Spis treści
Nerwica zalicza się do grona najczęściej występujących zaburzeń psychicznych wśród ludzi. Ze względu na to, jak dużo osób na nią choruje, warto dowiedzieć się, czym ona w ogóle jest i jak można z nią na co dzień żyć. Wśród nas krąży plotka, iż kluczem do poradzenia sobie z nerwicą jest samozaparcie. Na ile jest to prawdziwa pogłoska? Czy nerwica jest zaburzeniem, z którym powinniśmy udać się do specjalisty? A może wymaga ona połączenia terapii psychicznej z farmakologiczną, czyli braniem leków? Z poniższego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się nerwica, jak i przez kogo jest ona diagnozowana, a także jak skutecznie powinno się ją leczyć. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Czym tak na dobrą sprawę jest nerwica?
Nerwica to choroba, która dotyka przede wszystkim młodych ludzi, a konkretniej tych którzy znajdują się w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Jest to zaburzenie lekowe, które pojawia się zupełnie niespodziewanie, a jego wystąpienie nie jest definiowane żadnym realnym zagrożeniem.
Skutkami wystąpienia schorzenia są objawy fizyczne i psychiczne, które będą w sposób negatywny przekładać się na wykonywanie codziennych czynności.
Zaburzenia nerwicowe są schorzeniem, którego nie powinno się lekceważyć. Przy ich leczeniu istotna jest jak najszybsza, a przede wszystkim odpowiednia diagnoza, a także wdrożenie leczenia – w przyszłości zaowocuje to pozytywnymi skutkami, które dadzą osobie leczonej większy komfort życia.
Czy nerwica należy do powszechnych schorzeń?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, nerwica jest dość powszechną chorobą. Na chwile obecną szacuje się, że na terenie Polski choroba ta dotyczy aż 8 milionów ludzi, czyli aż 20% społeczeństwa. Warto jednak odróżniać ludzi nerwowych i poddenerwowanych – nie należą oni do tego pojęcia.
Nerwica i jej rodzaje – jakie możemy wyróżnić?
Nerwica jest pojęciem medycznym, które swoje odniesienie ma do kilku rodzajów zaburzeń nerwicowych. Typy nerwicy możemy wyróżnić ze względu na przyczyny jej występowania a także jej objawów. Podstawą skutecznego leczenia jest ich odpowiednie sklasyfikowanie, a także zdiagnozowanie u pacjenta. Podstawowymi rodzajami nerwicy są:
- Nerwica lękowa – czyli najczęściej występująca odmiana tej choroby, inaczej zwana w medycynie jako zaburzenia lękowe uogólnione. Jej podstawowym objawem jest ciągły i silny lęk, którego nie da się uzasadnić realnym zagrożeniem. Innymi kluczowymi objawami są także nadmierne poczucie zmęczenia, zmienny nastrój, a także zaburzenia snu.
- Zespól lęku napadowego – w tych zaburzeniach lękowych występują silne i nagłe ataki paniki. Są one nieprzewidywalne, a więc niebezpieczne, gdyż występują one w nieoczekiwanych momentach i nie da się na nie przygotować, a tym bardziej wyeliminować czynników, który spowodowały atak. Oprócz głównego objawu, jakim są takie napady lekowe, innymi skutkami są zmęczenia, problemy ze snem a także huśtawka emocjonalna.
- Nerwica depresyjna – diagnozowana jest ona w momencie, w którym oprócz klasycznych zaburzeń nerwicowych występują także zaburzenia depresyjne. Taka mieszanka zaburzeń sprawia, że choroba staje się niebezpieczna. Niestety, spotykana jest ona coraz częściej, głownie jest ona skutkiem pandemii Covid-19.
- Nerwica natręctw – inaczej zwane zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, w skrócie OCD. Choroba ta powoduje natrętne myśli, a także zmusza chorego do powtarzania codziennych czynności (np. Włączanie i wyłączanie światła, ciągłe sprawdzanie, czy na pewno zamknęło się drzwi, obsesyjne mycie rąk), gdyż stwarza w jego głowie taką przymusową potrzebę.
Jakie są podstawowe objawy nerwicy?
Objawy tej choroby bardzo często okazują się być objawami złożonymi, dlatego też lekarzom często ciężko zakwalifikować objawy, jakie zgłasza ich pacjent. W takiej sytuacji, pacjent kierowany jest do specjalisty – psychologa, który prawidłowo diagnozuje zaburzenia psychiczne, jakie dotyczą pacjenta, po czym wdraża proces leczenia.
Podstawowymi zaburzeniami nerwicowymi są między innymi:
- Uczucie niepokoju,
- Zaburzenia i problemy z pamięcią,
- Bóle i zawroty głowy
- Zaburzenia lękowe,
- Dysocjacyjne zaburzenia ruchu,
- Zaburzenia snu, w tym częste koszmary,
- Osłupienie dysocjacyjne, a także drgawki dysocjacyjne,
- Ciągłe lub częste poczucie zmęczenia.
Oprócz objawów podstawowych, wyróżnić możemy objawy, które mają podłoże fizyczne, jak na przykład:
- Mdłości,
- Wzdęcia brzucha,
- Napięciowe bóle głowy,
- Bule brzucha,
- Bóle mięśniowe,
- Zaburzenia czucia i utrata czucia zmysłowego,
- Zaburzenia układu pokarmowego, w tym silny ból żołądka,
- Uczucie suchości w ustach,
- Ból w klatce piersiowej,
- Uporczywe bóle psychogenne,
- Uczucie kołatania i kłucia serca,
- Zaburzenia wzroku,
- Drżenie rąk,
- Utrata węchu,
- Zaburzenia seksualne,
- Występowanie tików nerwowych.
Przyczyny nerwicy – jakie one są?
Czynnikami, jakie zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń nerwicowych są przede wszystkim:
- Brak snu,
- Konflikty wewnętrzne,
- Brak poczucia bezpieczeństwa,
- Zażywanie substancji psychoaktywnych,
- Silne przeżycia, a także doświadczenia życiowe,
- Spożywanie określonych leków,
- Urazy psychiczne,
- Nadmierne przemęczenie,
- Ciężki stres i reakcje obronne organizmu na niego.
Nerwica – jak wygląda proces diagnozowania choroby?
Bardzo istotnym czynnikiem przy diagnozie jest wywiad medyczny z pacjentem. Pozyskane przez specjalistę informacje pomogą zweryfikować problem, a także określić, czy występujące u pacjenta objawy można zaklasyfikować pod nerwicę. Warto pamiętać, że taki wywiad musi zostać uzupełniony o bardzo dokładny wywiad środowiskowy.
Istotnymi elementami diagnostyki są także testy osobowości i badania psychologiczne. Połączenie wszystkich trzech składowych będzie stanowić podstawę do rozpoznania zaburzeń lękowych, które wskazują na nerwicę.
Wartym uwagi szczegółem jest wykluczenie negatywnego działania leków jakie bierze pacjent, gdyż to one mogą być przyczyną takich objawów.
Nerwica – jak wygląda proces leczenia?
Po odpowiednio przeprowadzonej diagnostyce, najczęściej przechodzi się do procesu zwanego psychoterapią. Jest to proces, który ma za zadanie zmodyfikować zachowania pacjenta tak, by zmniejszyć objawy, a najlepiej całkiem je wyeliminować. W niej właśnie zawiera się farmakologia, czyli stosowanie przez pacjenta leków. Są one przystosowywane do każdego pacjenta osobno, zgodnie z jego potrzebami.
Jeśli chodzi o leczenie szpitalne nerwicy, to w większości przypadków nie wymaga ona hospitalizacji. Jednak jak wiadomo, zawsze zdarzają się skrajne przypadki – wtedy stosuje się leczenie szpitalne, lub też pacjent zostaje przekierowany na oddział neurochirurgii, gdzie w najgorszym wypadku zostanie przeprowadzona operacja, która umożliwi mu częściowy powrót do zdrowia.
Czy istnieje możliwość całkowitego wyleczenia się z nerwicy?
Niestety, obecna medycyna nie daje nam takiej gwarancji, gdyż nerwica zalicza się do grona schorzeń przewlekłych. Nawet jeśli pacjent widzi i czuje efekty, to powinien pozostać pod kontrolą lekarza specjalisty – wszystko to w trosce o swoje własne zdrowie. Warto jednak pamiętać, że z nerwicą można normalnie żyć i cieszyć się życiem – pomoc medyczna w połączeniu z samozaparciem są do tego kluczem.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://e-recepta.net/blog/nerwica-przyczyny-diagnoza-oraz-leczenie/.