Spis treści
Urządzasz swój świeżo wyremontowany salon i marzą Ci się bardzo modne w ostatnim czasie fotele muszelki? To doskonała decyzja! Krzesła muszelki należą do eleganckich i ponadczasowych mebli. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, kiedy muszelki po raz pierwszy zagościły w domach Polaków, czym się cechują i z jakimi innymi elementami umeblowania tworzą doskonałą aranżację!
Jaką historię mają krzesła muszelki?
O krzesłach muszelkach po raz pierwszy zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych. Doskonale wpisywały się one w styl mid-century modern, panujący w domach Amerykanów od około 1945 roku aż do lat 60. XX wieku. Styl ten doskonale reprezentował fascynację kosmosem, do którego podbicia w tym czasie zaczęła dążyć ludzkość. Po smutnych latach wojny wszyscy oczekiwali od mebli nowoczesnych, wyszukanych form, żywych kolorów i wygody. Krzesła muszelki doskonale odzwierciedlały ten trend.
W Polsce krzesła muszelki zaczęły robić furorę w latach 80., jeszcze w czasach PRL-u. Podobnie jak za oceanem, podbijały serca Polaków nowoczesną formą i oryginalną kolorystyką. Muszelki chętnie kupowano do domów i mieszkań, ale też stały się popularne w renomowanych restauracjach czy dobrych hotelach. I chociaż muszelki w zasadzie nigdy całkowicie nie wyszły z mody, dzisiaj wracają na salony z jeszcze większym przytupem niż pół wieku temu.
Czym charakteryzują się krzesła muszelki?
Krzesła muszelki nie da się pomylić z żadnym innym. Okrągłe, głębokie siedzisko z oparciem gładko przechodzącym w podłokietniki to jego najbardziej charakterystyczna cecha. Znakiem rozpoznawalnym są też niewątpliwie długie, smukłe, lekko rozchodzące się na boki nogi. Jeśli chodzi o bieżące trendy, absolutnym hitem stały się krzesła ze złotymi nogami. Oparcie często jest tapicerowane w pionowe, podłużne elementy przypominające żłobienia muszli, od których model ten wziął swoją nazwę.
Obecnie wybór krzeseł muszelek jest jeszcze większy niż wtedy, gdy po raz pierwszy zrobiło się o nich głośno. Nic w tym dziwnego! Producenci mebli mają do dyspozycji o wiele więcej nowoczesnych materiałów, a znaczący postęp zrobiły też technologie produkcyjne. Krzesła muszelki obecnie są sprzedawane w wielu różnych wariantach i całej gamie kolorów. Bardzo modne stały się też krzesła glamour, klasyczne, kubełkowe czy biurowe, nawiązujące swoją formą do muszelek: z welurową pikowaną tapicerką i smukłymi złotymi nogami. Meble w stylu glamour, do których należą krzesła muszelki, bez wątpienia są jednymi z najczęściej wyszukiwanych przez internautów w przeglądarkach.
Modne krzesła ze złotymi nogami – czy będą pasować do Twojego salonu?
Planujesz postawić meble w stylu glamour w swoim salonie i nie wiesz, jakie krzesła ze złotymi nogami wybrać? To nic trudnego! Zadbaj o to, by kolorystyka krzeseł pasowała do sofy i reszty aranżacji. Nie oznacza to bynajmniej, że krzesła muszelki muszą mieć identyczny kolor jak kanapa czy narożnik. Bardzo modne stało się zestawienie tych mebli w innych, kontrastujących ze sobą kolorach (np. granatowa sofa i różowe krzesła muszelki). Jeśli jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, dopilnuj, by w reszcie aranżacji nie wystąpiło więcej kolorów – niech meble w stylu glamour staną się sercem całego projektu.
Czy krzesła muszelki lub inne krzesła ze złotymi nogami będą pasowały do innych aranżacji? To zależy. Raczej nie będą one dobrym wyborem do projektów minimalistycznych, czyli np. stonowanych wnętrz skandynawskich. Pojedyncze meble w stylu glamour mogą stanowić jednak wspaniały, dekoracyjny akcent np. we wnętrzach tradycyjnych, do których wprowadzą luksusowy akcent. Salon w beżach, z dwoma beżowymi muszelkami na złotych nogach, tworzącymi przytulny kącik kawowy, to jeden z gorących trendów aranżacyjnych!
Salon glamour i muszelki – jakie dekoracje wybrać?
Jeśli już zdecydowałeś się na meble w stylu glamour i krzesła ze złotymi nogami, pamiętaj, aby nie przytłoczyć ich blichtru niefortunnie dobranymi dekoracjami. Glamour to przepych, bogactwo, ale i elegancja. Nie zestawiaj więc luksusowych mebli z tanimi plastikowymi dekoracjami. Zamiast półek pełnych bibelotów, postaw na kilka większych, wyrazistych ozdób. Najlepiej takich, które odbijają światło – czyli doskonale wpisują się w definicję aranżacji glamour. Wybierz duże lustra, lampy, świeczniki, metalowe posrebrzane lub pozłacane figurki.
Zrezygnuj ze wzorzystych deseni na tapetach, dywanach czy zasłonach. Twoje luksusowe krzesła muszelki lepiej wyeksponuj na jednolitym tle – ozdobne meble nie lubią konkurencji. Jeśli nie przepadasz za gładkimi ścianami, przemyśl umieszczenie na nich elementów sztukaterii. Sztukateria doskonale nawiązuje do wnętrz barokowych, a to właśnie w baroku swoje korzenie ma styl glamour!
Decydując się na krzesła muszelki, zawsze miej na uwadze to, że charakteryzuje je ponadprzeciętna dekoracyjność. Zresztą ozdób w aranżacji należy więc zachować umiar, ale… pięknie wyeksponowane meble w stylu glamour z pewnością zrobią na każdym ogromne wrażenie!