kobieta z dredami

Jak zrobić dredy? Sposoby zaplatania dredów

Dredy wyglądają nietypowo, dlatego też ten rodzaj uczesania wzbudza wiele kontrowersji. Na taką fryzurę decydują się głównie fani muzyki reggae, albo ludzie, który chcą się wyróżnić. W jaki sposób powstają? Sprawdź koniecznie techniki zaplatania dredów!

Jak zrobić dredy? Sposoby robienia dredów

Dredy są to sfilcowane pęki włosów własnych bądź syntetycznych. Cała procedura przygotowywania tej nietypowej fryzury trwa, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak się robi dredy? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:

  • dzień przed myjemy głowę szamponem, który dobrze oczyści kosmyki
  • zaczynamy klasycznie, a zatem od dobrego rozczesania kosmyków (powinny być umyte oraz suche)
  • dzielimy włosy na sekcje – to ważny element, bo decyduje mocno o efekcie końcowym przede wszystkim o grubości dredów
  • tapirujemy włosy – zaczynamy od nasady i kierujemy się stopniowo w dół
  • skręcasz odpowiednio natapirowane pęki włosów aż zaczną przypominać dredy – wykorzystuje się tu specjalny wosk.

Jak zrobić dredy? Oprócz wyżej opisanej metody istnieją jeszcze inne sposoby by uzyskać tego rodzaju fryzurę. Jakie? Filcowanie ostrą wełną warkoczyków bądź prostych włosów, ponadto poprzez szydełkowanie kosmyków – tu wyciąga się natapirowane włosy szydełkiem stąd właśnie nazwa.

Cienkie, jak i grube dredy nie będą wyglądać dobrze jeśli:

  • nie użyjesz specjalnego grzebienia przeznaczonego do tapirowania
  • nie zadbasz o nie we właściwy sposób – dobierz odpowiedni szampon i regularnie wykonuj masaż skóry głowy, wtedy ułatwisz ich filcowanie.

Dredy z krótkich włosów – czy to możliwe?

Krótkie dredy są mało spotykane, pewnie dlatego że zazwyczaj wykonuje się je przy dłuższych kosmykach. Aczkolwiek taka fryzura może powstać jeśli mamy 6-10 cm własnych włosów. Tu poleca się przede wszystkim technikę na ręcznik, albo na wełnę. Zazwyczaj tworzy się cieńsze dredy, które już po kilku tygodniach dadzą nam efekt, tak zwanego „słoneczka”.

  Szampony bez SLS - dla kogo są przeznaczone?

Nie uda się jednak przy krótkich dredach zrobienie przedłużenia, ponieważ nie można stworzyć wystarczająco mocnego połączenia gwarantującego trwałość fryzury. Również to rozwiązanie może spowodować problemy z nieprzyjemnym swędzeniem, które będzie dla nas bardzo kłopotliwe. Wymaga się tu dłuższych kosmyków, czyli 10-15 cm, aby uniknąć ewentualnych komplikacji.

Jak dbać o dredy?

Prawidłowa pielęgnacja włosów jest ważna bez względu na to „co mamy na głowie”. W przypadku dredów dobrze dopasowany szampon to podstawa. Przydają się również inne specjalistyczne środki, takie jak woski, kremy, czy odświeżacze. Co kluczowe dredy mocno chłoną zapachy, dlatego zaleca się używanie sprayów, które je pochłaniają, tudzież olejków zapachowych. Fachowe kosmetyki powodują, że pomagamy zwijać się włosom w odpowiedni sposób, a także zapobiegamy łupieżowi i innym podobnym problemom.

Dredów nie myjemy często, ponadto nie suszymy ich suszarką. Spanie w mokrych może skutkować pogorszeniem ich wyglądu. Niestety, ale one będą samoistnie długo schły, dlatego raz na tydzień moczenia w zupełności wystarcza. Z reguły częściej myje się samą skórę głowy niż włosy w celu odświeżenia.

kobieta w dredach z kapeluszem

Przy dredach kluczowa jest także nasza codzienna dieta, czyli to co jemy. W jadłospisie nie może zabraknąć artykułów, które są źródłem cynku, a więc jaj, grzybów, ryb, soi, a przede wszystkim produktów pełnoziarnistych. Warzywa i owoce, które mają witaminę A i B też się przydadzą podobnie, jak inne składniki, które pozytywnie wpływają na kondycję oraz wygląd kosmyków.

Unikaj za to cukrów prostych, do tego dań typu fast food i innych niezdrowych potraw, które mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu, który przy tym uczesaniu pojawia się często.

Kiedy nie powinno się robić dredów?

Nie każdy może zdecydować się na dredy. Takie uczesanie nie sprawdzi się u właścicieli kosmyków cienkich oraz delikatnych, a także u tych bardzo miękkich i prostych. Samo zaplatanie będzie kłopotliwe nie wspominając o ich utrzymaniu w dobrym stanie. Wiele osób w pierwszej kolejności decyduje się na trwałą, która zmieni strukturę włosów, a dopiero potem wykonuje zabieg filcowania pęków kosmyków.

  Farba do ombre i sombre - jaką wybrać?

Jeśli lubisz jedynie tymczasowe metamorfozy to dredy nie są dla Ciebie. Dlaczego? Jedynym wyjściem jest ich całkowite obcięcie, bo nie da się już ich rozplątać. Warto wobec tego dobrze przemyśleć taką decyzję nim radykalnie zmienimy wygląd.

Ile kosztuje zrobienie dredów?

Dredy samemu jest ciężko wykonać, dlatego trzeba poprosić kogoś doświadczonego o pomoc. W salonie fryzjerskim za taką usługę zapłacimy około 250-700 złotych w zależności od długości kosmyków, czy też od lokalizacji konkretnego zakładu. Kiedy decydujemy się na wariant dredów syntetyczny tu 20-30 cm wiąże się z wydatkiem rzędu około 600 złotych wzwyż. Tu również samo ich „dokręcanie” to kolejny koszt – godzina tej czynności to 30 złotych.

Nie można zapominać, że o dredy dbamy, między innymi poprzez profesjonalne zabiegi fryzjerskie. To kolejne 200 złotych, które musimy wydać. To nie wszystko bowiem, do tego dochodzą ewentualne poprawki, gdy pojawi się „odrost”.