matka z corka piora biale ubrania

Jak przywrócić biel zszarzałym ubraniom?

Biała odzież pięknie podkreśla opaleniznę, poza tym dodaje naszej stylizacji świeżości.  Niestety, ale szybko się brudzi, a nawet z czasem szarzeje. Jak przywrócić biel zszarzałym ubraniom? Podpowiadamy!

7 domowych sposobów na przywrócenie bieli zszarzałym ubraniom

Twarda woda, częste pranie, resztki detergentów pozostałe na odzieży – powodów szarzenia bieli jest wiele. Co można zrobić? Do wody dodawaj szklankę octu spirytusowego, dzięki temu zmiękczysz ją. Stosuj tę zasadę do każdego jasnego prania. Pamiętaj by nie mieszać naturalnych produktów z chemicznymi! Możesz również:

1. Namoczyć zszarzałą odzież w mieszance wody i sody oczyszczonej. Wrzuć maksymalnie 2-3 łyżeczki, dodatkowo możesz dosypać jeszcze odrobinę proszku do pieczenia. Potem dokładnie wypłucz resztki i upierz ubranie, jak zawsze. Te składniki wiele pań umieszcza także w bębnie pralki, najlepiej je trochę rozpuścić w odrobinie wody.

2. Dodać do miski z wodą jedną tabletkę aspiryny i moczyć w niej białą odzież.

3. Delikatne materiały lepiej prać ręcznie w wodzie z dodatkiem szarego mydła oraz z odrobiną proszku do pieczenia. Koniecznie dobrze wypłucz białą odzież!

4. Bezpośrednio do bębna pralki można wlać sok z cytryny lub włożyć połowę opakowania proszku do prania – te tanie składniki mają właściwości wybielające.

5. Na świeże plamy doskonale nadaje się łyżeczka wody utlenionej dodana do 3 litrów wody. Co więcej taka mieszanka świetnie wybiela. Mocz w niej odzież przez kilka minut, następnie upierz jak zwykle.

6. W przypadku odzieży odpornej na wysokie temperatury można spróbować wygotować ją w wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia. Jednak zanim to zrobisz dokładnie sprawdź wszystkie informacje na metce!

7. Możesz do prania dodać wybielacz, jednak dokładnie musisz wiedzieć, czy ten typ tkanin może być moczony w tak mocnym środku chemicznym.

  Jak przyozdobić dom na lato?

Domowe sposoby na przywrócenie bieli zszarzałym ubraniom są tanie i bardzo skuteczne. Warto jednak wcześniej wykonać próbę w mało widocznym miejscu, bo nie wiadomo, jak dana tkanina zareaguje na własnoręcznie przygotowaną miksturę. Różne materiały mają inne włókna  – pamiętaj o tym!

Jak przedłużyć nieskazitelną biel?

Białe ubrania są piękne, ale nawet najmniejsze zabrudzenie, czy zmiana odcienia od razu jest widoczna. Można jednak w pewien sposób zapobiec ich szarzeniu. Takie metody zapobiegawcze naprawdę są pomocne. Przede wszystkim:

 • dokładnie sortuj odzież, a więc osobno pieprz jasne i kolorowe rzeczy
 • po praniu ciemnych rzeczy dobrze przepłukać bęben pralki, w ten sposób pozbędziemy się osadu ze środków piorących, a także resztek szarej wody
 • dobrze przed praniem na kilka godzin namoczyć w misce ubrania, na przykład w wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia, sody lub aspiryny
 • jeśli masz białe skarpetki staraj się prać je zupełnie osobno od jasnej odzieży, ponieważ brud, który się na nich nagromadził może być przyczyną zszarzenia bieli
 • warto zastąpić proszek do prania płynem lub kapsułkami, w ten sposób zapobiegniemy osadzaniu się środków piorących na tkaninie
 • najlepiej białą odzież suszyć na świeżym powietrzu
 • poleca się suszyć pranie w słoneczne dni, bo promienie UV pomagają wybielić, jak i utrzymać nieskazitelną biel. Zawsze przewróć ubranie na lewą stronę!
 • nigdy nie pierz razem różnych rodzajów tkanin jednocześnie, na przykład tych, które powinny być prane w wysokiej temperaturze z tymi w niskiej. To nie jest dobry pomysł!

Za każdym razem czytaj metki i znajdujące się tam wszystkie oznaczenia, dopiero potem:

 • ustaw dobrą temperaturę prania (za wysoka często przyczynia się do szarzenia, a nawet i do żółknięcia bieli!)
 • nastaw odpowiedni program
 • użyj środka do prania dedykowanego tylko i wyłącznie do białej odzieży, on ma na celu „przedłużenie życia” tego koloru, a także wybielenie.
  Meble młodzieżowe – jakie powinny być?

Nawet tak banalne kroki, o których niestety, ale często zapominamy pozwolą nam dłużej cieszyć się śnieżnobiałymi bluzkami, koszulami i sukienkami.