kobieta w ciazy

Upały w ciąży – jak je przetrwać?

Lato to dla wielu wyczekany okres odpoczynku, lecz niektórzy cierpią wtedy z powodu wysokich temperatur. Są one szczególnie uciążliwe dla osób w ciąży. Bardzo często odczuwa się wówczas zwiększone zmęczenie, zapotrzebowanie na płyny, a oprócz tego ciężarnym dokucza wiele uciążliwych dolegliwości. Jak przetrwać upały w ciąży?

Ostrożnie z opalaniem – przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa

Słoneczna pogoda zdaje się sama zachęcać do opalania, jednak należy podchodzić do niego ostrożnie, zwłaszcza będąc w ciąży. Zatrzymywanie wody w organizmie może skutkować zwiększoną podatnością na oparzenia oraz przebarwienia.

Z tego powodu podczas przebywania na słońcu trzeba zawsze mieć przy sobie krem z odpowiednio wysokim filtrem (najlepiej SPF 50). Dobrze jest też od czasu do czasu przenosić się w cień, by nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych przez cały czas. Opalanie się w solarium to zaś czynność, którą należy bezwzględnie wyeliminować.

Pamiętaj o regularnym i odpowiednim nawadnianiu się

W czasie upałów zwiększa się potliwość, a z dużym wydzielaniem potu wiąże się utrata wody z organizmu. Trzeba zatem pamiętać o uzupełnianiu płynów, by uniknąć niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. Osoby w ciąży powinny dostosować ilość płynów do swoich potrzeb i organizmu, ponieważ każda z nich będzie mieć inne zapotrzebowanie na wodę. Minimalna ilość powinna wynieść około dwóch litrów.

Płyny należy spożywać regularnie przez cały dzień, najlepiej w małych ilościach. W ten sposób całość jest bowiem znacznie lepiej przyswajalna. Wodę można ponadto urozmaicić owocowymi bądź ziołowymi herbatami.

Nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej, o ile uprawiasz ją z głową

Osoby w ciąży często obawiają się tego, że będą musiały porzucić uprawianie ulubionego sportu. Niektóre aktywności rzeczywiście nie nadają się do praktykowania w tym okresie, jednak część z łagodniejszych aktywności da się bez problemu połączyć z ciążą. Jedną z najbardziej wskazanych aktywności są spacery, które można praktykować niezależnie od stopnia wysportowania.

  Leki a karmienie piersią - co musisz wiedzieć?

Niektóre osoby wybierają ponadto jogę (potrafi ona doskonale zrelaksować, więc świetnie nadaje się do pozbycia się napięcia) lub łagodną wersję pilatesu dostosowaną do możliwości ciężarnych.

Zadbaj o siebie podczas wychodzenia z domu

Wychodzenie z domu podczas ciąży powinno odbywać się wyłącznie w okresach, kiedy temperatury nie są za wysokie. Należy zatem unikać opuszczania domu między 11 a 16, kiedy słońce operuje najsilniej. Niezależnie od siły słońca dobrze też mieć przy sobie czapkę, kapelusz bądź inną ochronę głowy.

Pomoże ona uchronić się przed udarem słonecznym i przegrzaniem. Każda osoba powinna mieć ponadto przy sobie butelkę wody lub herbaty owocowej bądź ziołowej, które pomogą ugasić pragnienie. Należy też zwrócić uwagę na ubrania – nie powinny one w żadnym miejscu uciskać, tylko być lekkie i przewiewne.