kobieta z nawilzonymi wlosami

Jak nawilżyć włosy? Nawilżanie włosów suchych i zniszczonych

Niejedna kobieta szuka odpowiedzi na pytanie – „jak nawilżyć włosy?”. Domowe rozwiązania mogą okazać się niezwykle pomocne, gdy nasze kosmyki są suche i zniszczone. Sprawdź koniecznie nasz artykuł, tam proponujemy proste, a co najważniejsze skuteczne triki na uporanie się z tymi problemami!

Suche i zniszczone włosy – przykre skutki tego zjawiska

Suche i zniszczone włosy nie tylko wyglądają źle, ale przysparzają nam wiele kłopotów, między innymi podczas stylizacji. Takie kosmyki:

  • puszą się
  • mają rozdwojone końcówki
  • łamią się
  • elektryzują się
  • łatwo się plączą.

Niestety, ale włosy w dotyku są chropowate, miej elastyczne, poza tym szybciej tracą świeżość, a poprzez to swój ładny wygląd. Mamy do tego także dość spory kłopot z ich ułożeniem, jak i z rozczesaniem. Nie da się ukryć, że trudno sobie z nimi poradzić.

Jakie są przyczyny utraty wody z włosów?

Najczęstszą przyczyną utraty wody z włosów jest nagminne używanie sprzętów nastawionych na wysoką temperaturę przede wszystkim lokówek i prostownic.

Farbowanie oraz rozjaśnianie, a przede wszystkim radykalne zmiany kolorów również przyczyniają się do pogorszenia stanu kosmyków. Wiatr, słońce, mróz, produkty kosmetyczne na bazie alkoholu, suche powietrze – czynników szkodzących naszej fryzurze jest cała masa.

Łatwo wtedy o utratę stabilności ochrony warstwy lipidowej włosów, dlatego dużo prościej pojawia się otwieranie łusek. To właśnie powoduje, że mamy problem z suchymi i zniszczonymi włosami, które tracą nawilżenie, wtedy są podatniejsze na łamanie.

Jak nawilżyć włosy domowymi sposobami?

Jak nawilżyć włosy? To proces długofalowy, który wymaga działania na wielu polach. Pamiętaj o idealnie dobranej pielęgnacji do swoich potrzeb, unikaniu częstych zabiegów fryzjerskich oraz o odpowiedniej diecie i nawodnieniu organizmu. Jeśli chcemy znów mieć piękne, lśniące, a także zdrowe włosy musimy:

  • ograniczyć ich stylizacje do minimum, aczkolwiek najlepiej zrezygnować z częstego prostowania i kręcenia
  • unikać codziennego mycia głowy
  • unikać suszenia włosów gorącym powietrzem, lepiej niech wyschną same lub za pomocą zimnego nawiewu
  • nie szarpać włosów podczas szczotkowania
  • stosować termoochronne preparaty, gdy korzystamy z urządzeń do stylizacji
  • zapomnieć o częstej zmianie koloru, czy o rozjaśnianiu
  • regularnie podcinać zniszczone końcówki
  • spłukiwać włosy podczas mycia chłodną wodą
  • zapomnieć o spaniu w mokrych włosach
  • zamiast klasycznych frotek i gumek postawić na sprężynki, które nie wyrywają kosmyków ani ich nie łamią
  • używać kosmetyki, jak najbardziej naturalne, czyli bez silikonów i innych podobnych składników.
  The Saem Urban Eco Waratah – odkryj siłę kwiatów Waratah

Jeśli zastosujesz wyżej wymienione rady zapobiegniesz niszczeniu kosmyków. Mało tego będą one wyglądały zdrowiej. Również dzięki domowym sposobom możesz zadbać o kondycje swoich włosów. To tanie, ale niezwykle przydatne metody pielęgnacyjne, które naprawdę działają. Te proste triki pozwolą Ci zapomnieć o suchych i zniszczonych włosach:

  • po umyciu opłucz kosmyki zimną wodą, wtedy zamkniesz ich łuski
  • warto stosować domowe płukanki na bazie octu, dzięki nim uda się domknąć łuski i zyskać piękny blask – 2 łyżki octu jabłkowego łączysz z pół litrem wody
  • stosuj olejowanie – ta metoda pozwala nam wykorzystać różne odżywcze oleje pochodzenia roślinnego, dzięki nim nawilżymy, wzmocnimy i odbudowujemy zniszczenia. Wystarczy niewielką ilość środka (można łączyć różne rodzaje razem) rozsmarować na włosach, ale tylko od ich połowy kierując się do końcówek. Zostawiamy tak na kilka godzin, albo na całą noc i dopiero wtedy spłukujemy.
  • stosuj domowe maski oraz mgiełki, między innymi na bazie miodu, jogurtu naturalnego, czy jajek.

Domowe kosmetyki nawilżające na suche i zniszczone włosy

Właściwości nawilżające wykazuje wiele produktów spożywczych, jak i tych dostępnych w sklepach zielarskich i aptekach, między innymi aloes, żółtka, oliwa z oliwek, olejek rycynowy, olejek arganowy, cynamon, czy miód.

Poniżej znajdziesz kilka przepisów na domowe kosmetyki, które pozwolą Ci nawilżyć oraz wzmocnić włosy. Stosuj je regularnie, a w krótkim czasie zauważysz pierwsze pozytywne zmiany.

Propozycje domowych maseczek nawilżających na włosy:

  • typ miodowy powstanie, gdy połączysz ze sobą 4 łyżki płynnego naturalnego miodu i 3 łyżki oliwy z oliwek, do tego dodaj kilka kropel olejku rycynowego oraz 2 rozcięte kapsułki witaminy A+E.
  • Typ jajeczny – łączysz 1 żółtko z 5 kroplami soku wyciśniętego z cytryny, na koniec dodajesz do jednolitej masy kilka kropelek olejku rycynowego.
  • Typ na bazie awokado powstanie po zmieszaniu zblendowanego na gładką papkę awokado wraz z 2 łyżkami kwaśnej śmietany i łyżeczki octu winnego.
  Woda ryżowa na włosy - jak ją stosować? Właściwości i efekty

Wszystkie maski aplikujesz na wilgotne kosmyki, trzymasz miej więcej 10-30 minut, następnie dokładnie spłukujesz letnią wodą. Można przykryć głowę ręcznikiem, wtedy ciepło przyspieszy działanie tych domowych kosmetyków. Maskę stosuj 1-2 razy w tygodniu.

Odżywcza mgiełka do włosów jest łatwa w użyciu, a potrafi zdziałać cuda. Ten produkt składa się z dużej łyżki żelu aloesowego bądź soku pozyskanego z tej rośliny, łyżki płynnego oleju kokosowego, łyżki witaminy E oraz z kilku kropelek olejku lawendowego.

Wszystko razem mieszasz, przelewasz do butelki z atomizerem ułatwiającej nakładanie preparatu i aplikujesz za każdym razem po myciu włosów. Szybko zauważysz, że kosmyki odzyskały blask oraz miękkość!

Nawilżająca płukanka może składać się z ziół, między innymi z naparu z lipy, nagietka, owsa, pokrzywy, czy z rumianku (dodatkowo wykazuje właściwości rozjaśniające). Te rośliny są bogatym źródłem witamin i składników odżywczych, poza tym mają one liczne właściwości prozdrowotne.

Jak przygotować ziołową płukankę w domu? Herbatkę (miej więcej 3-4 torebki bądź wykorzystaj susz) wystarczy zalać litrem gorącej wody i poczekać aż się zaparzy. Schłodzonym płynem płuczemy włosy po tradycyjnym myciu głowy. Taki zabieg przeprowadzamy maksymalnie 1-2 w tygodniu.