Spis treści
Dla wielu osób drożdże kojarzą się tylko z pieczywem oraz ze słodkimi wypiekami. Ten produkt spożywczy często wykorzystywany jest również do tworzenia domowych kosmetyków.
Jak zrobić maseczkę z drożdży? W jaki sposób stosować? Podpowiadamy!
Jak zrobić maseczkę z drożdży?
W sklepach znajdziesz droższe w postaci proszku, jak i świeże w kostce. Do domowej maski najlepiej użyć ten drugi wariant. Trzeba je rozkruszyć na drobniejsze kawałki, a następnie dodać do podgrzanego płynu, na przykład do mleka. W ten sposób szybciej uzyskamy odpowiednią konsystencję, a także pozwolimy uwolnić drożdżom cenne składniki odżywcze.
Każdy wie, że drożdże wyróżnia bardzo specyficzny zapach, który dla wielu jest nie do zniesienia. Kilka kropli dowolnego olejku w domowej maseczce usunie charakterystyczną woń, a co więcej podniesie właściwości kosmetyku.
Pamiętaj, że maseczka drożdżowa może być stosowana maksymalnie raz w tygodniu! W innym wypadku możemy zaburzyć proces wydzielania sebum, albo zbyt mocno wysuszyć naskórek.
Maseczki drożdżowe na włosy – co daje ich stosowanie?
Drożdże to tani składnik, który może stać się bazą wielu domowych kosmetyków, między innymi masek na włosy. Łatwo je przygotujesz! Drożdże wzmocnią kosmyki oraz poprawią ich wizualny wygląd. Co ważne zmniejszą także ryzyko uszkodzeń, czy wypadanie. Włosy będą miękkie, lśniące i z pewnością zapomnisz o elektryzowaniu. Zauważysz mniejszą produkcję sebum oraz dogłębne oczyszczenie, a także nawilżenie. Mało tego, porost włosków będzie przyspieszony!
Kuracja maską drożdżową przyniesie jeszcze lepsze rezultaty, gdy w trakcie jej stosowania będziesz również pić ten składnik. 2 razy w tygodniu przygotuj napar z 1/4 kostki drożdży oraz wrzątku. Spożywaj lekko przestudzony! Smak i zapach może nie jest zbyt dobry, ale działanie pozytywnie Cię zaskoczy.
Maseczka z drożdży na trądzik
Zdecydowaną zaletą maski drożdżowej jest to, że ogranicza ilość wytwarzanego sebum. Do tego oczyszcza ona naskórek, a także zmniejsza istniejące już niedoskonałości. Ponadto cera trądzikowa zyskuje blask oraz miękkość.
Klasyczna maseczka na trądzik z drożdży to miks:
- 1/4 kostki drożdży
- 2-3 łyżek mleka
Czekamy aż drożdże rozpuszczą się w mleku i od razu powstałą mieszankę kładziemy na skórę. Po zastygnięciu, czyli po około 10-15 minutach zmywamy letnią wodą.
Przepis drugi zawiera:
- 1/2 kostki drożdży
- 2-3 łyżki jogurtu naturalnego
- opcjonalnie można dodaj 1 łyżkę oliwy z oliwek
Proces przyrządzania maski jest identyczny, jak w przypadku propozycji bazującej na mleku.
Maseczka z drożdży na wągry
Maska z drożdży zbawiennie wpływa na wągry, ponieważ niweluje ich widoczność. Doskonale sprawdzi się tu klasyczny przepis do cery trądzikowej, czyli mleko plus drożdże. Dobrze przed aplikacją jest wcześniej wykonać parówkę, albo peeling.
Maseczka z drożdży na zmarszczki
Panie w dojrzałym wieku, które borykają się ze zmarszczkami pokochają maski drożdżowe. Dlaczego? Z ich pomocą wygładzą naskórek twarzy i dekoltu, a przede wszystkim zniwelują widoczne oznaki starzenia. Do miski dodaj:
- 1/3 szklanki jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczkę drożdży w proszku
- 1 łyżkę oleju rzepakowego.
Łączysz wszystko na gładką masę i smarujesz na oczyszczoną skórę. Po około 10-15 minutach usuń maskę chusteczką, a jej resztki letnią wodą.
Maseczka z drożdży i cytryny
Do skóry z przebarwieniami polecamy maseczkę z drożdży oraz z soku z cytryny. Wpływa ona ponadto na zmniejszenie niedoskonałości, więc mogą ją także stosować osoby z problematyczną cerą.
Połącz ze sobą:
- 1/4 kostki drożdży
- 2-3 łyżek mleka
- 2 łyżki soku z cytryny.
Grubą warstwę przygotowanej mieszanki rozprowadź na twarzy. Po 15 minutach zmyj letnią wodą.
Przepisy na maseczkę z drożdży na włosy
Wystarczy kilka składników z kuchni i powstanie odżywcza maska do włosów. Do drożdży możesz dodać rozmaite produkty spożywcze, które są ogólnodostępne. Poniżej znajdziesz kilkanaście przepisów.
Prosta maska na włosy powstanie po połączeniu:
- 1/2 kostki drożdży
- 1 łyżeczki płynnego miodu
- 1 łyżki jogurtu naturalnego, kefiru bądź mleka
Do lekko podgrzanego płynu dodajesz rozgniecione drożdże. Wszystko dokładnie mieszasz, a na samym końcu dolewasz miód. Tak przygotowana maska powinna być aplikowana na mokre kosmyki. Równomiernie rozsmarowujesz także na skórze głowy. Owijasz włosy folią, potem ręcznikiem i zostawiasz na około godzinę. Po tym okresie zmywasz domowy kosmetyk wodą, dopiero potem myjesz klasycznie szamponem.
Drugi wariant bazuje na większej ilości składników na:
- 2 łyżkach sproszkowanych drożdży
- 2-3 łyżkach mleka
- 1 żółtku
- 1 łyżeczce miodu
- wywarze z siemienia lnianego – 3 łyżki nasion zalewasz szklanką wrzącej wody. Czekasz kilka minut aż powstanie żel. Przecedzasz przez sitko bądź gazę i masz czysty kleisty płyn.
Drożdże zalewasz ciepłym mlekiem, zostawiasz na 30 minut. Do przestudzonej cieczy dodajesz żel z siemienia lnianego, a także żółtko i miód. Maskę aplikujesz na włosy, po 30-40 zmywasz letnią wodą.
Najprostszy przepis na maseczkę na włosy z drożdży zawiera:
- 1 kostkę drożdży
- 3 łyżki mleka
- kilka kropli olejku rycynowego
Rozgniatasz drożdże widelcem, dolewasz mleko i olejek. Gęstą papkę aplikujesz na suche włosy. Po upływie 30 minut zmywasz. Można ten zabieg wykonywać od 2 do 3 razy w tygodniu!
Jeśli chcesz przyspieszyć porost włosów maska z drożdży świetnie się tu sprawdzi. W jej składzie znajdzie się:
- kostka drożdży
- łyżka białego cukru
- łyżka majonezu
- 1 łyżka płynnego miodu
Drożdże rozgniatamy i zasypujemy cukrem. Do tego wlewamy 1/2 szklanki ciepłej wody. Mieszankę zostawiamy na 30 minut. Na końcu dodajemy majonez oraz miód. Przygotowaną maskę nałóż na umyte włosy na 60 minut, dobrze przykryć je folią oraz ręcznikiem. Po usunięciu kosmetyku ponownie umyj głowę szamponem.
Właściwości drożdży w kosmetyce
Drożdże spożywcze mają specyficzny zapach, poza tym występują w kilku postaciach:
- sproszkowanej
- świeżej w kostce.
Bez względu na typ, który wybierzesz zawsze musisz rozprowadzić w czymś drożdże. Najlepiej jest to zrobić w letnim płynie, na przykład w mleku lub w wodzie. To pozwala uzyskać jednolitą konsystencję zawiesiny, do tego dzięki temu ten produkt będzie miał szansę uwolnić swoje cenne składniki odżywcze.
Drożdże to źródło witamin z grupy B, które dobroczynnie wpływają na stan skóry i włosów. Mamy tam dodatkowo sporo koenzymu A, kwasu foliowego oraz pantotenowego. Ten ostatni składnik mocno działa na kosmyki – wzmacnia je i odżywia. Stosowanie domowej maski na bazie drożdży zapobiega rozdwajaniu końcówek, do tego znacząco przyspiesza wzrost włosów. Zalet jest dość dużo, więc warto wykonywać taki zabieg przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.