kobieta spi na lozku

Marzenia senne – jak powstają sny?

Sen jest najważniejszym elementem naszego dobowego życia. Dzięki niemu nasze ciało się regeneruje i przygotowuje do pracy następnego dnia. Nikt nie może żyć bez snu, ale tak naprawdę nikt do końca nie wie czym są same marzenia senne. Niewystarczająca ilość snu ma wpływ na każdy obszar naszego życia. Jeżeli cierpisz na bezsenność, to odbija się to na twoim zdrowiu, samopoczuciu i efektywności podczas dnia. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku, aby znaleźć własne domowe sposoby na sen, zanim sięgniemy po mocniejsze środki. Co ciekawe nasz nocny odpoczynek jest podzielony na 6 faz i taka naprawdę, dla naszego organizmu najważniejsze są trzy głębokie fazy snu, które determinują nasze samopoczucie w ciągu dnia. Zatem – Jak szybko zasnąć, aby cieszyć się głębokim i pełnym snem ? To pytanie zadaje sobie wiele osób, tak samo – skąd się biorą nasze marzenia senne i jaką mają dla nas wartość? W tym artykule odpowiemy na to drugie pytanie.

Marzenia senne – jakie jest ich znaczenie?

Tutaj jest bardzo wiele dywagacji na ten temat, bo tak naprawdę to możemy tylko przypuszczać czym są same sny. Tym bardziej że powstają one tylko fazie REM, podczas cało nocnego wypoczynku organizmu. Wtedy, to nasz mózg się regeneruje.

Co prawda podobno nie zawsze śnimy, chociaż inni twierdzą, że zawsze mamy wizje podczas spania, tylko ich nie pamiętamy.

Generalnie naukowcy zwrócili uwagę na jedną rzecz, otóż faza REM okazuje się najważniejsza podczas naszego głębokiego snu.

Jeżeli jej nie przeżywamy w ogóle lub odpowiednio długo, to w ciągu dziennej aktywności czujemy duże napięcie, jesteśmy poirytowani i zdenerwowani. Ponadto nasz umysł nie funkcjonuje efektywnie i sprawnie, spada nasza koncentracja.

  Wyjątkowy prezent na dzień mamy - co wybrać?

Niby jesteśmy wypoczęci, ale coś nie do końca jest na TAK z nami samymi. Dlatego przeżywanie marzeń sennych jest kluczowym elementem podczas naszego nocnego odpoczynku.

Kolejnym aspektem, który nurtuje naszą cywilizację od zarania dziejów jest skąd się w ogóle biorą marzenia senne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć, wyjaśniając pokrótce funkcjonowanie naszego mózgu.

Funkcjonowanie naszego mózgu

W ciągu naszego okresu życia zbieramy tysiące bodźców ze świata zewnętrznego. Nasze zmysły odbierają wzrokowe, dźwiękowe i czuciowe, które potem przekazują do mózgu.

Na podstawie tych danych nasz umysł tworzy konkretne wizje, uczucia i doświadczenia, które potem odpowiednio są nazywane przez nas i klasyfikowane.

Na bazie tych doświadczeń, kreujemy odpowiednie emocje, czyli odnośniki naszych wrażeń postrzegania doświadczeń, które nas spotykają w życiu. Tak wygląda nasza dzienna aktywność w świecie zewnętrznym począwszy od noworodka do seniora.

W ten sposób poznajemy naszą rzeczywistość, środowisko i uczymy się odpowiednio na nią reagować. Czyli jak zaprogramowany komputer reagujemy na pewne bodźce już automatycznie.

Te cenne informacje są przetwarzane przez nas mózg w ciągu całego naszego życia i zbierane w jego pamięci. Co prawda największa aktywność badania i programowania mózgu występuje w wieku wczesno- dziecięcym.

Kiedy to mózg młodego człowieka najaktywniej je zbiera, kumuluje i wytwarza na nie odpowiednie reakcje oraz wzorce. Potem są już gotowe doświadczenia, które wywołują pewne emocje i działania człowieka w wieku dorosłym.

Jak powstają marzenia senne?

Jak już wspomniałem głównym źródłem informacji dla mózgu jest świat rzeczywisty, w którym funkcjonujemy. Tym bardziej że te bodźce ze świata zewnętrznego są przez nasz mózg uważane za prawdę. Z tego tez względu, kiedy oglądasz np. filmy z serii science fiction, nasz umysł odbiera, to co widzi na ekranie telewizora za pewnik.

  10 powodów, dla których warto zacząć uczyć się hiszpańskiego

Dlaczego o tym pisze? Otóż jeżeli nasz mózg we wszystko wierzy, co widzi, słyszy i czuje, to zastanówmy się, co z tym zrobi w nocy.

Dlaczego dzieciom mówi się nie oglądaj strasznych filmów, bo potem ci to się przyśnią w nocy. Gdyż nasz umysł wszystko, co widzi, odbiera za prawdę, szczególnie w wieku dziecięcym, kiedy we wszystko wierzymy, co odbieramy. W wieku dorosłym umiemy sami weryfikować pewne informacje świadomie, co prawda nie koniecznie nasz mózg.

Podczas snu nasz umysł odbiera niewiele bodźców, więc sięga do swojej skarbnicy pamięci, ponieważ to są jedyne dane, które na tą chwilę ma do dyspozycji. Z tego też względu treść snów tworzona jest z zapamiętanych wydarzeń, doświadczeń, oczekiwań, przekonań, pragnień, zbudowanych wokół nich obaw, lęków oraz innych emocji i uczuć.

Mózg korzysta z tych informacji, aby kreować symulację otaczającej nas rzeczywistości podczas snu. Na tym właśnie buduje marzenia senne, które nieraz są bardzo dla nas nierealne lub zupełnie odjechane. To tak jakbyś miał pewną grupę puzzli i składała je bez ładu i składu, tworząc obrazy zupełnie niepodobne do pierwotnego wizerunku.