kobieta wyciaga pranie z pralki

Jak usunąć plamy z krwi? 7 skutecznych sposobów

Zadrapanie, obtarcie, czy innego rodzaju rana – wiele czynników może spowodować, że na ubraniu pojawi się krew. Niestety, ale bardzo ciężko pozbyć się takiego czerwonego śladu z materiału. Jak usunąć plamy z krwi? Nie wiesz? Spokojnie podpowiadamy najlepsze patenty!

Przydatne triki, które warto znać przy usuwaniu plam z krwi

Plama z krwi wymaga natychmiastowej reakcji, nie można pozwolić jej zaschnąć, bo to spowoduje, że dużo trudniej będzie ją usunąć. Tu mocno liczy się czas – im krótszy tym lepiej! Zacznij od wstępnego zaprania zabrudzonego miejsca jedynie zimną wodą, dopiero potem przystąp do używania środków chemicznych lub domowych patentów.

Jeśli chcesz skutecznie usunąć plamy z krwi ważna jest temperatura wody. Jaka jest najlepsza? Niezbędny jest bardzo zimny płyn. Moczenie ubrania w ciepłej lub w gorącej wodzie niestety, ale może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę, bo plama szybko zaschnie. Wobec tego jej usunięcie stanie się bardziej skomplikowane.

W jaki sposób usunąć plamy z krwi?

Ubranie z plamą z krwi w pierwszej kolejności zapierasz bardzo zimną wodą. Chcesz namoczyć? Możesz do niej dodać odrobinę soli kuchennej i pozostawić tak na co najmniej godzinę. Później płuczesz zimną wodą, na końcu pierzesz, jak zwykle. Do zaschniętych plam użyj proporcji 3 łyżki soli kuchennej na 1 litr płynu, przy świeżej wystarczy posypanie miejsca jedną dużą łyżką.

  Cytaty o pracy i pasji - 100 mądrych i śmiesznych sentencji

Podobnie można zrobić z sodą oczyszczoną. Ale przy delikatnych tkaninach lub tych w intensywnej barwie lepiej wykonać wpierw test w mało widocznej lokalizacji. To pozwoli uniknąć nam większych uszkodzeń, między innymi odbarwienia materiału.

7 skutecznych patentów na usunięcie krwi z ubrania

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych i sprawdzonyuch sposobów na zmycie krwi z ubrania.

1. Krochmal

Dodajesz do odrobiny wody i nakładasz bezpośrednio w miejsce zabrudzenia. Czekasz aż krochmal wyschnie! Dopiero potem usuwasz go i dokładnie płuczesz ubranie w zimnej wodzie. Może być konieczne powtórzenie tej czynności aż kilka razy.

2. Sok z cytryny

Wyciśnij sok z połowy cytryny i dodaj do 1 litra wody. To doskonały trik na zaschnięte plamy z krwi. Ten naturalny wybielacz w kilka minut rozwiąże problem.

3. Woda utleniona

Nakładasz kilka kropli na plamę, delikatnie pocierasz, następnie płuczesz obficie wodą. Można również namoczyć odzież w roztworze w proporcji 200 ml wody utlenionej do 1 litra zwykłej wody. To dobry patent na większe ślady i na te zaschnięte.

4. Środek do prania dywanów

Najlepiej zdecydować się na preparat w sprayu, który łatwo się nakłada. Pryskasz w miejsce plamy, czekasz kilka minut i płuczesz w czystej zimnej wodzie.

5. Płyn do mycia naczyń

To stara metoda naszych babć, która sprawdza się na różnego typu zabrudzenia. Na lekko zmoczoną plamę aplikujesz płyn i delikatnie pocierasz, na koniec płuczesz wodą.

6. Zwykłe szare mydło

Zamiast środka do naczyń można zastosować klasyczne najtańsze szare mydło za kilka złotych. Koniecznie mocno je spień przed użyciem!

  Cytaty o marzeniach - 100 pozytywnych i pięknych sentencji

7. Odplamiacze z drogerii

W sklepach znajdziesz sporo profesjonalnych preparatów, które pozwolą szybko, a co najważniejsze, bezpiecznie pozbyć się śladów z krwi. Większość z nich działa w ciągu kilku minut.

Niekiedy trzeba konkretną czynność powtórzyć nawet wielokrotnie, aby pozbyć się śladów z krwi. Zawsze na koniec wypierz ubranie, tak jak zwykle, dzięki temu skutecznie usuniesz resztki środków z materiału, a także spowodujesz, że miejsce po plamie będzie absolutnie niewidoczne. Warto dodać do proszku bądź do kapsułki piorącej jeszcze odrobinę odplamiacza, wtedy efekt będzie lepszy.

Najtrudniej usunąć plamę z krwi z jasnej odzieży, zwłaszcza z tej białej. Tu najlepiej sprawdzi się połączenie wody z solą kuchenną, amoniakiem, albo sokiem z cytryny. Babcine patenty są najskuteczniejsze w tej sytuacji. Niestety, ale niezbędna jest cierpliwość, bo proces czyszczenia będzie trwał długo.

Jeśli nie możesz sobie poradzić z usunięciem plamy z krwi masz jeszcze jedną opcję. Zawsze można skorzystać z pomocy pralni. Tam fachowcy będą mieli większe możliwości na usunięcie zabrudzenia, nawet jeśli ono mocno zaschło.

Katarzyna Tomaszewska

Dziennikarka, blogerka - pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

View all posts by Katarzyna Tomaszewska →