olej kokosowy na wlosy

Olej kokosowy na włosy – jak stosować? Efekty stosowania i przepis

W ostatnich latach olej kokosowy zdobył wielką popularność nie tylko w gastronomii. Na sklepowych półkach można znaleźć aż kilkanaście propozycji w różnym przedziale cenowym. Co ciekawe ten specyfik ma wiele zastosowań, doskonale spisuje się nie tylko w kuchni, ale i podczas codziennej pielęgnacji skóry, a także kosmyków. Jak używać olej kokosowy na włosy? Jakie efekty daje? Sprawdź koniecznie!

Olej kokosowy na włosy – dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Olej kokosowy to dość egzotyczna propozycja w kuchni.  Nadaje się on do smażenia oraz do pieczenia, ponieważ ma wysoki stopień dymienia – 175 stopni, choć niektóre źródła podają nawet wyższą wartość wynoszącą aż 220-230 stopni. Coraz więcej kobiet stosuje ten typ tłuszczu także do codziennej pielęgnacji, a zatem podczas dbania o swoją urodę.

Olej kokosowy na włosy to hit nie tylko w Azji, ale i Europie. Jednak należy pamiętać, że nie każdy może używać tego egzotycznego specyfiku. U kogo sprawdzi się najlepiej? Olej kokosowy polecamy głównie dla właścicielek niskoporowatych kosmyków, czyli tych, które wolno wysychają i mają problemy z ułożeniem.

U nich ten produkt sprawdzi się cudownie. Zdecydowanie odradza się używać olej kokosowy dla osób, które mają wysokoporowate włosy, a więc te skłonne do puszenia, a jednocześnie szorstkie. Niestety, ale ten tłuszcz może potęgować właśnie te niedoskonałości.

Nie wiesz, czy olej kokosowy jest dobry dla Ciebie? W internecie istnieje wiele darmowych ankiet, które pomogą Ci określić, jaki stopień porowatości mają Twoje kosmyki.

Panie z cienkimi i łamliwymi kosmykami, dzięki olejowi kokosowemu sprawią, że dojdzie do zmniejszenia utraty białka w pasmach włosów. W przypadku gęstych oraz mocnych tego rodzaju tłuszcz wpłynie na ich sztywność.

Jak stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy skrywa w sobie wiele odżywczych składników, między innymi:

  • witaminę A – wzmacnia cebulki włosów
  • witaminę E – poprawia krążenie skóry głowy, a także reguluje wytwarzanie sebum
  • witaminy z grupy B – nadają blask kosmykom oraz poprawiają ich elastyczność
  • magnez oraz cynk – zapobiegają matowieniu kosmyków
  • naturalne antyoksydanty
  • nasycone kwasy tłuszczowe – laurynowy (prawie połowa oleju kokosowego), palmitynowy, kaprylowy, mirystynowy, foliowy.

Najwięcej kobiet wykorzystuje olej kokosowy na włosy do popularnego zabiegu olejowania. Na czym on polega? Aplikujemy ten tłuszcz na kosmyki, zawijamy głowę czepkiem, a także ręcznikiem i po kilku minutach, a nawet godzinach, albo po całej nocy zmywany obficie wodą, a następnie myjemy włosy, jak zwykle szamponem.

Olej kokosowy świetnie sprawdza się zaaplikowany tuż przed myciem głowy. 15-30 minut wystarczy by zapobiec puszeniu się i elektryzowaniu się kosmyków. W tym wypadku smaruj tłuszcz od połowy głowy jedynie w stronę końcówek!

Możesz również kilka kropli oleju kokosowego dodać do swojej ulubionej odżywki bądź do maski pochodzącej z drogerii. Wystarczy oba składniki ze sobą połączyć to wszystko, potem postępujesz według instrukcji z opakowania konkretnego produktu kosmetycznego.

Kolejny trik to nałożenie naprawdę niewielkiej ilości tylko na skórę głowy i po 15 minutach zmycie wodą oraz szamponem – to szybki sposób na uporanie się z kłopotliwym łupieżem.

  Olejek rycynowy na brwi - właściwości i efekty stosowania

Olej kokosowy może być dodatkiem do domowych kosmetyków, na przykład na bazie miodu, jajek, czy awokado. Proste maski i odżywki z takim składnikiem potrafią działać nawet lepiej od drogeryjnych środków. Dodanie do oleju kokosowego oleju rycynowego jeszcze mocniej podkręci jego działanie, podobnie jak soku z cytryny. To pokazuje, że kombinacji jest wiele.

Jak nakładać olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy można nakładać na cale włosy bądź tylko od ich połowy (dobre rozwiązanie, gdy mamy problem z przetłuszczaniem), czy też na same końcówki (olej kokosowy zastąpi serum zapobiegające rozdwojeniu końcówek). Dobrze sprawdza się też aplikacja jedynie na skórę głowy. Wszystko w dużej mierze zależy od metody oraz od tego jaki efekt chcesz uzyskać.

Pamiętaj, aby olej kokosowy miał płynną postać, wtedy będzie dużo prościej go rozsmarować lub połączyć z innymi składnikami. Najlepiej go delikatnie podgrzać to nie tylko zapewni idealną konsystencję, ale i ułatwi jego wchłanianie.

Nie przesadzaj z ilością oleju kokosowego, jaki nakładasz na włosy. Dlaczego? Niewielka porcja w zupełności wystarczy. Uważaj na większą dawkę, ponieważ trudno ją usunąć, poza tym może obciążyć fryzurę. Olej kokosowy można stosować codziennie, albo tylko raz na jakiś czas. Wszystko tak naprawdę zależy tylko od nas oraz od czasu, jaki mamy na pielęgnację włosów.

Olej kokosowy na włosy – suche czy mokre?

Olej kokosowy to emolient, a więc wykazuje właściwości nawilżające, ochronne oraz natłuszczające. Można ten środek użyć i na suche, i na mokre włosy lub jedynie na delikatnie zwilżone. Dużo tu zależy od samych kosmyków, jak reagują na pewne działania.

Warto wobec tego spróbować te dwa sposoby i zobaczyć, który lepiej wpływa na włosy. Najlepiej jednak decydować się na olej kokosowy tuż przed myciem głowy.

Olej kokosowy na włosy – jaki wybrać?

Olej kokosowy to nic innego, jak miąższ orzechów palmy kokosowej. To typ nieschnący, poza tym może mieć różną postać, aczkolwiek stan skupienia nie ma wpływu ani na smak ani na zapach, bo zależy to od czegoś innego. W sklepach jest sporo olejów kokosowych. Mamy tu dwie grupy produktów:

  • olej kokosowy nierafinowany – pozyskany w sposób mechaniczny na zimno, może być z wiórków lub z kory, aczkolwiek z reguły tworzy się go ze świeżego miąższu
  • olej kokosowy rafinowany – podgrzany do wysokiej temperatury, poza tym przeszedł etap bielenia oraz dezodoryzacji.

Olej kokosowy nierafinowany jest droższy, poza tym ma krótszą datę ważności. Znajdziemy w nim jednak więcej składników odżywczych, co ważne sposób jego pozyskiwania pozwala zachować charakterystyczny zapach oraz smak (orzechowo-kokosowy posmak), poza tym piękną białą barwę.

Natomiast wariant rafinowany podczas obróbki traci woń z powodu odkwaszania i wybielania, jak i wiele cennych właściwości. Jednak sporo ludzi kusi jego niska cena. Nie trzeba oleju kokosowego przechowywać w lodówce, wystarczy zaciemnione miejsce, na przykład zamykana szafka oraz szczelnie zakręcone opakowanie.

Jakie efekty daje stosowanie oleju kokosowego na włosy? Działanie

Olej kokosowy naprawdę działa na włosy. Nic dziwnego bowiem ten preparat ma liczne właściwości, które dobroczynnie wpływają na wiele aspektów. Ten egzotyczny tłuszcz sprawia, że kosmyki są:

  • lśniące
  • nawilżone
  • gładkie.
  Onycholiza po hybrydzie - jak leczyć tą chorobę paznokci?

Mało tego spowoduje, że:

  • skóra głowy będzie nawilżona
  • zlikwidujemy łupież
  • mieszki włosowe pobudzą się do pracy, dzięki temu kosmyki będą rosły szybkiej, tak samo jak baby hair
  • skóra głowy będzie zdrowsza, a podrażnienia ustąpią.

Olej kokosowy stosowany po farbowaniu włosów pozwala wydobyć ich blask, a jednocześnie w pewien sposób ochronić kolor. Dużą zaletą jest też to, że pomaga walczyć z rozdwajaniem końcówek, a także z ujarzmianiem kosmyków, dzięki temu ich stylizacja jest później dużo łatwiejsza. Najważniejszą informacją jest fakt iż olej kokosowy domyka łuskę włosa.

Ponadto zyskujemy naturalną ochronę kosmyków od trudnych warunków atmosferycznych, czyli od wiatru, mrozu i promieniowania UV, jak i przed wysokimi temperaturami urządzeń elektrycznych (suszarek, lokówek oraz prostownic). Kolejny plus jest taki, że włosy będą pięknie wyglądać, bo zostaną zregenerowane.

Przy olejowaniu włosów efekt widać tuż po umyciu głowy. Kosmyki są sypkie, błyszczące, ponieważ cudownie lśnią, również sama skóra głowy poprawi swoją kondycję. Za to przy regularnym używaniu zauważysz mniej wypadających włosów, do tego zapomnisz o puszeniu się i elektryzowaniu się.

Ile kosztuje olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy można kupić w każdym większym supermarkecie oraz w sklepach z naturalną żywnością bądź ekologiczną. Ekologiczne typy będą kosztować nas więcej niż te pochodzącej z masowej produkcji. Na drogeryjnych półkach również znajdziesz ten produkt, ale tam zazwyczaj w wersji kosmetycznej.

Cena w zależności od opakowania waha się w granicach 10-50 złotych. Co ciekawe nawet dwukrotnie droższe są oleje kokosowe nierafinowane niż te oczyszczone, a więc rafinowane. Wyróżnia je ponadto krótszy termin ważności, więc i na to warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Przepis na domowy olej kokosowy

Nie trzeba od razu kupować oleju kokosowego w sklepie, ponieważ można go przygotować samodzielnie. Wymaga to jednak czasu oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, poza tym pewnych nakładów finansowych. Wytłaczarki oleju zdecydowanie ułatwią nam domową produkcję oleju koksowego, choć niektórzy decydują się na użycie tańszego urządzenia, czyli blendera, jednak rezultat nie będzie aż tak dobry.

Bez względu na typ produkcji bazą domowego specyfiku będą wiórki kokosowe. Prasa może wytłoczyć z 1 kg tego składnika około 650-750 ml oleju kokosowego, poza tym zostanie Ci  skutek uboczny – miej więcej 250 g mąki kokosowej (to bonus i oszczędność, bo taki produkt kosztuje w granicach 10-20 złotych), którą wykorzystasz w kuchni.

Cena takiego specyfiku wyniesie nas, od 10, do 30 złotych w zależności od kosztów poniesionych za wiórki. Te ekologiczne są droższe niż wariant z supermarketu, ale mają dużo wyższą jakość, a to z kolei mocno wpłynie na właściwości oleju kokosowego.

Przepis na olej kokosowy przygotowywany z pomocą blendera jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, bo składa się z większej ilości czynności. W tym wypadku cały proces trwa dłużej. Oprócz wiórków oraz blendera potrzebny jest termometr. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:

  • wiórki kokosowe zalewa się wodą o temperaturze 60 stopni
  • po zblendowaniu masę trzeba podgrzać do 50-60 stopni
  • potem wystarczy przecedzić przez gazę i znów zalać wodą, kolejny raz należy zmiksować
  • wystudzony preparat wstawiamy do lodówki, ale temperatura w jej wnętrzu nie powinna być wyższa niż 4 stopnie.

Po wyjęciu z zimnego olej kokosowy zmieni konsystencję, bo będzie zdecydowanie bardziej płynna.