kobieta w ciazy

Upały w ciąży – jak je przetrwać?

Lato to dla wielu wyczekany okres odpoczynku, lecz niektórzy cierpią wtedy z powodu wysokich temperatur. Są one szczególnie uciążliwe dla osób w ciąży. Bardzo często odczuwa się wówczas zwiększone zmęczenie, zapotrzebowanie na płyny, a oprócz tego ciężarnym dokucza wiele uciążliwych dolegliwości. Jak przetrwać upały w ciąży?

Ostrożnie z opalaniem – przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa

Słoneczna pogoda zdaje się sama zachęcać do opalania, jednak należy podchodzić do niego ostrożnie, zwłaszcza będąc w ciąży. Zatrzymywanie wody w organizmie może skutkować zwiększoną podatnością na oparzenia oraz przebarwienia.

Z tego powodu podczas przebywania na słońcu trzeba zawsze mieć przy sobie krem z odpowiednio wysokim filtrem (najlepiej SPF 50). Dobrze jest też od czasu do czasu przenosić się w cień, by nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych przez cały czas. Opalanie się w solarium to zaś czynność, którą należy bezwzględnie wyeliminować.

Pamiętaj o regularnym i odpowiednim nawadnianiu się

W czasie upałów zwiększa się potliwość, a z dużym wydzielaniem potu wiąże się utrata wody z organizmu. Trzeba zatem pamiętać o uzupełnianiu płynów, by uniknąć niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. Osoby w ciąży powinny dostosować ilość płynów do swoich potrzeb i organizmu, ponieważ każda z nich będzie mieć inne zapotrzebowanie na wodę. Minimalna ilość powinna wynieść około dwóch litrów.

Płyny należy spożywać regularnie przez cały dzień, najlepiej w małych ilościach. W ten sposób całość jest bowiem znacznie lepiej przyswajalna. Wodę można ponadto urozmaicić owocowymi bądź ziołowymi herbatami.

Nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej, o ile uprawiasz ją z głową

Osoby w ciąży często obawiają się tego, że będą musiały porzucić uprawianie ulubionego sportu. Niektóre aktywności rzeczywiście nie nadają się do praktykowania w tym okresie, jednak część z łagodniejszych aktywności da się bez problemu połączyć z ciążą. Jedną z najbardziej wskazanych aktywności są spacery, które można praktykować niezależnie od stopnia wysportowania.

  Kto jest narażony na osteoporozę?

Niektóre osoby wybierają ponadto jogę (potrafi ona doskonale zrelaksować, więc świetnie nadaje się do pozbycia się napięcia) lub łagodną wersję pilatesu dostosowaną do możliwości ciężarnych.

Zadbaj o siebie podczas wychodzenia z domu

Wychodzenie z domu podczas ciąży powinno odbywać się wyłącznie w okresach, kiedy temperatury nie są za wysokie. Należy zatem unikać opuszczania domu między 11 a 16, kiedy słońce operuje najsilniej. Niezależnie od siły słońca dobrze też mieć przy sobie czapkę, kapelusz bądź inną ochronę głowy.

Pomoże ona uchronić się przed udarem słonecznym i przegrzaniem. Każda osoba powinna mieć ponadto przy sobie butelkę wody lub herbaty owocowej bądź ziołowej, które pomogą ugasić pragnienie. Należy też zwrócić uwagę na ubrania – nie powinny one w żadnym miejscu uciskać, tylko być lekkie i przewiewne.