Farbowanie włosów bibułą – jak to zrobić? Krok po kroku

Bibuła jest niezbędnym elementem na wyposażeniu każdego ucznia oraz przedszkolaka. Jednak ten papierniczy klasyk świetnie nadaje się nie tylko na lekcje plastyki. Możesz wykorzystać go także do domowej koloryzacji. Jak farbować włosy bibułą? W naszym artykule znajdziesz wszystkie dokładne wskazówki. Koniecznie sprawdź instrukcję krok po kroku!

Farbowanie włosów bibułą – jaki kolor wybrać?

Bibuła jest to kolorowy papier o porowatej fakturze. Do wyboru masz gładką, jak i marszczoną. Wykazuje ona doskonałe właściwości chłonne. Kupisz ten artykuł papierniczy pojedynczo, a także w zestawie po kilka sztuk, a więc jest wtedy więcej kolorów. Koszt to około 2-10 złotych. Znajdziesz nie tylko w sklepach papierniczych, ale również w supermarketach.

Bibuła tak naprawdę występuje w kilkunastu kolorach. W sklepach papierniczych można dostać w zasadzie każdy odcień, od pastelowych, po bardzo nasycone. Jaki wybrać do farbowania kosmyków? W tym wypadku dużo zależy od naszego tonu, a także od czasu ile będziemy trzymać bibułę, ponadto jej kolor jest równie istotny. Mimo wszystko najlepsze efekty są na jasnych kosmykach przy ciemnym papierniczym artykule.

W przypadku jasnych włosów wybieraj zawsze ciemniejsze bibuły, bo mają one więcej składników farbujących. Ta zasada sprawdza się również przy zniszczonych kosmykach Należy pamiętać, że można dowolnie przebierać w palecie barw, ale nie zawsze odcień wyjdzie taki, jakbyśmy chcieli. Całkiem dobre wyniki da fiolet, czerwień i niebieski. Testuj i przekonaj się, który odcień sprawdzi się u Ciebie najlepiej!

Jaki kolor włosów można zafarbować bibułą?

Malowanie włosów bibułą sprawdzi się u blondynek, jak i u szatynek, natomiast bardzo ciemne odcienie mogą „nie łapać” koloru. Niestety, ale to pokazuje, że nie każda kobieta może poddać się takiej koloryzacji. Nie ma tu przeciwwskazań co do tej metody w przypadku kobiet w ciąży, bowiem wielu uznaje że to bezpieczniejszy wariant niż korzystanie z klasycznych form koloryzacji, czyli z farbą.

  Szampon - jak wybrać idealny dla twoich włosów?

Jak zafarbować włosy bibułą? Krok po kroku

Wiele osób pamięta farbowanie włosów bibułą z dzieciństwa. Ten trend wciąż jest niezwykle popularny, ponieważ pozwala szybko i bezpiecznie uzyskać zmianę odcienia kosmyków za niewielkie pieniądze. Jak przeprowadzić taką nietypową koloryzację w domu? To prostsze niż Ci się wydaje! Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:

Gdy zależy Ci na wykonaniu tylko i wyłącznie pasemek, refleksów, albo popularne ombre (jaśniejsze tony na końcach) to lepiej stosować bibułę na suche włosy. To pozwala  nam kontrolować koloryzację i w razie konieczności ją wydłużyć. Postępuj według następujących wskazówek:

  • zacznij od pocięcia bibuły na paski o średniej grubości
  • ubierz rękawiczki ochronne, aby zabezpieczyć dłonie w czasie koloryzacji
  • w misce z wodą mocz pocięte wcześniej fragmenty bibuły
  • delikatnie odsącz nadmiar wody i owijaj pojedyncze pasma przygotowaną namoczoną bibułą
  • czekamy aż włosy lekko przeschną
  • potem ponownie moczymy bibułę i powtarzamy jeszcze raz czynność.

Ważne jest dobrze zabezpieczyć ubranie, a także skórę, ponieważ kolor z bibuły może pozostawiać nieestetyczne plamy. Przydadzą się wobec tego stare ręczniki oraz tłusty krem do wysmarowania naskórka wokół włosów.

W sytuacji, gdy malujemy wszystkie kosmyki proces wygląda nieco inaczej niż w przypadku robienia tylko i wyłącznie pojedynczych pasemek, czy zmiany jedynie dolnej części. Również przygotowujemy sobie bibułę, ale tylko ¼ całej rolki moczymy w ciepłej wodzie.

Czekamy chwilę, aż popularny papierniczy artykuł „odda” swój barwnik. Następnie moczymy włosy w misce z domową farbą aż przez kilka minut, jednocześnie rozprowadzając dobrze kolor na wszystkich kosmykach dłońmi zabezpieczonymi rękawiczkami.

Nie martw się jeśli po odciśnięciu nadmiaru wody nie uzyskasz efektu, jaki chciałeś, bo wydobędziesz go dopiero po całkowitym wysuszeniu. Po skorzystaniu z suszarki, albo po cierpliwym czekaniu do chwili aż kosmyki wyschną same zobaczysz zmianę wizerunku.

Jakie efekty daje farbowanie włosów bibułą?

Farbowanie bibułą pozwala nam nadać fryzurze pazur. Czerwone, różowe, czy niebieskie pasemka? One sprawdzą się bowiem nie tylko na festiwalu muzycznym, ale i na co dzień. To szybkie, a co ważne tanie rozwiązanie, które mimo wszystko nie wytrzyma jednak długo.

  Jak przykleić kępki rzęs?

Plusem jest to, że farbowanie za pomocą bibuły można wykonywać często, a mimo to nie zniszczymy sobie włosów. Mało tego na ciemnych włosach uda się uzyskać delikatne kolorowe refleksy, a na jasnych wręcz przeciwnie, bo wyraziste pasemka. W zależności od kosmyków oraz od tonu samego papierniczego artykułu mamy zagwarantowaną mniej lub bardziej widoczną koloryzację.

Czy farbowanie włosów bibułą jest szkodliwe dla włosów?

Bibuła nie jest szkodliwa dla włosów, więc może być używana nawet przez małe dzieci, czy też kobiety w ciąży. To nietrwała metoda, a zatem to idealna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z koloryzacją, albo chcą zmienić wizerunek jedynie na chwilę, na przykład na okres wakacyjny. Można zrobić pasemka bądź pokryć wszystkie kosmyki. Opcji jest wiele, tak samo jak technik!

Jak zmyć włosy farbowane bibułą? Po ilu myciach schodzi?

Jak już wspominaliśmy farbowanie bibułą nie jest tak trwałe, czyli działa odwrotnie niż profesjonalna koloryzacja w salonie. Trwałość zależy w tym wypadku od kondycji kosmyków. Co ważne na zniszczonych i uszkodzonych kolor utrzymuje się dłużej niż na tych zdrowych oraz lśniących. Dlaczego? Barwnik zdecydowanie głębiej wnika w ich strukturę. Kolejny aspekt to odcień, który wybieramy, a w tym wypadku ciemne typy wytrzymują więcej niż, na przykład subtelne pastele. Również czas farbowania ma znaczenie.

Gdy farbuje włosy bibułą to muszę pamiętać, że rezultat zniknie już po kilku myciach. Czasem taka koloryzacja wytrzyma 2-5 myć, choć zazwyczaj utrzyma się tylko do pierwszego mycia włosów, czyli kilka dni. Jeśli mamy zniszczone kosmyki możemy z pewnością liczyć na dłuższy okres z racji wniknięcia barwnika w głąb kosmyków. Oczyszczający szampon szybko upora się z farbowaniem bibułą!