Spis treści
Relacje partnerskie są skomplikowane. Czasami sama miłość nie wystarcza. Bez zrozumienia i szacunku nawet najbardziej kochające się osoby nie są w stanie razem żyć. Nie warto iść przez cały czas na kompromis, chować głowy w piasek i poświęcać się bezgranicznie dla partnera. Brak szacunku w związku to częsty problem, jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy!
Po czym poznać brak szacunku w związku?
Dużo zależy od tego, jak człowiek został wychowany, i jaka atmosfera panowała w domu. Niestety, nie dla każdego brak szacunku będzie oznaczać to samo. Poniżanie ze strony partnera może przybierać różne formy. Dla niektórych nawet błaha sytuacja właśnie to oznacza, na przykład nieodpisywanie na wiadomości, czy też nieodbieranie telefonów – ogólnie mówiąc ignorowanie.
Czasami już takie zdarzenia pojawiają się na samym początku znajomości. Warto więc niebagatelizowań tych symptomów, ponieważ sama miłość nie wystarczy.
Brak szacunku w związku to nie tylko przemoc fizyczna i psychiczna. Choć to zdarza się zdecydowanie najczęściej. To także wieczne niezadowolenie, ignorowanie zachowań partnera, lekceważenie zdania, na przykład przy podejmowaniu ważnych decyzji oraz brak wysłuchania.
Stałe kontrolowanie, jak i zapominanie o wsparciu to też jedne z oznak braku szacunku. Komunikacja jest niesłychanie ważna, ponieważ bez niej nie ma szans na stworzenie dobrej relacji, i to bez względu na to, na jakim etapie znajduje się znajomość.
Brak szacunku w małżeństwie – co z tym zrobić?
Wiadomo, jak to w małżeństwie, raz jest dobrze, niekiedy gorzej. Dlatego najważniejsze jest, aby rozmawiać o wszystkim. Bez obaw i skrępowania mówić o tym co nas boli lub co nam przeszkadza. Lekceważenie partnera oraz jego potrzeb nie prowadzi do niczego dobrego, tak samo jak poniżanie, wręcz przeciwnie.
Samoocena drugiej osoby po tym znacznie spadnie, ucierpi ponadto poczucie bezpieczeństwa. Czasami rozmowa i zrozumienie wystarczy, aby związek wrócił na właściwe tory. Niekiedy druga połowa nie jest świadoma tego, że krzywdzi tą drugą. Warto jej to uzmysłowić, jak najwcześniej.
Złość, rozpamiętywanie starych błędów oraz minionych zdarzeń, stawianie żądań i traktowanie, jak powietrze – brak szacunku wobec małżonka ma naprawdę rozmaite postacie. Niestety, to wszystko powoduje, że druga osoba czuje się fatalnie, jest gorsza. Poprzez to para oddala się od siebie emocjonalnie, jak i fizycznie. Powstała przepaść ciągle się pogłębia, związek wisi na włosku.
W sytuacji, gdy brak szacunku w małżeństwie jest długotrwały nie poradzimy sobie z tym sami. Czasami może warto poszukać pomocy u specjalistów. Spojrzenie osoby trzeciej z dystansu na całą sytuację z pewnością okaże się korzystne dla odbudowania odpowiedniej relacji. Gdzie szukać ratunku? Udaj się do psychologa lub psychoterapeuty. Ewentualnie zadzwoń na telefon zaufania i skorzystaj z rad ekspertów, takich jak prawnik.
Brak szacunku w związku – jak sobie z tym radzić?
Nie da się ukryć, że brak szacunku i to bez względu na formę jest krzywdzący. Nie ważne, czy chodzi o krótki związek, czy długoletnie małżeństwo – nigdy taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Jakie są skutki? To powoduje, między innymi strach przed byciem samym, a co za tym idzie, trudniej skończyć nawet najbardziej szkodliwą relację. Niska samoocena nie pozwala nam na pozostawienie partnera, który nas rani. Tracimy wiarę w swoje możliwości oraz umiejętności, boimy się pozostać sami.
Przywiązanie czasami jest jednym z powodów, dla których tkwimy w małżeństwie pozbawionym szacunku, w konsekwencji także i miłości. Czasami lepiej od siebie odpocząć, czyli zdecydować się na krótkotrwałe rozstanie, a nawet separację.
W ostateczności należy podjąć decyzję o definitywnym zakończeniu relacji, czyli o rozwodzie. To dla obu stron w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie. Na początku jednak dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty, na przykład terapeuty. Być może kuracja uleczy brak szacunku w związku i zmieni stosunek partnerów wobec siebie.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.