dobieranie okularow

Dobieranie okularów do kształtu twarzy

Wybór pasującej do kształtu twarzy oprawki okularów może być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie nosiły okularów. Na rynku optycznym znajdziemy tysiące modeli i rodzajów oprawek, od tych klasycznych, przez subtelne lub wyróżniające się, aż po dzieła najsłynniejszych światowych projektantów. Przekonanie, że kupujemy jedne okulary na lata już dawno się zestarzało – obecnie możemy mieć kilka par i nosić je w zależności od potrzeby czy okazji.

Dzięki dostępności, korzystnym cenom, nowym technologiom i ulepszeniom, m.in. w postaci przeróżnych powłok uszlachetniających, okulary mogą być zarówno ozdobą, elementem wyrażającym charakter lub przedmiotem codziennego użytku. Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Metoda kontrastu

Najłatwiejszym sposobem na dobranie okularów do kształtu twarzy jest zasada przeciwieństw. Przede wszystkim należy ustalić kształt twarzy – można to zrobić za pomocą kredki do oczu lub do ust, obrysowując kontur przed lustrem. Wyróżnia się kilka głównych typów twarzy: owalną, okrągłą, kwadratową, trójkątną (lub inaczej – w kształcie serca) i podłużną. Zasada przeciwieństw polega na dopasowaniu oprawek w opozycji do kształtu twarzy, dzięki czemu podkreśla się rysy twarzy, w zależności od celu – łagodząc lub wyostrzając wizerunek. Najbardziej uniwersalnym kształtem twarzy jest owal, ponieważ zachowuje idealne proporcje. Właścicielom owalnej twarzy pasują wszystkie oprawki okularowe, od prostokątnych (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-damskie-prostokatne), przez kocie oczy, okrągłe czy aviatory.

Oprawki okularowe do konkretnych kształtów twarzy

kobieta w dobranych okularach

Jakie oprawki pasują osobom z okrągłą, kwadratową, trójkątną i podłużną twarzą? Zacznijmy od twarzy okrągłej, która charakteryzuje się podobną proporcją pomiędzy szerokością i długością, uwydatnionymi policzkami i zaokrągloną brodą – oprawki zatem mogą optycznie wyszczuplić i wydłużyć buzię, dlatego warto postawić na prostokątne i kanciaste okulary lub te w kształcie kociego oka. Niekorzystnie wyglądają natomiast wąskie i drobne oprawki. Osoby z twarzą kwadratową mają szerokie czoła oraz szeroką szczękę, a ich twarz jest ogólnie mocno zarysowana.

  Jak usunąć plamy z czerwonego wina? 10 domowych sposobów

Tutaj oprawki mogą wizualnie łagodzić i wysubtelnić, przy czym idealnym rozwiązaniem jest wybór oprawek zaokrąglonych u dołu, które w górnej części podkreślają linię brwi lub korekcyjnych okularów owalnych. Można też zdecydować się na okulary bez oprawek! Trójkątne buzie, czyli te o kształcie serca, charakteryzują się szerokim czołem, wąskim podbródkiem i mocno zarysowanymi kościami policzkowymi.

Takim osobom pasują delikatne oprawki, zwłaszcza o zaokrąglonych dolnych krawędziach, które zrównoważą proporcje twarzy. Okrągłe lub owalne oprawki sprawią, że twarz będzie wyglądać subtelniej i delikatniej. Natomiast osoby o twarzy podłużnej poleca się duże oprawki okularów, czyli np. aviatory lub oprawki oversize, które optycznie skrócą kształt twarzy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak dobierać oprawki do kształtu twarzy, polecamy bloga Wokularach.pl.

Inne metody dobierania oprawek okularowych

Poza metodą przeciwieństw, warto poznać także inne sposoby na dobranie idealnych oprawek. Pomocna może być metoda proporcji, czyli wybranie oprawek, które podkreślą kształt twarzy, ani go nie dominując, ani nie ginąc. Czyli: osoby o drobnej i małej twarzy nie powinny nosić oprawek typu oversize ani zbyt szerokich okularów, a mniejsze i zgrabniejsze okulary.

Podobnie w przypadku osób o twarzach szerokich – oprawki nie mogą być ani za małe, ani zbyt ciasne. Warto też trzymać się zasady, by oprawy nie wystawały poza linię brwi, tylko ładnie ją podkreślały. I przede wszystkim – liczy się komfort! Okulary nie mogą uwierać za uszami ani ściskać nosa, ślizgać się po twarzy i przywierać do skroni.

Pamiętajcie też, że oprawki to tylko część całych okularów, które powinny być kupowane na podstawie recepty, którą otrzymaliście od lekarza. Źle dopasowane okulary mogą przyczynić się do występowania takich objawów, jak bóle głowy, częste bóle oczu, problemy z koncentracją czy zmęczenie.