kobieta wyciaga pranie z pralki

Jak usunąć plamy z krwi? 7 skutecznych sposobów

Zadrapanie, obtarcie, czy innego rodzaju rana – wiele czynników może spowodować, że na ubraniu pojawi się krew. Niestety, ale bardzo ciężko pozbyć się takiego czerwonego śladu z materiału. Jak usunąć plamy z krwi? Nie wiesz? Spokojnie podpowiadamy najlepsze patenty!

Przydatne triki, które warto znać przy usuwaniu plam z krwi

Plama z krwi wymaga natychmiastowej reakcji, nie można pozwolić jej zaschnąć, bo to spowoduje, że dużo trudniej będzie ją usunąć. Tu mocno liczy się czas – im krótszy tym lepiej! Zacznij od wstępnego zaprania zabrudzonego miejsca jedynie zimną wodą, dopiero potem przystąp do używania środków chemicznych lub domowych patentów.

Jeśli chcesz skutecznie usunąć plamy z krwi ważna jest temperatura wody. Jaka jest najlepsza? Niezbędny jest bardzo zimny płyn. Moczenie ubrania w ciepłej lub w gorącej wodzie niestety, ale może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę, bo plama szybko zaschnie. Wobec tego jej usunięcie stanie się bardziej skomplikowane.

W jaki sposób usunąć plamy z krwi?

Ubranie z plamą z krwi w pierwszej kolejności zapierasz bardzo zimną wodą. Chcesz namoczyć? Możesz do niej dodać odrobinę soli kuchennej i pozostawić tak na co najmniej godzinę. Później płuczesz zimną wodą, na końcu pierzesz, jak zwykle. Do zaschniętych plam użyj proporcji 3 łyżki soli kuchennej na 1 litr płynu, przy świeżej wystarczy posypanie miejsca jedną dużą łyżką.

Podobnie można zrobić z sodą oczyszczoną. Ale przy delikatnych tkaninach lub tych w intensywnej barwie lepiej wykonać wpierw test w mało widocznej lokalizacji. To pozwoli uniknąć nam większych uszkodzeń, między innymi odbarwienia materiału.

7 skutecznych patentów na usunięcie krwi z ubrania

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych i sprawdzonyuch sposobów na zmycie krwi z ubrania.

  Najważniejsze punkty w Jastarni, które trzeba odwiedzić!

1. Krochmal

Dodajesz do odrobiny wody i nakładasz bezpośrednio w miejsce zabrudzenia. Czekasz aż krochmal wyschnie! Dopiero potem usuwasz go i dokładnie płuczesz ubranie w zimnej wodzie. Może być konieczne powtórzenie tej czynności aż kilka razy.

2. Sok z cytryny

Wyciśnij sok z połowy cytryny i dodaj do 1 litra wody. To doskonały trik na zaschnięte plamy z krwi. Ten naturalny wybielacz w kilka minut rozwiąże problem.

3. Woda utleniona

Nakładasz kilka kropli na plamę, delikatnie pocierasz, następnie płuczesz obficie wodą. Można również namoczyć odzież w roztworze w proporcji 200 ml wody utlenionej do 1 litra zwykłej wody. To dobry patent na większe ślady i na te zaschnięte.

4. Środek do prania dywanów

Najlepiej zdecydować się na preparat w sprayu, który łatwo się nakłada. Pryskasz w miejsce plamy, czekasz kilka minut i płuczesz w czystej zimnej wodzie.

5. Płyn do mycia naczyń

To stara metoda naszych babć, która sprawdza się na różnego typu zabrudzenia. Na lekko zmoczoną plamę aplikujesz płyn i delikatnie pocierasz, na koniec płuczesz wodą.

6. Zwykłe szare mydło

Zamiast środka do naczyń można zastosować klasyczne najtańsze szare mydło za kilka złotych. Koniecznie mocno je spień przed użyciem!

7. Odplamiacze z drogerii

W sklepach znajdziesz sporo profesjonalnych preparatów, które pozwolą szybko, a co najważniejsze, bezpiecznie pozbyć się śladów z krwi. Większość z nich działa w ciągu kilku minut.

Niekiedy trzeba konkretną czynność powtórzyć nawet wielokrotnie, aby pozbyć się śladów z krwi. Zawsze na koniec wypierz ubranie, tak jak zwykle, dzięki temu skutecznie usuniesz resztki środków z materiału, a także spowodujesz, że miejsce po plamie będzie absolutnie niewidoczne. Warto dodać do proszku bądź do kapsułki piorącej jeszcze odrobinę odplamiacza, wtedy efekt będzie lepszy.

Najtrudniej usunąć plamę z krwi z jasnej odzieży, zwłaszcza z tej białej. Tu najlepiej sprawdzi się połączenie wody z solą kuchenną, amoniakiem, albo sokiem z cytryny. Babcine patenty są najskuteczniejsze w tej sytuacji. Niestety, ale niezbędna jest cierpliwość, bo proces czyszczenia będzie trwał długo.

  BAT z nową strategią „lepszego jutra”. Nie tylko dla palaczy!

Jeśli nie możesz sobie poradzić z usunięciem plamy z krwi masz jeszcze jedną opcję. Zawsze można skorzystać z pomocy pralni. Tam fachowcy będą mieli większe możliwości na usunięcie zabrudzenia, nawet jeśli ono mocno zaschło.