Spis treści
Szorstka, niemiła w dotyku, cienka niemal jak pergamin, a do tego matowa i wyglądająca na zmęczoną. Tak w skrócie można opisać suchą skórę. Często towarzyszą jej swędzenie i łuszczenie się. Jak o nią dbać? Jak sprawić, by sucha skóra twarzy i ciała nabrała witalności i odzyskała nawilżenie?
Jak rozpoznać, że masz suchą skórę?
Rozpoznanie suchej skóry nie powinno stanowić problemu. Najczęściej bywa ona:
- ściągnięta, nieprzyjemnie napięta i wysuszona;
- łuszcząca się i swędząca;
- cienka, delikatna;
- skłonna do podrażnień i uszkodzeń;
- poszarzała – szczególnie na twarzy, gdy prześwitują przez nią naczynka krwionośne;
- szorstka w dotyku.
Oprócz tego – niestety – na suchej skórze twarzy szybciej dostrzeżesz zmarszczki mimiczne, w szczególności tak zwane kurze łapki. Ten typ cery, ze względu na mniejszą ilość lipidów i delikatniejszą barierę ochronną, wizualnie szybciej się starzeje. Może także bywać zaczerwieniona i pozbawiona blasku. Sucha skóra ma gorszą zdolność – w porównaniu do normalnej czy mieszanej – wiązania wody w strukturze, miewa też częściej zaburzoną równowagę hydrolipidową.
Suchą skórę rozpoznasz także po tym, że po przemyciu jej wodą manifestuje się nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia.
Sucha skóra – przyczyny suchej i szorstkiej skóry
Co wpływa na kondycję skóry i jej przesuszenie? Sucha skóra występuje bardzo często przez uwarunkowania genetyczne, jest to cecha wrodzona. Możemy też przyczynić się do pogłębienia jej przesuszenia przez nieprawidłową pielęgnację lub jej brak.
Sucha skóra twarzy i ciała bywa spowodowana między innymi:
- oddziaływaniem promieni UV – brak ochrony SPF to prosta droga do przesuszenia naskórka;
- warunkami atmosferycznymi – mróz, klimat gorący i suchy;
- długotrwałym przebywaniem w ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach – klimatyzacja i ogrzewanie wysuszają powietrze;
- smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza;
- zaburzeniami gospodarki hormonalnej – na wygląd skóry wpływają przykładowo ciąża, choroba Hashimoto, menopauza;
- wiekiem – wraz z upływem czasu skóra traci ilość lipidów w strukturze;
- chorobami dermatologicznymi – AZS, łuszczyca;
- terapią lekami – niektóre leki mogą przyczyniać się do nadmiernej suchości skóry, np. kortykosteroidy;
- stresem – długotrwały stres zwiększa ilość kortyzolu w organizmie, który oddziałuje na zmniejszenie włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, oprócz tego może wpływać na pogorszenie kondycji naturalnej bariery ochronnej;
- dietą uboga w witaminy i kwasy omega – nadmierne spożywanie przetworzonej żywności, o nikłej wartości odżywczej, ma duży wpływ na stan skóry i jej suchość.
Czym jest odwodniona skóra?
Skóra odwodniona to często stan przejściowy, nabyty. Oznacza to, że sami mogliśmy nieświadomie przyczynić się do jej suchości. Staje się taka przez zaburzenia warstwy hydrolipidowej, osłabienie bariery ochronnej. Ma braki w tak zwanym Naturalnym Czynniku Nawilżającym (NMF). Bez obaw, przy wprawnej i systematycznej pielęgnacji poprawisz jej nawilżenie.
Sucha skóra – właściwa pielęgnacja
Pielęgnacja skóry suchej, szczególnie wywołanej zmniejszoną produkcją sebum (tak zwanej skóry odtłuszczonej), bywa męcząca i wymaga zwiększonej troski. Zapamiętaj jedno – twoimi sprzymierzeńcami staną się kosmetyki nawilżające i natłuszczające, które będą wzmacniać jej naturalny płaszcz hydrolipidowy i powodować jego regenerację. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, jak i ciała.
Same substancje nawilżające, bez wsparcia emolientów, mogą na przekór działać… przesuszająco. Jak to możliwe? Większość składników nawilżających wiąże wodę w naskórku, ale często czerpią ją z głębszych warstw skóry.
Dlatego tak ważne jest, by przy jednoczesnej pielęgnacji nawadniającej prowadzić działanie natłuszczające, uzupełniające lipidy, i obkurczające, tworzące na powierzchni skóry warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wilgoci. Na szczęście w większości dobrych kosmetyków polecanych do pielęgnacji skóry suchej znajdują się wszystkie trzy typy składników (nawilżające, emolienty, substancje obkurczające).
Jeśli nie chcesz pogłębiać suchości skóry, wprowadź do swoich codziennych rytuałów pielęgnacyjnych kilka zmian:
- myj twarz i ciało letnią wodą – nie stosuj ani gorącej, ani lodowatej;
- staraj się ograniczać ciepłe kąpiele;
- bezwarunkowo każdego dnia stosuj ochronę przeciwsłoneczną;
- dbaj o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w okresach letnich i zimowych;
- stosowanie peelingów ogranicz do potrzebnego minimum (wybieraj enzymatyczne lub delikatne kwasowe zamiast mechanicznych);
- unikaj alkoholu etylowego i denaturowanego w kosmetykach (nie bój się za to alkoholi tłuszczowych);
- nie używaj zwykłego mydła – przesusza skórę i narusza jej barierę ochronną, wypłukując lipidy, oraz zaburza jej pH;
- w formułach kosmetyków szukaj między innymi ceramidów, gliceryny, aloesu, pantenolu, alantoiny, mocznika, olejów roślinnych, kwasu hialuronowego;
- zadbaj o dietę bogatą w kwasy omega i witaminy, m.in. w ryby, warzywa zielone, orzechy, nabiał.
Jak pielęgnować suchą skórę twarzy?
Sucha skóra nie potrzebuje wielu kosmetyków, by dobrze wyglądać i odzyskać nawilżenie oraz blask. Kluczowe są dwa elementy – twoje świadome podejście oraz systematyczność.
Przede wszystkim zawsze pamiętaj o demakijażu twarzy i dogłębnym jej oczyszczaniu (płyn micelarny zawsze zmywaj wodą). Po każdorazowym umyciu na skórę zastosuj tonik, który przywróci prawidłowe pH. Dopiero wtedy będzie czas na krem i ewentualne skoncentrowane serum. Wmasowuj je kolistymi ruchami w górę – nigdy nie ściągaj naskórka w dół.
Możesz też od czasu do czasu zastosować olej roślinny lub mieszankę olejów. W przypadku skóry suchej polecamy między innymi kosmetyki z olejami jojoba, arganowym, kokosowym, awokado i z pestek winogron.
Raz w tygodniu poświęć czas na peeling skóry – najodpowiedniejsze do suchej skóry będą preparaty enzymatyczne. W łagodny sposób zmiękczą naskórek, zmiotą z niego martwe komórki i oczyszczą pory. Warto zaraz po peelingu użyć maseczki na twarz. Złuszczona skóra lepiej zaabsorbuje zawarte w niej składniki aktywne.
Sucha skóra ciała – jak sobie z nią radzić?
W przypadku suchości występującej na skórze ciała, zacznij od podstaw – miej zawsze w zasięgu dobre balsamy do ciała zarówno z substancjami nawilżającymi (np. gliceryna, aloes, miód, mocznik), jak i emolientami (np. oleje roślinne, alkohole tłuszczowe, ceramidy, glikol kaprylowy).
Jeśli zależy ci na zachowaniu nawilżenia skóry, unikaj żeli i innych produktów pod prysznic i do kąpieli zawierających mocne detergenty – SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALS (Ammonium Laurys Sulfate). Zamiast nich sięgaj po łagodniejsze środki, przykładowo z Cocamidopropyl Betaine czy Lauryl Glucoside. Nie demonizujemy tych agresywniejszych, jednak mają niekorzystny wpływ na suchą skórę – mogą pogłębiać jej suchość oraz wywoływać podrażnienia.
Oprócz tego, oczywiście w miarę możliwości, noś przewiewną odzież z naturalnych włókien. Poliester, akryl i inne sztuczne materiały mogą przyczyniać się do przesuszania się skóry.
I zawsze, ale to zawsze, stosuj ochronę SPF na ciele – nie tylko na twarzy.
Artykuł sponsorowany.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.