geste wlosy brunetki

Jak mieć gęste włosy? Sposoby na zagęszczenie włosów

Włosy są naszą wizytówką, często również znakiem charakterystycznym. Wiele z nas marzy o gęstych, zdrowych i o lśniących kosmykach. Jakie są sposoby na zagęszczenie włosów? Sprawdź koniecznie nasze triki!

Dlaczego moje włosy nie są gęste?

Gęste włosy mogą być dziedziczone, poza tym na ich wygląd i kondycję ma wpływ wiele czynników. Kręcenie, tapirowanie, prostowanie, częste farbowanie, mocne upięcia – to wszystko powoduje, że obciążamy kosmyki, do tego narażamy je na zniszczenie.

Sama dieta również ma spore znaczenie, podobnie jak środki, jakich używamy do pielęgnacji. Nie można zapominać, że niektóre choroby również są przyczyną braku gęstości włosów, chodzi przede wszystkim o zaburzenia hormonalne, czy przyjmowanie pewnych leków.

Jak poprawić gęstość i grubość włosów?

Istnieją pewne sposoby, dzięki którym można poprawić gęstość oraz grubość włosów. Przede wszystkim:

  • zapomnij o mocnym wycieraniu włosów ręcznikiem
  • nie szczotkuj mokrych kosmyków
  • nie myj kosmyków codziennie nawet jeśli się mocno przetłuszczają
  • zapomnij o częstej stylizacji, a więc o korzystaniu z prostownicy, czy lokówki.

Te wszystko niestety, ale osłabia nasze kosmyki, tak samo jak silne kosmetyki. Stawiaj wobec tego na preparaty bez SLS i barwników, warto również samodzielnie przygotowywać maski oraz płukanki na bazie naturalnych składników, na przykład pokrzywy.

Regularnie podcinaj końcówki, wtedy włosy będą nie tylko rosły szybciej, ale ich kondycja się znacznie polepszy. Co 4-6 tygodni skróć odrobinę kosmyki.

kobieta rozczesuje wlosy

Czy dieta może wpłynąć na gęstość włosów?

Nasze codzienne menu ma wpływ na wiele rozmaitych aspektów, od stanu skóry, po kondycję kosmyków. Dlatego trzeba zadbać o zbilansowany jadłospis to jeden ze sposobów na gęste włosy. Stawiaj na produkty bogate w witaminę A, E i C, i te z grupy B. Bardzo przydatny jest ponadto cynk, żelazo, siarka, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz miedź. Białko też działa na kosmyki, co ważne one są z niego zbudowane i to w dużej części!

  Poznaj alternatywy dla liftingu operacyjnego! Nie kładź się pod skalpel!

Dieta to skuteczny sposób na gęste włosy. Jedz, między innymi ryby, produkty pełnoziarniste, wątróbkę, warzywa, owoce, nasiona i orzechy, do tego nabiał. Zapomnij za to o wysokoprzetworzonych daniach, słodyczach, a także o używkach. Odpowiednie pożywienie to połowa sukcesu, bo równie duże znaczenie ma nawodnienie, które oddziałuje na kosmyki. Wypijaj na dobę 1,5-2 litry płynów przede wszystkim wody.

Jeśli nie jesteś w stanie z diety dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych to możesz wspomóc się suplementacją. Jest wiele typów, które bazują głównie na naturalnych składnikach. W aptekach kupisz tabletki, żelki, czy rozmaite proszki do rozpuszczenia w wodzie.

Domowe sposoby na gęste włosy

Domowe sposoby na gęste włosy cieszą się dużą popularnością, bo są tanie, a co ważne skuteczne. Co można zrobić? Stosuj zioła takie, jak pokrzywa, rumianek, łopian, skrzyp, czy rozmaryn lekarski – pij i aplikuj na kosmyki. Możesz je wykorzystać do płukanki, albo do masek, na przykład z drożdżami i jogurtem naturalnym w roli głównej.  Poniżej znajdziesz kilka przepisów na domowe triki pielęgnacyjne dodające objętości włosom:

  • 1 łyżeczkę drożdży rozpuść w szklance ciepłego mleka. Jak lekko przestygną dodaj tu 1 łyżkę płynnego miodu. Aplikuj na skórę, a także na całe włosy. Po godzinie umyj kosmyki delikatnym szamponem.
  • Regularnie wykonuj olejowanie, czyli we włosy wcierasz olej arganowy, albo inny o dobroczynnych właściwościach. Ten migdałowy i oliwa z oliwek dobrze wpływa na kondycję kosmyków oraz na ich gęstość. Zostawiasz na godzinę, albo na całą noc, potem klasycznie myjesz włosy.
  • Wcierki to kolejny sposób na gęste włosy. W tym wypadku dodatkowo wzmacniamy cebulki włosów, przyspieszamy wzrost, bo stymulujemy kosmyki. Możesz stosować środki z drogerii lub domowe ziołowe wcierki.

W domu uda się zadbać o jeszcze inne rzeczy:

  • Spłukuj głowę wodą o temperaturze zbliżonej do ciała, czyli letniej, a w ostatniej fazie postaw na zimniejszą, która domknie łuski włosów. Gorąca im szkodzi!
  • Przed myciem szczotkuj kosmyki, dzięki temu będą się mniej plątać później.
  • Używaj suszarki, która ma zimny nawiew, a podczas tej czynności delikatnie przeczesuj włosy placami lub grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach.
  • W trakcie suszenia skieruj głowę w dół, a objętość kosmyków Cię pozytywnie zaskoczy! Podobny efekt daje modelowanie okrągłą szczotką.
  Jak stosować żel aloesowy na włosy, twarz i ciało?

kobieta z gestymi kreconymi wlosami

Kosmetyki na gęstość włosów – jakie stosować?

W drogeriach, jak i w aptekach jest cała masa kosmetyków do włosów. Specjalne unoszące i optycznie dodające objętości świetnie sprawdzą się, gdy chcesz zagęścić swoje kosmyki. Idealne są pianki, sypkie pudry oraz inne kosmetyki do stylizacji. Przydatne jest wykonanie peelingu, który dokładnie oczyszcza skórę głowy oraz włosy z zanieczyszczeń, resztek kosmetyków, do tego ułatwia wchłanianie kolejnych preparatów.

Co ważne po tym zabiegu zauważysz, że kosmyki są odbite od nasady, dlatego fryzura będzie się wydawać na bujniejszą. Mało tego w pewien sposób zmniejszysz przetłuszczanie się włosów.

Podczas codziennej pielęgnacji używaj szampony delikatne, na przykład ziołowe. Do tego aplikuj odżywki od połowy włosów, aby ich niepotrzebnie nie obciążać. Jeśli mimo to po umyciu fryzura wygląda źle rób maskę przed tym, a zapobiegniesz chlapnięciu włosów.

Przydatne będą wykonywane raz na jakiś czas wcierki, olejowanie i stosowanie odżywczych ampułek. Jeden lub dwa takie dodatkowe zabiegi w zupełności wystarczą! Zawsze szukaj preparatów dodających objętości o lekkiej formule.

Jaka fryzura może wizualnie wpłynąć na gęstość włosów?

Czasem domowe sposoby na gęste włosy nie są wystarczające, bo na nie potrzeba czasu, a więc wykonania serii kilkunastu zabiegów. Co wtedy? Mogą nam mocno pomóc fryzury dodające wizualnie gęstości włosów. Co wybrać? Zdecyduj się na:

  • subtelne fale, które tworzą efekt zagęszczenia bez względu na długość kosmyków
  • luźne koczki, one dodatkowo pozwalają ukryć nieświeżość kosmyków, a jeśli włożysz do środka wypełniacz ich objętość automatycznie wzrośnie
  • koloryzację ombre lub sombre
  • subtelne refleksy bądź balejaż
  • zmianę strony przedziałka
  • delikatne cieniowanie kosmyków, które doda fryzurze efekt 3D.