kobieta trzyma sie za kosmyk wlosow

Dlaczego włosy stają się cienkie i łamliwe?

Zniszczone, cienkie, łamliwe włosy to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Jakie są jego najczęstsze przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Zniszczone włosy – przyczyny

Zniszczone włosy to problem, z którym najczęściej walczymy po lecie oraz zimie. Nie służy im bowiem ani ekspozycja na promienie słoneczne, ani trzymanie pod czapką, w wyniku czego dochodzi do przegrzewania skóry głowy. W wielu przypadkach problemem jest uboga w wartości odżywcze dieta. Brak witamin i minerałów sprawia, że włosy najpierw stają się łamliwe, później natomiast zaczynają wypadać. Ich zdrowemu wyglądowi nie sprzyja również stresujący tryb życia, zmęczenie czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niemały wpływ na kondycję włosów mają czynniki hormonalne. Często gęste i obfite pasma  pojawiają się u ciężarnych, natomiast po porodzie stają się delikatne, matowe i zaczynają wypadać. Problem ten dotyczy również kobiet w okresie menopauzy bądź w okresie postmenopauzalnym. Warto pamiętać, że to, jak będą wyglądały nasze włosy, zależy też od nas samych i od sposobu dbania o nie. Częste farbowanie, stosowanie kosmetyków opartych na składnikach chemicznych oraz codzienne suszenie czy prostowanie nie sprzyjają zachowaniu pukli w dobrej kondycji.

Jak postępować w przypadku cienkich i zniszczonych włosów?

Wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji włosów to pierwszy krok do poprawy ich kondycji. Należy zrezygnować ze stosowania obciążających pasma kosmetyków, wybierając produkty oparte na naturalnych składnikach. Dobrze na jakiś czas zaprzestać suszenia, prostowania oraz stylizowania włosów. Latem warto zapewnić im dodatkową ochronę, stosując kosmetyki z filtrem UV. Zadbajmy, aby włosy nie miały zbyt częstego kontaktu z promieniami słonecznymi, które dodatkowo będą je wysuszać. Farbowanie włosów to zabieg, z którego większości kobiet trudno byłoby zrezygnować. Siwe odrosty nie prezentują się efektownie, jednak w takim przypadku warto wybierać farby w jasnych kolorach. Dobrej jakości produkty nie obciążają nadmiernie włosów, a jednocześnie zapewniają lepsze krycie, dzięki któremu zabieg farbowania można powtarzać nieco rzadziej. Farbując włosy, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, stosując dedykowane, silnie nawilżające kosmetyki.

  Pielęgnacja dłoni zimą - jak to robić?

Kiedy warto udać się z problemem do specjalisty?

Z problemem suchych i łamliwych włosów w większości przypadków można poradzić sobie samodzielnie. Efekty wprowadzonych zmian powinny być widoczne po około miesiącu (w przypadku bardzo złej kondycji włosów trzeba poczekać nieco dłużej), jednak należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja to tylko jeden z aspektów – ważne są również zbilansowania dieta, regularny tryb życia czy unikanie stresu. Jeśli po miesiącu nie zobaczymy żadnych rezultatów bądź stan włosów ulegnie pogorszeniu, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Możemy udać się do trychologa bądź lekarza rodzinnego, który zleci przeprowadzenie podstawowych badań. Czasami bowiem zła kondycja włosów ma swoją przyczynę w chorobie, której nie jesteśmy w stanie zdiagnozować we własnym zakresie, ani tym bardziej podjąć efektywnego leczenia. Najczęściej odpowiadają za nią schorzenia związane z tarczycą, choć oczywiście nie jest to regułą.