Spis treści
Pokrzywa przez większość ludzi uznawana jest za popularny kujący chwast, którego trzeba się pozbyć. Jednak nasi przodkowie chętnie korzystali z tej rośliny w kuchni, poza tym wykorzystywali ją w celach leczniczych oraz kosmetycznych. Jak stosować pokrzywę na włosy? Co daje jej używanie w formie płukanki? Sprawdź koniecznie!
Czy pokrzywa jest dobra na włosy?
Pokrzywa jest rośliną o wielu bardzo cennych właściwościach. Jest ona bogata w mikroelementy i makroelementy. Napar z tego popularnego chwastu skrywa w sobie, między innymi krzem, magnez, wapń, miedz, potas oraz witaminy z grupy B, poza tym witaminę K, C i E. Co ważne są tu także kwasy – mrówkowy, pantotenowy, glikolowy i glicerolowy.
Nie można zapomnieć, że występują jeszcze flawonoidy oraz beta-karoten, czyli roślinna witamina A. Dzięki temu pokrzywa pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry oraz paznokci. Z reguły wykorzystuje się ją do produkcji odżywczych płukanek do włosów bądź do naparów-herbatek, które się pije. Co ważne możesz obie te metody stosować jednocześnie!
Co ważne pokrzywę możesz stosować profilaktycznie, a więc raz na jakiś czas, albo w formie kuracji leczniczej, na przykład gdy chcesz zmniejszyć wypadanie włosów, czy łysienie. Ciekawostką jest to, że regularne używanie tej rośliny niekiedy powoduje, że kosmyki stają się ciemniejsze. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości chlorofilu.
Pokrzywa na włosy – działanie
Pokrzywa potrafi zdziałać cuda z naszymi włosami. Nic dziwnego, że nasze babcie od zawsze wykorzystywały tę powszechnie dostępną roślinę uznawaną za chwast do codziennej pielęgnacji. Regularne stosowanie pozwala nam cieszyć się pięknymi, długimi i co najważniejsze zdrowymi kosmykami. Dzięki płukance z pokrzywy przede wszystkim:
- pozbywasz się skutecznie łupieżu
- zapobiegasz wypadaniu kosmyków
- regulujesz pracę gruczołów łojotokowych, więc to idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się z przetłuszczaniem włosów
- wzmacniasz łamliwe i słabe włosy
- zapobiegasz rozdwajaniu się końcówek
- przyspieszasz porost włosów
- zapobiegasz łysieniu
- zyskujesz piękne nabłyszczenie kosmyków
- wzmacniasz naturalną barierę ochronną włosów przed chorobami grzybiczymi
- regenerujesz zniszczone kosmyki oraz skórę głowy
- chronisz włosy przed szkodliwym działaniem, między innymi mrozu i wiatru.
Po pokrzywę mogą sięgać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a więc osoby z wieloma rodzajami włosów. Poleca się ją przede wszystkim ludziom z przetłuszczającymi się kosmykami, walczącymi z łupieżem lub z problemami skórnymi.
Pokrzywę można przyjmować bezpośrednio na włosy, albo wypijać jako herbatkę, a więc działać od środka. Wiele osób dodaje świeże listki do sałatki, albo przygotowuje z nich zupę. Metod na jej wykorzystanie jest cała masa!
Pokrzywa na włosy – przepisy
Najlepiej wykorzystywać samodzielnie zebraną pokrzywę. Najwartościowsze są młode listki, które rosną daleko od drogi, albo tam gdzie ruch samochodów jest naprawdę niewielki. Trzeba pamiętać, że najwięcej właściwości odżywczych kryje się w roślinach, które jeszcze niezakwitły. Mowa tu o pokrzywie zbieranej w okresie, od kwietnia, do czerwca.
Wystarczy pozbierać liście wraz z łodygami, umyć i ususzyć pokrzywę, ale daleko od promieni słonecznych, ponieważ one niszczą jej wartości odżywcze. Kiedy jest ona gotowa do tworzenia mieszanek? Jeśli listki kruszą się w palcach, ale mimo wszystko mają intensywny zielony kolor. Potem koniecznie przechowuj susz w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Z pokrzywy możesz przygotować mnóstwo domowych kosmetyków, od wcierek, po szampony. Poniżej znajdziesz kilka prostych przepisów na tanie i skuteczne preparaty na bazie tej popularnej rośliny:
Płukanka z pokrzyw
Płukanka z pokrzywy powstanie, gdy 1 łyżeczkę suszonych liści pokrzywy zalejesz filiżanką gorącej wody. Po klasycznym umyciu włosów wystarczy przelać kosmyki takim odcedzonym naparem i zawinąć w ręcznik. Należy poczekać aż włosy lekko podeschną, potem stylizujesz fryzurę, jak zawsze. Płukanka z pokrzywy pozwala zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, do tego jeszcze wzmocnia je, nabłyszcza oraz przyspiesza ich wzrost.
Szampon z pokrzyw
Szampon z pokrzywy powstanie po zalaniu kilku suszonych gałązek pokrzywy wrzącą wodą. Przykrywasz naczynie i czekasz aż roślina się zaparzy, trwa to miej więcej 15 minut. Tak powstałą substancją myjesz włosy, odciska się nadmiar płynu, zawija kosmyki w ręcznik, a dopiero po upływie 10 minut suszy. Co ważne ten zabieg nie wymaga płukania kosmyków! Taki szampon z pokrzywy sprawia, że włosy są gęste, mocne, do tego pięknie lśnią.
Szampon z pokrzywy na bazie łodyg można wzbogacić o ocet jabłkowy, a zatem przygotować napar z 3 łyżek suszu, pół litra wody i dwóch łyżeczek octu. Co ważne dodatkowy składnik dodaje się dopiero po przestygnięciu napoju powstałego z pokrzywy. Wtedy skuteczność domowego kosmetyku jeszcze bardziej wzrośnie, zyskasz przede wszystkim ochronę przed łupieżem i przetłuszczaniem.
Wcierka z pokrzyw
Wcierka powstanie z 2 łyżek suszu z pokrzywy zalanych 500 ml gorącej wody. Gotuj taką mieszankę na małym ogniu przez około 20 minut, potem odcedź liście, w ten sposób uzyskasz jedynie czysty płyn. Gotowy napar zostawiasz do lekkiego przestudzenia. Taką wcierkę aplikuj na czyste włosy! Delikatnie wmasowuj w skórę głowy i u nasady kosmyków, koniecznie muszą one być delikatnie wilgotne. Nałóż czepek lub ręcznik, pozostał wcierkę na 45 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz letnią wodą.
Wykorzystaj gotowe produkty z pokrzyw
Jeśli nie udało Ci się samodzielnie wykonać suszu z pokrzywy sięgnij po gotowe produkty, które są dostępne w aptekach, dużych supermarketach i w sklepach zielarskich, na przykład po herbatki. Z nich również uda Ci się sporządzić wiele domowych mikstur do stosowania na włosy. Pamiętaj jednak, że w ich w składzie ma być tylko i wyłącznie pokrzywa nic więcej!
Poniżej znajdziesz przepis na płukankę na bazie pokrzywy z torebki:
- Zaparz 2 torebki herbaty w małej filiżance. Przykryj spodeczkiem na około 15 minut, następnie odstaw napar do przestygnięcia. Umyj włosy, jak zawsze szamponem, dokładnie wypłucz. Na koniec przepłucz kosmyki przygotowanym środkiem, następnie owiń włosy ręcznikiem. Nie spłukuj! Poczekaj aż lekko podeschną i przejdź do stylizacji.
Pokrzywę możesz łączyć z wieloma innych roślinami, między innymi ze skrzypem, czy z szałwią. Równie dobrze spisują się domowe kosmetyki z dodatkiem produktów spożywczych, takich jak cytryna, miód, czy ocet. Wtedy jeszcze mocniej stymulujesz włosy do wzrostu, poza tym je pielęgnujesz – stają się dlatego niebywale lśniące i mocne.
Należy jednak pamiętać, że u niektórych osób pokrzywa może wywołać reakcje alergiczne oraz liczne podrażnienia! Wobec tego wcześniej wykonaj próbę uczuleniową w mało widocznym miejscu i sprawdź, jak Twój organizm zareaguje.
Pokrzywa na włosy – efekty stosowania
Nie ma wątpliwości, że pokrzywa doskonale wpływa na włosy. Już po pierwszym użyciu płukanki zauważysz wzmocnienie i poprawę wyglądu kosmyków, jednak tylko przy regularnym stosowaniu w większym stopniu wpłyniesz na obniżenie wypadania włosów, ich regeneracje, a także na zapobieganie rozdwajania się końcówek.
Pokrzywa stosowana na włosy dodaje miękkości i elastyczności, wobec tego kosmyki są bardziej podatne na stylizacje. Dodatkowo nawilżasz je, a co najważniejsze regenerujesz od środka.
Ekstrakt z łodygi pokrzywy jest równie cenny co same jej liście. On przede wszystkim poprawia ukrwienie skóry głowy, wobec tego skutecznie stymuluje włoski do wzrostu. Co ważne również zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu, a to właśnie on może powodować nadmierne wypadanie kosmyków.
Pokrzywa jest tanim i dość skutecznym sposobem na poprawę kondycji włosów. Dzięki niej możesz rozwiązać wiele problemów ze swoimi kosmykami. Co ważne działasz nie tylko na same włosy, ale i na skórę głowy.
Stosowanie tej rośliny od środka i na zewnątrz daje jeszcze lepsze rezultaty, więc warto działać na wielu polach. Zatem pij herbatki, albo sięgaj po suplementy na bazie tego znanego chwastu, a już po około 3 miesiącach uda się dostrzec pozytywne efekty kuracji.
Pamiętaj jednak, że z ziołami trzeba bardzo uważać, bo łatwo się nimi zatruć! Stosuj się wobec tego do wytycznych znajdujących się na opakowaniu. Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne wypijanie takiego naparu koniecznie skonsultuj ze swoim lekarzem!
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.