Spis treści
Stare sposoby kosmetyczne naszych babć wracają. Mimo iż technologia idzie do przodu i ciągle powstają nowe preparaty, to i tak wiele kobiet korzysta z domowych patentów dbania o urodę. Czy smalec gęsi działa na zmarszczki oraz na skórę twarzy? Sprawdź koniecznie!
Smalec gęsi – jak go przygotować?
Smalec gęsi kupisz gotowy, choć równie dobrze możesz zrobić go samodzielnie. W jaki sposób? Z mięsa z gęsi odcinasz fragmenty z tłuszczem. Wkładasz je do garnka wraz z kilkoma łyżkami wody. Na średnim gazie roztapiasz tłuszcz, co ważne trzeba go często mieszać.
Potem wystarczy płynną postać przelać do pojemnika lub słoiczka. Ewentualnie przecedzić skwarki. Przechowuj w lodówce! Tam co ważne zmieni on swoją formę na stałą. Możesz go trzymać w niskiej temperaturze nawet przez kilka tygodni.
Właściwości smalcu gęsiego
Smalec gęsi wytapia się w bardzo dużej temperaturze około 100 stopni, dzięki temu zabija się wszystkie bakterie oraz wirusy. W składzie jest miej więcej 75% tłuszczów nasyconych, w tym pojawia się kwas oleinowy. Jest on podobny do oliwy z oliwek, wobec tego działa przeciwmiażdżycowo.
W smalcu gęsim jest mnóstwo witamin i bogatych składników odżywczych, między innymi występuje – potas, witamina E oraz A, cynk, żelazo, fosfor, a także magnez. To pozwala stosować ten kuchenny składnik zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Smalec gęsi jest mało popularny w kuchni, a szkoda bo ma niepowtarzalny smak. Sprawdzi się nie tylko do smażenia, ale również do domowych wypieków cukierniczych. To naturalny środek konserwujący. Cechuje go wysoka temperatura dymienia, która wynosi ponad 200 stopni.
Smalec gęsi na zmarszczki – czy to dobry pomysł?
Dawno temu nasze babcie nie miały dostępu do kosmetyków, więc musiały sobie jakoś radzić. Domowe receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stosowano bardzo często smalec gęsi na zmarszczki. Ten tłuszcz sprawia, że skóra staje się:
- odżywiona
- gładka
- zregenerowana
- nawilżona.
Do tego zmarszczki są płytsze, a więc zdecydowanie mniej widoczne. Poniżej znajdziesz przepis na doskonały preparat na bazie smalcu gęsiego:
- 1/2 litra płynnego smalcu gęsiego – stopisz go samodzielnie, albo kupisz gotowy w sklepie
- 2 garście świeżych kwiatów nagietka.
Wszystko wrzucasz do garnka, przez około 30 minut gotujesz całość na małym ogniu. Można również zrobić kąpiel wodną, a więc ustawić miskę ze składnikami (najlepiej metalowa, bo szklana może pęknąć) nad garnkiem z gorącą wodą. Co jakiś czas mieszamy powstałą masę. Potem odstawiamy do wystygnięcia. Co ważne na samym końcu zagotowujemy mieszankę jeszcze raz i odcedzamy przez sitko, aby pozbyć się kwiatów nagietka. Wystarczy przelać płynny jeszcze krem do słoiczka i po ostygnięciu włożyć do lodówki. Nakładaj domowy środek codziennie wieczorem na całą buzię, albo jedynie pod same oczy.
Jeśli nie masz czasu samodzielnie zrobić kremu na zmarszczki znajdziesz wiele gotowych produktów z dodatkiem smalcu gęsiego na drogeryjnych półkach. Cena za opakowanie waha się w granicach 20-30 złotych.
Smalec gęsi do pielęgnacji skóry – warto stosować?
Smalec gęsi doskonale wpływa na kondycję skóry, do tego:
- zmniejsza hemoroidy
- łagodzi objawy przeziębienia
- przyspiesza gojenie ran
- zmniejsza stany zapalne
- łagodzi bóle – reumatyczne, kręgosłupa i stawów
- łagodzi zmiany skórne związane z łuszczycą.
Smalec gęsi jest polecany dla osób z cerą mieszaną i tłustą, bo świetnie radzi sobie z niedoskonałościami skóry. Już po kilku dniach zauważysz widoczne zmiany nie tylko w gładkości, ale również w sprężystości. Raz na zawsze zapomnisz o nieestetycznych wysypkach oraz o stanach zapalnych.
Oparzyłeś się? Smalec gęsi ukoi ból oraz zmniejszy ranę. Stosuj jako okład, a szybko uleczysz zranione miejsce.
Dzięki temu, że smalec gęsi jest tak bogaty w cenne składniki i ma tak liczne właściwości można go używać na całe ciało, na przykład jako balsam. Dobrze jest delikatnie przedtem rozgrzać dłonie, aby tłuszcz lekko się rozpuścił. Najlepiej robić to wieczorem, aby miał on czas się dobrze wchłonąć w skórę. Wielu może zniechęcać efekt poczucia lepkości. Co ważne również dzieci mogą korzystać z tego domowego preparatu, nawet niemowlęta.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.