mezczyzna narcyz

15 cech po których możesz poznać narcyza

Cechy osobowości narcystycznej są dość specyficzne. Tacy ludzie mocno wyróżniają się na tle innych. Czym? W naszym artykule znajdziesz aż 15 cech, po których możesz poznać narcyza!

15 cech po których rozpoznasz narcyza

Cechy narcyza łatwo dostrzec wystarczy tylko dokładnie obserwować zachowanie człowieka. Jego słowa i czyny dużo zdradzają. Czym się wyróżnia? Poniżej znajdziesz 15 charakterystycznych cech narcyza:

1. Kłamca

Niestety, ale narcyz nigdy nie przyzna się do błędu. Mało tego, może zmieniać zdanie w zależności od okoliczności. Zawsze wymiga się od winy, ponieważ fakty przekręca na swoją korzyść. W kłamstwie nie ma sobie równych!

2. Lubi być w centrum uwagi

Narcyz uwielbia komplementy, poza tym cały czas pragnie podziwu, zainteresowania oraz bycia w centrum uwagi. Bez tego czuje się niekompletny.

3. Nie uznaje granic

Dla narcyza nie istnieją granice. Uwielbia ryzykowne zachowania, kontrolę innych i decydowanie o nich. Wchodzi z butami w czyjąś prywatność, stosuje przemoc, a brak empatii powoduje, że może posunąć się w swoich działaniach bardzo daleko.

4. Megalomiania

Nie ma wątpliwości, że narcyz uważa się za lepszego od innych. Na każdym kroku podkreśla swoją wyższość i wyjątkowość. Uwielbia się chwalić, a nawet przypisywać sobie zasługi innych.

5. Pozbawiony empatii

Narcyz nie potrafi identyfikować uczuć, dlatego nie współczuje, zadaje ból i nie przejmuje się innymi. Brak empatii sprawia, że taki człowiek nie posiada wyrzutów sumienia, poza tym jest płytki emocjonalnie. Robi wokół siebie szum, ale zapomina o innych i nigdy nie stawia się na ich miejscu.

6. Manipulant

Narcyz jest mistrzem manipulacji. Potrafi dla swoich celów stosować różne techniki, które mają mu zapewnić oczekiwany wynik. Nie ma skrupułów w swoim działaniu.

7. Zazdrośnik

Narcyz bardzo chce być zauważony i doceniany. Potrafi zazdrościć wszystkiego. Te cechę widać w jego życiu codziennym, jak i prywatnym. W relacji z partnerem często zdarzają się nieuzasadnione ataki zazdrości.

8. Potrzeba kontroli

  Jak być bardziej romantycznym? 30 sposobów na skradnięcie serca

Osoba o osobowości narcystycznej stara się uzależniać od siebie ludzi. W ten sposób ma nad nimi kontrolę i pewnego rodzaju władzę. Decyduje za innych gdzie bywają, co robią i z kim się spotykają. Bez trudu podejmuje decyzje za innych ludzi, narzuca im swoje zdanie. Nie lubi jakichkolwiek form sprzeciwu, krytyki, czy tak zwanej samowolki.

9. Charyzmatyczny człowiek

Narcyz jest bardzo charyzmatyczny, ma w sobie bowiem niesamowity urok. Bez trudu uwodzi, schlebia i zdobywa towarzystwo. Jednak bardzo uważnie dobiera sobie znajomych, kierując się przede wszystkim korzyściami.

10. Wyzyskiwacz

W relacjach z innymi ludźmi człowiek o osobowości narcystycznej robi wszystko, aby coś zyskać. Wykorzystuje kłamstwa i podstęp, żeby „ukraść” niezależność, poczucie wartości, energię, czy tożsamość. Jego działania są nastawione nie tylko na korzyści materialne. Liczą się dla niego znajomości, pozycja w społeczeństwie oraz sytuacja finansowa.

11. Bohater

Jak już wspominaliśmy narcyz jest zadufany w sobie i uważa się za kogoś wyjątkowego. Tworzy historie oraz opowieści, w których jest bohaterem. To jednak fałszywe bohaterstwo, tylko na pokaz.

12. Nieomylny

Jak poznać narcyza? To człowiek nieomylny, który wie wszystko najlepiej. Uważa się za znawcę w każdej dziedzinie, bowiem uważa że ma ogromną wiedzę, choć nie zawsze tak jest.

13. Obrażalski

Krytyka kierowana w stronę narcyza nie skłania go do refleksji, wręcz przeciwnie, wzbudza w nim agresje. Takie komentarze mogą być dla niego czynnikiem do zerwania nawet długoletniej znajomości.

14. Człowiek z kruchym ego

Narcyz robi wszystko, żeby jego niskie poczucie wartości nie wyszło na jaw. Ciągle stwarza pozory, aby każdy aspekt jego życia wydawał się idealny.

15. Nieufny

Osobowość narcystyczna wyróżnia się tym, że takie osoby są nieufne. Według nich świat nie jest im przychylny, co więcej, zagraża im.

Cechy osobowości narcyza – jakie są?

Cechy osobowości narcystycznej w dużej mierze to negatywy. Dlaczego? Taki człowiek na początku wydaje się bardzo atrakcyjny pod wieloma względami. Z czasem jednak zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze, które nie jest już tak kryształowe. Narcyz ma nadmierną pewność siebie, choć ona jest w dużym stopniu udawana. Bryluje w towarzystwie, bez trudu flirtuje i nigdy nie gra fair play. Partner jest dla niego marionetką. Narcyz dużo oczekuje od innych, ale nic nie daje w zamian.

  Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim i ważnym związku? 10 sposobów

Jak radzić sobie z narcyzem w związku?

Narcyz w związku na początku jest wymarzonym partnerem, bo zabiega, spełnia zachcianki i okazuje wielkie zaangażowanie. Stopniowo jego entuzjazm gaśnie, a na jaw wychodzi jego „druga twarz”, zdecydowanie gorsza. Negatywne cechy narcyza w związku objawiają się powoli. Pojawia się przede wszystkim:

  • zazdrość
  • kontrola
  • manipulacja
  • izolacja partnera
  • uzależnianie partnera od siebie i to dosłownie na każdym polu
  • nieuczciwość
  • poniżanie
  • przemoc fizyczna i psychiczna.

Jak radzić sobie z narcyzem w związku? Wymaga to sporo pracy, cierpliwości i ustalenia twardych zasad. Masz kilka wyjść:

  • Stawiasz wyraźne granice, które są nienaruszalne. Pamiętaj, że nie ma miejsca na taryfę ulgową, a więc nawet na niewielkie odstępstwa, bo on to oczywiście wykorzysta.
  • Bądź niezależna, czyli zadbaj o swoją niezależność emocjonalną, finansową i zawodową. W ten sposób nie będzie miał nad Tobą „władzy”, a Ty zyskasz pewność, że sama sobie doskonale poradzisz w życiu.
  • Zyskaj wsparcie najbliższych, albo psychologa. To ważne! Dlaczego? To da Ci siłę do wyznaczania granic, poza tym nauczysz się skutecznie bronić przed wszelkimi formami manipulacji wykorzystywanymi przez toksycznego narcyza.
  • Staraj się utrzymywać kontakty towarzyskie, choć będzie to trudne, bo narcyz za wszelką cenę próbuje je przecież ograniczać. Nie izoluj się, bowiem to tylko powoduje, że jest Ci trudniej stawić czoła toksycznej relacji. Własny krąg towarzyski powinien być bez udziału narcyza. To pozwoli czuć Ci się w nim pewniej.
  • Kończysz relację raz na zawsze, ale nie będzie proste. On mimo wszystko stara się manipulować, kontrolować i mieć władzę nad wszystkim.