Spis treści
Czerwone wino często gości na naszych stołach. To popularny trunek dostępny w kilku wariantach smakowych. Niestety, ale po rozlaniu pozostawia trudne do zlikwidowania zabrudzenia widoczne z daleka. Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Podpowiadamy aż 10 skutecznych domowych sposobów!
Jak usunąć plamy z czerwonego wina?
Czerwone wino, jak sama nazwa wskazuje ma dość intensywną barwę. Podczas przyjęcia, romantycznych kolacji, czy miłego wieczoru spędzanego w łóżku dość łatwo rozlać ten trunek. Im szybciej zareagujemy tym większa szansa, że zabrudzenie zniknie w całości.
Wylało się wino? Jak najszybciej zbierz nadmiar płynu za pomocą ściereczki, papieru, czy serwetek. Co ważnie nie dociskaj ani tym bardziej nie pocieraj, bo jeszcze bardziej pogorszysz sytuacje i rozetrzesz ślad. Pozwól samodzielnie wchłonąć się winu, wtedy plama będzie mniejsza.
Masz plamę po winie? Musisz:
- Zasypać ją talkiem w całości, powinna być dość gruba warstwa. Pozostawiamy obrus lub odzież na kilka godzin. Potem usuwamy nadmiar produktu, pierzemy jak zwykle. Tak również możesz pozbyć się nadmiaru rozlanego alkoholu.
- Równie przydatna przy zabrudzeniach z wina jest sól. Należy nią obficie zasypać plamę, a wierzch pokropić sokiem z cytryny. Po odczekaniu kilku godzin wrzucamy odzież do pralki i pierzemy, jak zawsze.
- Sam sok z cytryny też będzie idealny na plamę z czerwonego wina, ponieważ wykazuje właściwości rozjaśniające i wybielające. Wyciśnij odrobinę soku bezpośrednio w miejscu, gdzie rozlał się alkohol. Można delikatnie potrzeć szczoteczką do zębów lub zostawić tak na kilkanaście minut. Ten trik daje od razu widoczne rezultaty!
- Woda gazowa to szybki pomysł na zlikwidowanie plamy z czerwonego wina, zwłaszcza na imprezie lub na przyjęciu, gdzie nie mamy dostępu do innych środków. Namaczasz delikatnie zabrudzenie i pocierasz. Szybko zauważysz, że ślad znika. Dużym plusem jest to, że na efekt nie trzeba czekać kilku godzin.
- Białe wino działa podobnie, jak woda gazowana. Ten typ trunku polany w miejscu plamy usunie świeży ślad oraz ten zaschnięty. To zasługa składu tego alkoholu. Później wystarczy odzież lub obrus wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.
- Mleko to naturalny odplamiacz, który radzi sobie z wieloma zabrudzeniami, między innymi z kłopotliwym czerwonym winem. Moczysz bawełnianą ściereczkę lub gąbeczkę w nabiale i delikatnie pocierasz tym plamę. Dobrze jest zabezpieczyć drugą stronę odzieży, aby zabrudzenie się nie powiększyło! Zaleca się podłożyć pod spód, na przykład grubą warstwę ręczników papierowych.
- Połączenie wody, wody utlenionej i amoniaku działa cuda. Proporcja tej mikstury wygląda następująco – 5 porcji zimnej wody, do 1 części wody utlenionej i 4 amoniaku. Wszystko mieszasz w misce, wrzucasz do tego zabrudzone winem ubranie. Namaczasz przez kilka minut aż ślad zacznie sam znikać. Co ważne ta metoda nie nadaje się do delikatnych tkanin!
- Mieszanka wody, szarego mydła i amoniaku świetnie poradzi sobie z zaschniętymi śladami. To połączenie ratuje kolorową odzież przed wyrzuceniem. Po kilku minutach namaczania wino zniknie.
- Krem do golenia lub pianka wbrew pozorom ma dużo szersze zastosowanie niż nam się wydaje. Ten kosmetyk pozwala zlikwidować uporczywe plamy z wina, przede wszystkim te stare, a więc zaschnięte. Aplikujesz odrobinę, czekasz 15-20 minut, dokładnie wypłukujesz resztki środka, dopiero wtedy pierzesz.
- Chemiczne odplamiacze to ostateczność, gdy nie udało się domowymi trikami zlikwidować plamy z wina. Zawsze wykonaj test w mało widocznym miejscu oraz sprawdź do jakich tkanin jest to środek. Inaczej uszkodzisz materiał, odbarwisz kolor, albo dokonasz jeszcze innych zniszczeń.
Plamy z wina na dużych powierzchniach
Czasami kieliszek z winem wyleje się na dywan, albo na kanapę. Nie mamy wtedy możliwości namoczyć tkaniny ani tym bardziej wrzucić jej do pralki. Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu? Zastosuj tu trik z zasypywaniem. Wykorzystaj do tego:
- sól kuchenną
- mąkę kukurydzianą
- mąkę ziemniaczaną
- talk.
Jak postępować? Delikatnie zwilżasz to miejsce po rozsypaniu wybranego środka. Jednak w pierwszej kolejności postaraj się zebrać nadmiar trunku, wtedy dopiero posyp obficie, którymś z wyżej wymienionych produktów. Odczekaj kilka minut, a najlepiej godzin aż wino się wchłonie, następnie nadmiar środka zbierz odkurzaczem lub za pomocą ręcznika papierowego.
Delikatnie spryskujesz miejsce wodą, na przykład z butelki z atomizerem. Ostatni etap to zapieranie plamy wodą z szarym mydłem bądź ze specjalnym środkiem do prania dywanów.
Tapicerka zabrudzona winem wygląda źle i mocno szpeci kanapę bądź fotel. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się połączenie:
- octu i wody – proporcja 1 łyżeczka octu na 500 ml wody
- sody oczyszczonej i wody – ma być dość gęsta papka
- soku cytrynowego i soli.
Możesz te patenty wykorzystać także, gdy rozleje się kawa. Aplikujesz mieszankę na ściereczkę i delikatnie pocierasz. Nie zapomnij na koniec zaprać tapicerki!
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.