kobieta stoi przy zardzewialem scianie z blachy

Jak usunąć plamy z rdzy z ubrania? Skuteczne sposoby

Rdza może pojawić się na wielu przedmiotach codziennego użytkowania. Niekiedy zdarza się, że ubrudzimy nią ubranie. Od razu widać nieestetyczną mocno rzucającą się w oczy plamę w kolorze brązowym. Jak sobie z nią poradzić? Co trzeba użyć? Sprawdź, jak usunąć plamy z rdzy z ubrania!

Kłopotliwa plama z rdzy – domowe sposoby na jej usunięcie

Przy rdzy trzeba działać, jak najszybciej. Im krótszy czas tym lepiej dla naszego ubrania. Dlaczego? Zaschnięty ślad trudniej usunąć, a czyszczenie go namoczoną ściereczką może spowodować, że plama zrobi się jeszcze większa – zwyczajnie się „rozleje”. Co ważne absolutnie nie można jej również prasować gorącym żelazkiem, ponieważ wtedy szybciej zaschnie.

Rdza niestety, ale pozostawia na ubraniu dość kłopotliwą plamę, bo ciężko sobie z nią poradzić. Najprościej oddać odzież do specjalistycznej pralni chemicznej. Nie masz możliwości? Spróbuj samodzielnie w domu pozbyć się zabrudzenia, na przykład sposobami naszych babć. Możesz wykorzystać do tego:

  • sok z cytryny lub z limonki (nie nadaje się do delikatnych tkanin)
  • proszek do pieczenia
  • kwasek cytrynowy
  • sól kuchenną.

Sok z cytrusów można łączyć z pozostałymi składnikami. Te spożywcze produkty uda się nałożyć na 2 różne sposoby:

  • Dodaj wybrany produkt do wody i namocz w nim ubranie. Niech chwilę poleży w tej mieszance. Potem dokładnie wypłucz tkaninę, na końcu upierz, jak zwykle.
  • Natrzyj samą plamę sokiem z cytryny lub zasyp solą bądź proszkiem do pieczenia. Zostaw tak na kilka minut aż przejdzie cały materiał, następnie wypłucz. Wypierz, jak zawsze.
  Życzenia miłego poniedziałku - najlepsze wierszyki, obrazki i gify

Dobrze wcześniej zrobić test w mało widocznym miejscu, aby wykluczyć ewentualne odbarwienie, czy inne niepożądane skutki, jakie mogłyby się pojawić. Koniecznie pamiętaj, że środek powinien znajdować się jedynie w obszarze zabrudzenia nigdy w większym polu!

Możesz w przypadku rdzy wykorzystać także inne produkty z kuchni, między innymi maślankę, czy zsiadłe mleko. Delikatnie nanosisz nabiał na plamę, można lekko potrzeć. Spłukujesz resztki, dopiero potem pierzesz z proszkiem lub z kapsułkami. To bezpieczny trik nawet na bardzo cienkie tkaniny, które są mocno podatne na uszkodzenia.

Jak jeszcze można usunąć plamy z rdzy z ubrania?

Najłatwiej pozbyć się rdzy z tkanin naturalnych, dużo gorzej jest, gdy w grę wchodzi skóra lub syntetyczne odmiany. Choć najtrudniej poradzić sobie z delikatnym jedwabiem, bo łatwo go uszkodzić. Odzież w nasyconym kolorze również bywa problematyczna, dlatego że często dochodzi do nieestetycznych odbarwień.

1. Chemiczne odplamiacze

Jeśli domowe sposoby nie działają na plamę z rdzy warto sprawdzić specjalistyczne produkty dostępne w drogeriach. Odplamiacze w kilka minut mogą rozwiązać nasz problem. Co ważne dobrze w pierwszej kolejności zrobić test, aby zobaczyć jak środek działa na tkaninę. Istotną rzeczą jest dopasowanie produktu odplamiającego do rodzaju materiału!

2. Usuń rdzę za pomocą folii aluminiowej

Ciekawym patentem na usunięcie plamy z rdzy jest użycie folii aluminiowej, którą znajdziemy w każdej kuchni. Wystarczy oderwać kawałek, następnie pociąć go na mniejsze kwadraty i zamoczyć w wodzie. Takim fragmentem folii pocierasz plamę. Co kluczowe staraj się nie wychodzić za mocno poza obszar występowania zabrudzenia.

3. Ziemniaki jako odplamiacz do rdzy?

Z pewnością masz w kuchni ziemniaki to doskonały naturalny odplamiacz. Po obraniu warzywa ze skórki ścierasz go na tarce na drobnych oczkach. Tak przygotowaną papkę aplikujesz bezpośrednio na rdze. Ewentualnie dodaj odrobinę sody oczyszczonej, to zwiększy moc działania. Resztki zbierasz papierem kuchenny, następnie pierzesz ubranie w pralce.

  Top 5 prezentów, które spodobają się każdej kobiecie

4. Czyszczenie domestosem

Bardzo ryzykownym, aczkolwiek skutecznym patentem jest użycie środka do czyszczenia WC. Jednak trzeba bardzo uważać zarówno na tkaninę, jak i na skórę, dlatego koniecznie zabezpiecz dłonie rękawiczkami. Wystarczy naprawdę niewielka porcja tego preparatu na ubranie i delikatne roztarcie. Dokładnie wypłucz resztki substancji, dopiero potem wrzuć odzież do pralki.