noworodek

10 rzeczy, które musisz mieć w domu po narodzeniu dziecka

Narodziny dziecka to ogromna radość ale też prawdziwa rewolucja w życiu pary. Warto odpowiednio się do niej przygotować. Dotyczy to nie tylko zdobycia wiedzy na temat prawidłowej opieki nad maleństwem, ale również przygotowania odpowiednio swojego mieszkania. Pojawienie się noworodka wymaga bowiem przearanżowania przestrzeni oraz zakupu przedmiotów, które znacząco ułatwiają codzienność z maluchem. Poniżej przedstawiamy 10 z tych, które mogą okazać się niezbędne.

Wózek – już na wyjście ze szpitala

Jedną z najważniejszych rzeczy, w które trzeba wyposażyć się przed urodzeniem dziecka jest bez wątpienia wózek. Będzie on niezbędny już w momencie odbioru dziecka ze szpitala, następnie przyda się już kilka dni później, podczas pierwszych wyjść na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem są wózki wielofunkcyjne, czyli takie, które składają się z wózka głębokiego, fotelika samochodowego, nosidełka i spacerówki. Dzięki temu wózek przydaje się w każdej sytuacji i może posłużyć dziecku przez długi czas.

W czym powinno spać dziecko?

Maluch przybywa do domu musi więc mieć miejsce, w którym będzie spał. Nawet jeśli rodzice decydują się na spanie w jednym łóżku w nocy warto mieć łóżeczko, do którego będziemy odkładać malucha w ciągu dnia. W dzisiejszych czasach łóżeczka dziecięce dostępne są w szerokiej ofercie wariantów. Wśród nich wymienić możemy tradycyjne łóżeczka, dostawki, kołyski oraz wiele innych ciekawych propozycji.

Bezpieczne przewijanie

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wyposażenia mieszkania, bez którego trudno jest sobie poradzić na co dzień jest przewijak. To najczęściej prosta, profilowana i obita nieprzemakalnym materiałem półeczka, którą możemy położyć na łóżeczku lub dziecięcej szafce. Przewijak nie tylko ułatwia utrzymanie higieny dziecka ale również zabezpiecza je przed spadnięciem a także pozwala uchronić pościel czy tapicerkę mebli przed zabrudzeniami.

  Empik podpowiada co kupić przyjaciółce na święta

Wanienka dla malucha

Kompletując niezbędne sprzęty dla malucha powinniśmy pamiętać również o wanience. Oczywiście, możemy próbować kąpiel dziecka w wannie czy brodziku prysznica, jest to jednak niewygodne i niebezpieczne. Wanienka dopasowana do wielkości dziecka, która posiada odpowiednio profilowane dno i antypoślizgową podkładkę sprawi, że kąpiel będzie nie tylko łatwiejsza ale również przyjemniejsza.

Bezpieczeństwo w czasie snu

Przypadki śmierci łóżeczkowej to coś, co zdarza się niezwykle rzadko. Mimo to wielu początkujących rodziców jest przerażonych myślą, że ich dziecko przestanie oddychać. Jeśli również należysz do tego grona wyposaż się w monitor oddechu dziecka. Wówczas zawsze będziesz mieć pewność, że maluchowi nic nie grozi a ty możesz spokojnie spać lub zająć się swoimi obowiązkami.

Mata dla dziecka

Już kilkutygodniowe dziecko powinno zmieniać pozycję oraz ćwiczyć unoszenie główki. Przeprowadzanie takich ćwiczeń i zabaw na łóżku grozi ryzykiem upadku malucha. Dlatego też warto wyposażyć się w miękką matę, którą rozłożymy na podłodze. Wiele z nich ma bajeczne kolory oraz możliwość przypięcia do nich np. pałąków z zabawkami. Mata może więc pomóc nam w zainteresowaniu dziecka zabawą i uzyskaniu kilku cennych chwil odpoczynku.

Bujaczek na chwilę odpoczynku

Małe dzieci uwielbiają kołysanie. Uspokaja je oraz ułatwia zasypianie. Dlatego też warto wyposażyć się w bujaczek, który możemy przenieść do każdego pomieszczenia by zapewnić dziecku przyjemne kołysanie a jednocześnie zająć się np. gotowaniem czy układaniem prania. Sporo bujaczków sterowanych jest obecnie elektrycznie i posiada różne tempo oraz intensywność bujania.

Chusta – zawsze blisko mamy

Nowonarodzone dzieci potrzebują bliskości mamy. Jednak ciągłe noszenie ich na rękach bywa męczące i bardzo obciąża kręgosłup. Warto poszukać rozwiązań, które nieco nas odciążą. Chusta zdecydowanie jest takim produktem. Odpowiednio zawiązana pozwala mamie odzyskać swobodę ruchu i wolne ręce a jednocześnie sprawia, że dziecko cały czas odczuwa jej bliskość.

  Urzekające pięknem natury Góry Stołowe doskonałe na wakacyjny wyjazd

Na pierwsze ząbki

Pojawiające się ząbki potrafią być dla dziecka uciążliwe. Płacz, podwyższona temperatura oraz swędzące i bolące dziąsła to problem również dla rodziców. Rozwiążą je solidne i bezpieczne gryzaki dla dzieci, które przynoszą maluchowi realną ulgę.

Jakie zabawki dla malucha wybierać?

Wielu rodziców już od pierwszych tygodni życia chce otoczyć dziecko zabawkami. I choć początkowo maluch ich nie potrzebuje już kilkumiesięczny maluch chętnie korzystać będzie z grzechotek i gryzaków. Ciekawą propozycją są również miękkie książeczki z obrazkami w kontrastujących kolorach czy karuzele zawieszone nad łóżeczkiem.