim odstępie czasu tylko tak uda się zredukować widoczne na ciele „prążki”.
9. Kriolipoliza
Skuteczne zabiegi na cellulit to miejscowe leczenie zimnem. Głowica w czasie zabiegu kriolipolizy zasysa skórę i działa na nią niską temperaturą. W ten sposób wymraża się komórki tłuszczowe, potem dochodzi do naturalnego obumarcia.
Dlatego też skóra może być lekko zaczerwieniona i niekiedy pojawia się ból zbliżony do zakwasów znanym nam po aktywności fizycznej. Dzieje się tak, ponieważ ciało pozbywa się toksyn. Cena zabiegu jest dość wysoka, ale skuteczność również.
10. Karboksyterapia
Usuwanie cellulitu w tym wypadku polega na wprowadzeniu pod skórę małych dawek dwutlenku węgla. Co to daje? Przede wszystkim przepływ krwi się zwiększa, a co za tym idzie skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona.
Co więcej ten zabieg na cellulit stymuluje produkcję kolagenu, a także odnowę komórek. Karboksyterapia skutecznie niszczy komórki tłuszczowe. Podczas serii 10 zabiegów udaje się znacząco zmniejszyć „skórkę pomarańczową”.
11. Laserowe usuwanie cellulitu
Usuwanie cellulitu laserem pozwala uzyskać widoczne zmiany. Szybko skóra odzyskuje młodzieńczy wygląd, a to dzięki regeneracji włókien kolagenowych. Niestety, ale jeden zabieg nie poradzi sobie z zaawansowanym stadium, dlatego pełna seria jest konieczna. Trzeba około 1-2 godzin jednorazowo, aby ujędrnić i wyrównać naskórek.
12. Body Wrapping
Zabiegi na zaawansowany cellulit ciepłem to klasyka. Body Wrapping polega na nasmarowaniu naskórka specjalną czynną substancją (glinka lub błoto lecznicze), potem owija się ten fragment ciała odpowiednim bandażem, który utrzymuje ciepło. Bywa, że czasem stosuje się również koce elektryczne.
Takie połączenie sprawia, że reakcje metaboliczne są dużo szybsze niż zazwyczaj, do tego skóra staje się widocznie jędrniejsza. Można w ten sposób całkowicie usunąć „skórkę pomarańczową”, tudzież zmniejszyć jej widoczność, bo wszystko zależy od stadium tej niedoskonałości.
13. Masaż bańką chińską
Bańki chińskie wyglądają niepozornie, aczkolwiek właściwe ich używanie pozwala pozbyć się „pasków” widocznych na skórze. Możesz wykonywać masaż w domu, jak i skorzystać z fachowej pomocy kosmetyczki.
Bańkę dociska się do naskórka, a wygenerowane wewnątrz duże ciśnienie rozbija cellulit i tkankę tłuszczową. Ważne jest powtarzanie zabiegu co kilka dni! Ta metoda radzi sobie nawet z zaawansowanym stadium „skórki pomarańczowej”.
14. Osocze bogatopłytkowe
Z krwi pacjentki pozyskuje się osocze bogatopłytkowe. Ta metoda jest stosowana, między innymi przy usuwaniu worków pod oczami, choć równie dobrze spisuje się w walce z innymi niedoskonałościami skóry. Preparat podaje się za pomocą igły w miejscach widocznego cellulitu.
Tylko lekarz medycyny estetycznej wykonuje takie zabiegi, a nie kosmetyczka! Już pod dwóch dniach widać lepsze napięcie, a zatem poprawę jędrności, również koloryt zmieni się na plus, tak samo jak wygładzenie blizn. Osocze zaleca się robić w połączeniu wraz z zabiegiem na cellulit Venus Legacy.
15. Dermapen
Skuteczne zabiegi na cellulit to z pewnością Dermapen, czyli podawanie specjalnie dopasowanej ampułki przez urządzenie, które dodatkowo stymuluje skórę. Mechaniczna pobudzanie doskonale uzupełnia preparat. Szybko skóra odzyskuje zdrowy wygląd, „skórka pomarańczowa” jest mniejsza, a do tego jędrność jest zdecydowanie lepsza. 4-8 zabiegów to w tym wypadku absolutne minimum, a więc trzeba się przygotować na serię wizyt w salonie urody.
Zazwyczaj zaleca się stosować aż kilka zabiegów na cellulit, wtedy działa się kompleksowo i to na różnych polach. 2-3 odmienne metody będą się wzajemnie uzupełniać, poprzez to uda się znacząco zmniejszyć widoczność cellulitu. Regularność jest konieczna, tak samo jak wytrwałość w działaniu. Efekty przyjdą z czasem, więc trzeba być cierpliwym.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.