Jak często myć włosy? Wszystko co musisz wiedzieć!

Piękne i zadbane włosy są idealnym dopełnieniem naszej stylizacji. Fryzura to ważny element wizerunku, zwłaszcza kobiet. Jak często myć włosy? To pytanie od lat wzbudza liczne wątpliwości. Sprawdź wszystko co musisz wiedzieć o tym zabiegu pielęgnacyjnym!

Jak często myć włosy? Najważniejsze rady

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie – „jak często myć włosy?”. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ pod uwagę należ wziąć kilkanaście aspektów. To tak naprawdę sprawa indywidualna, która zależy od licznych czynników. Obserwuj reakcje organizmu, a więc stan swojej fryzury, aczkolwiek optymalny czas to 2-3 dni.

Natomiast kiedy po 3 dobie nie widzisz „przetłuszczania” to nie oznacza, że nie trzeba myć włosów. Dlaczego? Osiada na nich kurz, zabrudzenia oraz mikroorganizmy. To właśnie one mogą być przyczyną wielu problemów, między innymi łupieżu. Trzeba dlatego regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia.

W sytuacji, gdy borykasz się z łupieżem najlepiej myć głowę jednocześnie dwoma środkami – w pierwszej kolejności szamponem przeciwłupieżowym (trzymamy przez chwilę na włosach, potem dokładnie spłukujemy), a podczas drugiego mycia już stawiamy na inny wariant kosmetyku bardziej delikatny, na przykład łagodzący bądź nawilżający. To rozwiązanie pozwoli zniwelować łupież, a jednocześnie zadbać o kosmyki i odbudować płaszcz hydrolipidowy.

Kiedy myjesz głowę codziennie stosuj delikatne szampony, bo silne preparaty agresywnie ściągają płaszcz hydrolipidowy, a to z kolei przyczynia się do tego, że skóra produkuje jeszcze więcej łoju. Wobec tego problem przetłuszczania się kosmyków zamiast się rozwiązać nasila się jeszcze bardziej. Podobnie działa płukanie za pomocą gorącej wody, powinna być ona jedynie letnia.

Lepiej odświeżyć fryzurę suchym szamponem raz w czas niż myć codzienne, ale nie można też i z tym przesadzać, bo dojdzie do wysuszenia skóry. Przy częstym korzystaniu z tej alternatywy ważne jest regularne dokładne oczyszczanie skóry głowy, na przykład za pomocą peelingu!

Za częste, jak i za rzadkie mycie włosów nie jest dla nas dobre. Trzeba szukać tutaj złotego środka dopasowanego do potrzeb indywidualnych. Przetłuszczone kosmyki prezentują się źle, ale mogą także obciążać fryzurę i wpływać w negatywny sposób na mieszki włosów. Nadmierny łojotok bywa przyczyną pojawienia się stanów zapalnych, nadmiernego wypadania włosów, czy rozwoju flory bakteryjnej na skórze głowy.

  Jak bezboleśnie usunąć włosy z nosa?

Jak prawidłowo myć włosy?

Kosmetyki do pielęgnacji włosów dopasowujemy do typu skóry głowy, a nie jak się powszechnie uważa, że do rodzaju kosmyków – ta metoda dotyczy tyko i wyłącznie doboru odżywki!

Używanie niewłaściwych preparatów może przysporzyć nam sporo kłopotów, na przykład powodować nadmierne przetłuszczanie, czy też łupież. Przy zakupie szamponu pod uwagę należy brać również inne aspekty, między innymi alergie, koloryzacje, czy efekt jaki chcemy uzyskać.

Dokładnie czytaj skład szamponu, zazwyczaj są tam słowa w języku angielskim, więc warto sprawdzić ich znaczenie w sieci. Im krótsza lista tym lepiej!

Unikaj produktów z silikonami i z innymi podobnymi dodatkami, ponieważ one mocno oczyszczają, ale nie sprawdzą się przy częstym myciu z racji tego, że mogą nasilać wypadanie włosów oraz wysuszać skórę głowy. Lepiej postaw na warianty, które kryją w sobie:

  • ceramidy – chronią przed wysuszaniem, a jednocześnie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
  • proteiny – zapobiegają utracie wody, do tego stymulują porost kosmyków
  • oleje roślinne – mają właściwości nawilżające i uelastyczniające
  • wyciągi z ziół – koją, pielęgnują oraz wzmacniają włosy.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak prawidłowo myć włosy:

  • przed przystąpieniem do mycia należy dokładnie wyszczotkować kosmyki, najlepiej zrobić to grzebieniem z szerokim rozstawem zębów
  • skup się na skórze głowy w nią wmasuj szampon, nie musisz robić tego na całej długości, ponieważ podczas spłukiwania piana pokryję łodygę kosmyków
  • delikatnie odciśnij nadmiar wody, nigdy nie ugniataj włosów ani ich nie szarp, bo możesz je uszkodzić
  • ilość szamponu nie powinna być za duża, najlepsza to ta wielkości około 1-2 orzechów laskowych
  • nie zawijaj ciasno turbanów oraz ręczników
  • lepiej po umyciu włosów delikatnie odcisnąć jedynie nadmiar wody, jeśli masz łupież bądź inne problemy zrób to papierowym ręcznikiem
  • staraj się raz na czas wykonać peeling, dzięki temu dobrze oczyścisz skórę głowy i usuniesz martwy naskórek
  • nie śpij z mokrymi włosami – to może doprowadzić do łupieżu, rozwoju grzybów, czy do łojotokowego zapalenia skóry głowy
  • temperatura wody używanej do zwilżenia oraz płukania powinna wynosić tyle co temperatura ciała. Ostatnie płukanie robimy delikatnie zimniejszą, co więcej trwa to krócej.
  Maseczka z banana - właściwości, zastosowanie i przepisy

Popularne mity na temat mycia włosów

Istnieje naprawdę wiele mitów na temat mycia włosów. Co ważne większość z nich nie ma nic wspólnego z prawdą, choć czasami jest w nich ziarnko prawdziwości. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze „legendy” związane z pielęgnacją włosów:

  • Jednym z najpopularniejszych mitów jest fakt, że częste mycie źle wpływa na kosmyki. Jeśli stosujemy silne szampony to tak, ale gdy są delikatne i prawidłowo przeprowadzasz zabieg nic niepokojącego się nie wydarzy. Jednak w tym micie jest odrobina prawdy, ponieważ codzienne oczyszczanie może powodować jeszcze mocniejsze przetłuszczanie się to reakcja obronna organizmu. Ten efekt może potęgować także zbyt silny masaż skóry głowy.
  • Nieprawdą jest, że włosy przyzwyczajają się do szamponu oraz do odżywki. Czasem osłabienie działania tych kosmetyków może zależeć od czynników zewnętrznych, które wpływają bezpośrednio na skórę głowy.
  • Nie zawsze nasze włosy potrzebują dwukrotnego mycia. Z reguły zaleca się używanie dwa razy szamponu, gdy mamy jakieś problemy, albo kiedy stosujemy maski, odżywki, czy wcierki, które mogą obciążać kosmyki.

Nie każdemu szkodzi i służy to samo, czasami metoda prób oraz błędów pozwala nam znaleźć idealne kosmetyki oraz technikę mycia włosów, poza tym optymalny czas wykonywania tego zabiegu. Sprawdzaj, testuj i obserwuj reakcje.