rumianek

Rumianek na oczy – czy działa na zapalenie spojówek?

Rumianek jest popularną rośliną. Napar z tego ziela stosuje się w kosmetologii, a także w medycynie. Czy rumianek działa na oczy, a dokładnie na zapalenie spojówek? Sprawdź koniecznie!

Rumianek – jak działa na oczy?

Kwiat rumianku ma charakterystyczne białe płatki oraz żółty środek. To właśnie, tak zwany koszyczek kwiatowy jest bazą surowca zielarskiego, a więc chodzi o płatki. Zbiera się go po zakwitnięciu, czyli, od maja, do lipca, następnie suszy. W domowych warunkach najlepiej poddać temu procesowi kwiat wraz z łodygą, bo będzie o wiele łatwiej uzyskać z nich susz. Rumianek rośnie na polach, łąkach, nieużytkach, a także w ogrodach. Jest łatwo dostępny i niezwykle popularny. Zbieraj jednak rośliny, które znajdują się, jak najdalej od ruchu ulicznego!

Rumianek skrywa w sobie masę odżywczych składników, między innymi sole mineralne, witaminy, flawonoidy i kumaryny. Poza tym ta roślina wykazuje właściwości:

  • przeciwzapalne, a to za sprawą olejków eterycznych, między innymi bisabobolu i azuleny
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwwirusowe
  • przeciwwrzodowe
  • przeciwwświądowe.

Dzięki tak licznym właściwościom rumianek świetnie sprawdza się przy schorzeniach bakteryjnych i wirusowych, przede wszystkim przy stanach zapalnych. Wobec tego to będzie idealne rozwiązanie, gdy pojawi się zapalenie spojówek.

Rumianek w tym wypadku  przyspieszy regenerację, zmniejszy opuchliznę, a także obrzęk. Co więcej zniweluje inne podrażnienia, na przykład łzawienie, pieczenie, tudzież swędzenie oczu. Rumianek przyniesie ulgę przy zapaleniu spojówek, aczkolwiek ma raczej charakter pomocniczy. Zazwyczaj konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Niestety, ale tego rodzaju schorzenie  z reguły wymaga preparatów farmakologicznych, dzięki nim rekonwalescencja i powrót do formy trwa zdecydowanie krócej, co więcej zmniejszamy ryzyko niebezpiecznych powikłań. Zapalenie spojówek leczone domowymi sposobami trwa około 2-3 tygodnie, potem ustępuje samoistnie.

  Ciepły blond - jak wygląda i komu pasuje?

Warto pamiętać, że rumianek nie tylko wpłynie na aspekt zdrowotny oczu, ale i na sam wygląd skóry wokół. Po zabiegach z tym składnikiem Twoje spojrzenie stanie się świeże oraz wypoczęte, ponieważ ta roślina ma również liczne właściwości pielęgnacyjne. Zatem:

  • rozświetla skórę
  • odświeża cerę
  • zmniejsza zaczerwienienia
  • napina skórę
  • zmniejsza „worki” pod oczami, poza tym ciemną dolinę łez
  • niweluje sińce pod oczami.

Jak stosować rumianek na oczy?

Rumianek można stosować na wiele sposobów. W aptekach jest sporo maści oraz innych środków na bazie tego składnika. Te preparaty mają działanie łagodzące i odbudowujące. Warto również wykorzystać napar samodzielnie. Poniżej znajdziesz dokładny przepis na taki środek:

  • herbatę rumiankową (koniecznie musi to być typ bez żadnych dodatków!) bądź susz z kwiatów – zalewamy szklanką wrzącej wody
  • przykrywamy i czekamy miej więcej 15 minut aż napar się zaparzy
  • w lekko przestudzonym płynie moczysz wacik lub gaziki, delikatnie odciskasz nadmiar płynu
  • przykładasz gazik lub wacik do oczu i pozostawiasz na 20 minut.

Poza tym można przemywać takim naparem oczy, a więc przetrzeć je jedynie nasączonym wacikiem. Taki zabieg wykonuj kilka razy dziennie. Dobrze też wyciągnąć torebki herbaty i lekko je przestudzić, następnie przyłożyć na oczy. Pamiętaj jednak, aby delikatnie odcisnąć nadmiar płynu, poza tym o tym aby nie były one za gorące.

Parowa kąpiel przy zapaleniu spojówek to też dobry wybór. Należy do miski z ciepłą wodą włożyć herbatę z rumianku – 6-8 torebek, tudzież wykorzystać wolny susz. Napar ma być mocny! Potem należy pochylić się nad zbiornikiem z ziołowym płynem i przykryć głowę ręcznikiem. Zachowaj bezpieczny około 40 cm odstęp od pary. Wytrzymaj nad kąpielą rumiankową kilka minut. Taka „parówka” zadziała na oczy, jak i na samą cerę.

  Jaki kolor włosów dobrać do cery naczynkowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy rumianek nie powoduje reakcji alergicznych, a więc zwłaszcza kobiety w ciąży oraz dzieci powinny zachować ostrożność i w pierwszej kolejności wykonać test alergiczny.