oliwa z oliwek na wlosy

Oliwa z oliwek na włosy – jak stosować? Efekty i przepisy

Oliwa z oliwek pojawia się często w naszej kuchni, ale mało kto wie, że świetnie sprawdza się również jako samodzielny domowy kosmetyk, tudzież dodatek, na przykład do własnoręcznie wykonanych masek. Ten roślinny tłuszcz ma szereg dobroczynnych właściwości. Jak stosować oliwę z oliwek na włosy? Jakie efekty daje? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące nie tylko olejowania!

Oliwa z oliwek na włosy – jak stosować? Na włosy suche, czy mokre?

Oliwa z oliwek na włosy to popularna metoda pielęgnacyjna, która ma wiele odsłon. Aplikację można wykonać zarówno na suche, jak i na mokre kosmyki, poza tym na jedynie delikatnie zwilżone. Wariant, który wybierzemy zależy tak naprawdę od naszych preferencji. Podobna dowolność panuje w kwestii zostawiania.

Zanim nałożymy oliwę z oliwek konieczne jest dobre wyszczotkowanie włosów. Potem niewielką ilość około 1 łyżkę równo nakładamy kierując się od nasady aż po same końce. Natomiast podczas aplikowania na skórę głowy należy zrobić delikatny krótki masaż. Potem zakładamy ręcznik bądź specjalny turban i czekamy 30 minut. Zmywamy tłuszcz letnią wodą, a następnie myjemy głowę delikatnym szamponem. W przypadku wieczornego zabiegu te czynności robimy dopiero rano.

oliwa z oliwek

Osoby, które mają tendencję do przetłuszczających się kosmyków powinny używać oliwę z oliwek tylko i wyłącznie od połowy włosów kierując się do końców, a nie od samej nasady. Ten trik pozwoli cieszy się piękną fryzurą. W tym wypadku dobrze spisze się też wcieranie w same końcówki.

Niektórzy delikatnie podgrzewają oliwę z oliwek, na przykład w mikrofalówce. Dlaczego? Ciepły tłuszcz działa silniej niż ten zimny. Trzeba mimo wszystko uważać, aby temperatura była taka, aby można było od razu letnią ciecz aplikować na włosy!

Na dzień, czy na noc?

Ten śródziemnomorski tłuszcz stosuj na noc, albo jedynie na kilka godzin bądź minut. Przy dłuższym trzymaniu rezultaty będą oczywiście zdecydowanie lepsze. Ważne jest, aby włosy zabezpieczyć czepkiem, wtedy nie ubrudzimy ani pościeli ani siebie podczas snu.

Jaką oliwę z oliwek wybrać do olejowania włosów?

W sklepach jest cała masa rozmaitych wariantów oliwy z oliwek, dlatego ceny są inne. Zawsze kupuj produkt, który jest w ciemnej szklanej butelce, dzięki temu nie będzie się utleniać.

Najlepszym wyborem będzie typ tłoczony na zimno, który zachowuje w sobie najwięcej dobroczynnych właściwości ze względu na rodzaj obróbki. Pamiętaj, że ten z pierwszego tłoczenia ma najwyższą jakość. Stawiaj na extra virgin, czyli stworzony z dojrzałych owoców oliwek.

Kto powinien olejować włosy oliwą z oliwek?

Olej z oliwek na włosy najlepiej sprawdza się w przypadku właścicielek kosmyków wysokoporowatych. Nic dziwnego, dlatego że właśnie one doskonale chłoną odżywcze substancje ukryte w tym roślinnym tłuszczu. Należy pamiętać, że ten produkt może delikatnie przyciemniać włosy, więc najlepiej sprawdza się u pań z ciemniejszą barwą. Blondynki muszą uważać, bo efekt nie zawsze będzie je zadowalał.

  Świński blond - komu pasuje i jak uzyskać ten kolor włosów?

olejowanie wlosow oliwa z oliwek

Olejowanie kosmyków to stosunkowo tani i szybki sposób na poprawę kondycji włosów. Wymaga aczkolwiek regularności w działaniu. Powinny tę metodą wykorzystywać przede wszystkim kobiety, które mają problem z:

  • łupieżem
  • łojotokiem
  • wypadaniem włosów
  • suchymi kosmykami.

Gwarantujemy, że osłabione i zniszczone włosy po takim zabiegu od razu odżyją! Można wykonywać tę metodę pielęgnacyjną maksymalnie 2 razy w tygodniu, aby nie obciążać niepotrzebnie fryzury. Warto obserwować stan kosmyków i w razie konieczności wykonać ponownie olejowanie przed myciem włosów szamponem.

Rozjaśnianie włosów oliwą z oliwek – czy to możliwe?

Jak już wspominaliśmy oliwa z oliwek może delikatnie przyciemnić włosy, ale i zadziałać zupełnie odwrotnie, a więc je subtelnie rozjaśnić. Kiedy zależy nam na jaśniejszym odcieniu to koniecznie powinniśmy do tego roślinnego tłuszczu dodać inny produkt o właściwościach rozjaśniających, na przykład sok z cytryny, miód bądź napar z herbaty rumianku.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo efekty będą widoczne dopiero po kilkukrotnym zastosowaniu takiej mieszanki, trzeba to robić regularnie. Miesiąc kuracji pozwala już zauważyć delikatne rozjaśnienie kosmyków, choć dużo zależy od naszego naturalnego odcienia. To dobra opcja tylko i wyłącznie dla blondynek!

Oliwa z oliwek na wypadające włosy

Kiedy borykasz się z wypadaniem włosów to oliwa z oliwek może Cię uratować. Zazwyczaj przyczyną tego zjawiska jest dihydrotestosteron, czyli hormon nazywany w skrócie DHT, który jest odpowiedzialny za stopniowe zwężanie mieszków włosowych. Dzięki śródziemnomorskiemu tłuszczowi udaje się za sprawą kwasu azelainowego pomóc zredukować poziom DHT w organizmie, dlatego że on hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy –  enzymu, którego główną funkcją jest przekształcanie testosteronu w DHT.

Za sprawą olejowania włosy zyskują wzmocnienie poprzez to są mniej podatne na uszkodzenia, a to wpływa na ich kondycję. To przyczynia się również do tego, że mniej wypadają. Bywa, że wyeliminowanie łupieżu lub innych chorób skóry głowy także ma duże znaczenie. Oliwa z oliwek świetnie radzi sobie z rozmaitymi problemami. To może być naturalna alternatywa dla specjalnych szamponów przeciwłupieżowych.

Oliwa z oliwek na porost włosów

Wiele pań marzy od długich, gęstych i zdrowych kosmykach. Kluczem jest zadbanie o ich kondycję. Oliwa z oliwek do włosów pozwala nam wzmocnić, odżywić, nawilżyć i dodatkowo poprawić wygląd. To nie wszystkie plusy! Wykonywanie masażu skóry głowy powoduje, że cebulki są mocniejsza, a kosmyki szybciej rosną. Ponadto eliminujemy choroby skóry, zabezpieczamy końcówki przed zniszczeniem i uzupełniamy ubytki w strukturze łusek włosów.

Kiedy włosy są zdrowe to szybciej rosną – to niezaprzeczalny fakt. Olejowanie wpływa na sam wygląd kosmyków oraz na ich strukturę. Warto wypróbować oliwę z oliwek i używać ją regularnie, gdy zależy nam na szybszym poroście, poza tym zyskamy jeszcze inne dodatkowe profity.

Oliwa z oliwek na suche i zniszczone włosy

Suche oraz zniszczone włosy nie wyglądają dobrze, mało tego powodują liczne problemy ze stylizacją. Na szczęście oliwa z oliwek spowoduje, że puszenie będzie mniejsze. Jest to bowiem emolient, który utrzymuje wilgoć w kosmykach, a mimo to ich nie obciąża. Ryzyko wysuszenia jest zatem wyeliminowanie ze sporą korzyścią dla fryzury.

  Karmelowy blond - jak go uzyskać i komu pasuje?

Oliwa z oliwek na włosy nawilża nawet głębokie warstwy kosmyków, a to niezwykle ważna kwestia. Ten śródziemnomorski olej pozwala odzyskać połysk, miękkość i sprężystość. To nie będzie chwilowe wygładzenie i nawilżenie, ale efekt na znacznie dłużej, dlatego liczy się systematyczność stosowania tego domowego zabiegu. Kosmyki zyskują elastyczność, a to z kolei powoduje, że włosy są mniej narażone na ewentualne zniszczenia.

Efekty stosowania oliwy z oliwek na włosy – jakie ma działanie?

Oliwa z oliwek ma wiele właściwości, a to dlatego że znajdziemy w niej liczne witaminy – A, B, E, C i F, czyli tak zwane witaminy piękna. Kryje w sobie także naturalny filtr UV. Używanie tego preparatu na włosy powoduje, że:

  • rosną one szybciej
  • mniej wypadają
  • są uniesione
  • dłużej można cieszyć się efektem koloryzacji
  • pojawia się piękny połysk
  • stylizacja jest dużo łatwiejsza
  • mniej się puszą oraz elektryzują
  • łupież zostaje wyeliminowany
  • są świetnie nawilżone
  • zyskują gładkość i miękkość.

Kosmyki przy regularnym olejowaniu za pomocą oliwy z oliwek wyglądają na zdrowsze, mocniejsze, odżywione, poza tym można uzyskać piękniejszy skręt, a także wyczuwalną zmianę w ich dotyku. Dzieje się tak dlatego, że ten śródziemnomorski tłuszcz wykazuje działanie:

  • regenerujące
  • odżywcze
  • nawilżające.

Przepisy na maseczki na włosy z oliwą z oliwek

Oliwę z oliwek można używać samodzielnie, jak również w połączeniu z innymi łatwo dostępnymi produktami spożywczymi. W zależności od składników uzyskamy nieco inny efekt działania. Oczyszczający peeling stworzysz z tego tłuszczu roślinnego zmieszanego z solą morską. To nie jedyny preparat, który się uda stworzyć. Poniżej znajdziesz przepisy na maseczki na włosy z oliwy z oliwek:

Wariant I

  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka soku z cytryny.

Wszystko trzeba dokładnie ze sobą połączyć. Od razu aplikujemy na całą długość włosów. Po upływie 15-20 minut dokładnie spłukujemy letnią, a nie gorącą wodą bo zrobi się jajecznica. Na koniec myjemy kosmyki szamponem.

Wariant II

  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżki miodu w postaci płynnej
  • mały jogurt naturalny półtłusty.

Składniki łączymy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Równomiernie rozprowadzamy na kosmykach. Po 15-20 minutach dokładnie spłukujemy wodą.

Wariant III

  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 2 łyżki płynnego oleju kokosowego.

W tym przepisie trzymaj się proporcji 1:2., czyli więcej będzie oleju kokosowego. Całość mieszasz, nakładasz na włosy i po kilkunastu minutach około 20 dobrze spłukujesz.

Wariant IV

Dodajesz kilka kropel oliwy z oliwek do drogeryjnej maski na włosy. Stosujesz, tak samo jak zawsze, czyli zgodnie z instrukcją producenta.

Wariant V

  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 6 kropli olejku z pomarańczy.

Wszystko razem mieszamy, następnie wcieramy we włosy. Po 20 minutach usuwamy domowy specyfik letnią wodą.

W przypadku domowych masek na bazie oliwy z oliwek można założyć czepek, albo ręcznik, a następnie delikatnie rozgrzać turban suszarką. Ten trik podnosi temperaturę domowego kosmetyku, a dzięki temu lepiej on wnika we włosy. To wyśmienite rozwiązanie, gdy nie mamy za dużo czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a chcesz przyspieszyć cały proces.