wlosy po stosowaniu jedwabiu

Jedwab do włosów – jak go stosować na włosy? Właściwości i efekty

Jedwab na włosy to popularny zabieg pielęgnacyjny. Jak go stosować? Jakie ma właściwości? Jakie efekty daje? W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje o jedwabiu do włosów. Sprawdź koniecznie!

Jedwab na włosy – jakie ma właściwości?

Jedwab do włosów jest to środek pozyskiwany w procesie hydrolizy enzymatycznej z naturalnego jedwabiu. Produkcja jest skomplikowana. Proteiny jedwabiu, a więc fibroina i serycyna mają podobny skład do protein, które występują naturalnie w skórze, paznokciach, a także we włosach.

Należy wiedzieć iż jedwab działa na powierzchni włosów, domyka łuski, jak i je kondycjonuje. Wyrównuje strukturę, ale głównie zatrzymuje ogromne ilości wilgoci. Tak, jakby „okleja” kosmyki i tworzy na nich warstwę ochronną. W sytuacji, gdy dużo aplikujemy może pojawić się sklejenie, poza tym efekt obciążenia, który niekiedy powoduje, że fryzura wygląda niestety, ale nieświeżo.

Jedwab do włosów ma liczne dobroczynne właściwości, a to zasługa tego, że wewnątrz kosmetyku znajdziemy masę odżywczych substancji, przede wszystkim:

  • Proteiny

Ich ładunek jest przeciwstawny do tego, jaki posiadają kosmyki, dlatego też nie pojawia się elektryzowanie. Jedna z nich fibroina wykazuje duże zdolności do wiązania wody, wobec tego uzupełnia braki i nawilża. Za to drugi typ protein serycyny tworzą cienką warstwę, dlatego wygładza łuski.

  • Witaminy

Witamina A zapobiega wypadaniu włosów, natomiast E wzmacnia, do tego nadaje blasku. H, czyli biotyna pobudza kosmyki do wzrostu, a także dodaje im poprzez to objętości. Za to  witamina F odżywia włosy i chroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami.

  • Filtr UV

Dzięki niemu włosy są chronione przed niebezpiecznym promieniowaniem UV, które mogłoby je nie tylko rozjaśniać, ale i uszkadzać.

Miks wyżej opisanych składników powoduje, że jedwab do włosów doskonale sprawdza się do regeneracji kosmyków. Zyskujesz poprawę wyglądu, jak i polepszasz ich kondycję. Główne właściwości jedwabiu do włosów to:

  • wygładzenie
  • nabłyszczenie
  • prostsza stylizacja
  • ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Jedwab na włosy a ich rodzaj – jakie to ma znaczenie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jaki jedwab do włosów jest najlepszy? Do wyboru mamy kilkanaście wersji, między innymi:

  • płynny jedwab idealny do intensywnej regeneracji kosmyków, zazwyczaj gdy jest wzbogacony proteinami sojowymi bądź pszennymi, dlatego dodatkowo wzmacnia cebulki
  • jedwab w sprayu aplikuje się prosto, dodatkowo chroni kosmyki przed szkodliwymi promieniami UV i pomaga w łatwiejszym rozczesywaniu włosów
  • jedwab w formie olejku można aplikować na całe kosmyki lub tylko na końcówki, on ułatwia rozczesywanie, poza tym zapobiega powstawaniu kołtunów
  • szampon z jedwabiem to produkt, który myje i pielęgnuje jednocześnie, przede wszystkim mocno nawilża.
  Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej - jak o nią dbać?

Podczas zakupu jedwabiu kieruj się głównie konsystencją. Ciężkie olejki są lepsze do grubszych kosmyków, bo te delikatne mogą już obciążać. Ten rodzaj kosmetyku przeznaczony jest do włosów zniszczonych i do suchych. W zależności od potrzeb można używać go przy każdym myciu, albo jako kurację, więc raz na czas.

Jak stosować jedwab na włosy?

Jedwab na włosy porównuje się często do serum, dlatego że wspomaga codzienną pielęgnację, ale nie daje spektakularnych efektów. W zależności od formy można stosować go na całe włosy bądź tylko na końcówki. Czysty jedwab przed użyciem aplikujemy dopiero po rozcieńczeniu, gdzie proporcja to 1 ml jedwabiu na 10-20 ml wody, choć można dodać go spokojnie również do ulubionej odżywki.

Jedwab do włosów szybko wyparowuje, dlatego można stosować go codziennie, na przykład na same końce pasm. Na przykład:

  • kilka kropli płynnego jedwabiu (około 1-3) wlewamy na dłoń i rozcieramy, dopiero potem aplikujemy na włosy, warto je później dokładnie rozczesać
  • typ w sprayu jest łatwy w użyciu, bo wystarczy w zależności od długości psiknąć 5-10 razy na wydzielone pasma i na końcu rozczesać dokładnie włosy.

Ciekawe jest to, że jedwab na włosy nakłada się na suche, jak i na umyte, ale lekko podsuszone kosmyki. Warto jednak zapoznać się najpierw z ulotką danego kosmetyku, aby uniknąć problemów. Wiele wariantów zaleca się spłukać po upływie określonego czasu. Jeśli Twoje kosmyki się szybko przetłuszczają to z pewnością jedwab na włosy nie będzie dobrym pomysłem, bo przyspieszy jeszcze ten proces.

Efekty stosowania jedwabiu na włosy – jakie są?

Jedwab na włosy ma za zadanie poprawić ich kondycję, choć spektrum jego możliwości jest dużo większe. Farbowane kosmyki od razu mają odżywiony kolor,  a te niesforne są bardziej zdyscyplinowane. Dzięki wyjątkowemu swojemu składowi jedwab na włosy sprawia, że kosmyki zyskują:

  • blask
  • ochronę przed promieniami UV
  • ochronę przed rozdwajaniem końcówek
  • nawilżenie
  • gładkość
  Olej konopny w pielęgnacji skóry

ponadto zapominasz o:

  • łupieżu
  • elektryzowaniu kosmyków
  • puszeniu się kosmyków.

Mało tego, bowiem zauważysz że skóra głowy jest w lepszej kondycji. Fryzura od razu staje się lekka, a kosmyki są gładkie, bo widocznie wygładzone. Regularne używanie daje zdecydowanie korzystniejsze wyniki niż aplikacja raz na jakiś czas. Wtedy włosy są bardziej zdyscyplinowane, w ten sposób codzienna stylizacja jest dużo sprawniejsza.

Czy jedwab może wysuszać włosy?

Krąży wiele opinii o tym, że jedwab wysusza włosy. Czy to prawda? Dużo zależy od tego na jaki typ kosmetyku się decydujemy, bo to właśnie  jego skład ma znaczenie dla kondycji pasm. Unikaj alkoholi, a zatem szukaj na etykiecie informacji:

  • Alcohol Denat
  • Ethanol
  • SD Alcohol
  • Propanol
  • Propyl Alcohol
  • Isopropyl Alcohol.

Wyżej wymienione składniki unikaj! Dlaczego? Stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu to główny winowajca tego mitu, bo on wysusza, wobec tego nie warto ich używać jeśli zależy nam na zdrowych oraz na pięknych włosach. Analiza składu jest zatem kluczowa!

Najlepszy jedwab do włosów – jaki wybrać?

Najlepszy jedwab do włosów to ten pozbawiony alkoholu, a więc czynnika, który może szkodzić kosmykom.  Wariant z silikonami natomiast nie sprawdzi się u osób z włosami kręconymi, a także z tymi chlapniętymi. Chcesz zyskasz ekstremalne wygładzenie? Postaw na typ zawierający jedwab hydrolizowany, powinien pojawić się tuż na początku składu. Warto również stawiać na produkty wzbogacone witaminami, czy kwasami tłuszczowymi, które pozytywnie działają na włosy.

Jedwab do włosów – ile kosztuje? Ceny kosmetyków

Jedwab do włosów znajdziesz w drogerii, jak i w większym supermarkecie. W zależności od postaci, a także od pojemności opakowania ten kosmetyk może kosztować, od 5, do ponad 30 złotych. Co ważne jest bardzo wydajny, bo przy krótkiej fryzurze wystarcza 1 kropla, a przy długiej maksymalnie 3 olejku. Możesz zdecydować się na czysty rodzaj, albo na jedwab wraz z szamponem bądź z maską, czy na praktyczną odmianę w butelce z pompką. To wszystko również ma znaczenie, gdy chodzi o cenę.

Nie ma wątpliwości, że jedwab do włosów nie jest drogim produktem, a potrafi nam pomóc okiełznać kosmyki i je zregenerować. Dobroczynnych właściwości jest wiele. Nic dziwnego, że ten składnik znajdziemy w kosmetykach do włosów.