zakochana para

Introwertyk w związku – jak go kochać i jak on kocha?

Introwertycy są specyficznymi osobami. Relacja dwóch odmiennych osobowości bywa problematyczna, jednak nie jest niemożliwa. Jak kocha i jak kochać introwertyka? Jaki jest w związku? W naszym artykule znajdziesz odpowiedz!

Introwertyk w związku – czego się spodziewać?

Według definicji introwertyk „to osoba, której typem osobowości jest introwersja. Ten termin pochodzi od dwóch łacińskich słów: intra – rozumianego jako „wewnątrz” oraz vertere– tłumaczonego jako „zwracanie się”.”

Introwertyk jest to osoba, która pozostaje na uboczu, nie zawsze jest to spowodowane nieśmiałością, jak wielu myśli. To niekoniecznie samotnik, choć uwielbia przede wszystkim swoje towarzystwo.

Skupia się on głównie na własnym wnętrzu, przemyśleniach oraz doznaniach. Czasami kontakty z innymi mogą być u nich powodem stresu. Mimo wszystko to dobry słuchacz.

Introwertyk w związku z pewnością:

 • ma wszystko dobrze zaplanowane
 • rzeczowo i spokojnie prowadzi dyskusje
 • uważnie słucha rozmówcy
 • nie lubi wychodzić do głośnych miejsc, gdzie są tłumy.

Jak zachowuje się zakochany introwertyk?

Kiedy nowe osoby się poznają na początku introwertyk wydaje się wycofany i nawet zamknięty w sobie. Może wyglądać też na to, że mało angażuje się w nową znajomość. Przy odpowiednim dobraniu ludzi spełnia się jako słuchacz, a także rozmówca.

We właściwym towarzystwie chętnie wchodzi w dyskusje, oczywiście tam gdzie czuje się bezpiecznie. Kiedy ma wszystko zaplanowane i pod kontrolą zawsze jest lepiej, również w miłości.

Związek z introwertykiem nie jest prosty, bowiem potrzebuje on chwil samotności, czyli czasu sam ze sobą. Nie ma tu szansy na spontaniczność, co dla wielu może być kłopotem. Człowiek o tego typu osobowości zdecydowanie woli kontakty poprzez wiadomości niż długie rozmowy telefoniczne.

  Swingers party - co to jest i jak wyglądają imprezy swingersów?

Mimo specyficznej osobowości zakochany introwertyk wbrew pozorom nie różni się od innych typów ludzi, dlatego że:

 • chce spędzać czas z partnerem, mimo niekiedy silnej potrzeby samotności
 • jest dostępny dla partnera, chociaż na co dzień zwleka z odczytaniem wiadomości, czy oddzwonieniem, a dla niego robi odstępstwa
 • chętnie zmienia plany, a nawet wychodzi z ukochaną osobą, gdzie normalnie raczej nie ma takiej potrzeby
 • mówi o sobie, chociaż na co dzień jest skryty przy ukochanym potrafi się otworzyć, dzięki temu partner może lepiej zrozumieć pewne jego zachowania
 • chętnie robi różne rzeczy dla partnera, aby sprawić mu przyjemność
 • zmniejsza przestrzeń osobistą, a to dość niecodzienne, bo chroni ją przed osobami z zewnątrz
 • idzie na kompromisy, wobec tego stara się wychodzić ze swojej strefy komfortu i nagiąć inne swoje zasady, których mogłoby się wydawać trzyma się wręcz kurczowo
 • uwzględnia partnera w swoich planach życiowych.

 Jednak zdecydowanie zakochany introwertyk ma pewne słabości:

 • lubi milczeć z ukochanym, a niektórych takie dłuższe chwile niestety, ale irytują
 • otwiera się bardzo powoli, dlatego że niechętnie wpuszcza kogoś do swojego świata
 • czasami jest zagubiony, bo nagle jego życie skupia się nie tylko na nim, ale i na partnerze, na szczęście czas pozwala mu się przyzwyczaić do nowej sytuacji.

 A jak jego pokochać?

Introwertyk potrzebuje partnera, który w 100% jest świadomy jego natury. W ten sposób nie odbierze źle jego zachowania, poza tym będzie w stanie uszanować jego potrzebę dystansu.

Introwertyk w związku potrzebuje poczucia bezpieczeństwa oraz zrozumienia. To on nadaje ton rozwojowi zdarzeń poprzez subtelne znaki, które trzeba chcieć i potrafić dostrzec. Ważne jest to, że introwertyk zazwyczaj pierwszy powinien zakomunikować chęć jakiejkolwiek formy bliskości, bowiem nie lubi nagłych oznak uczuć oraz bardzo dużej wylewności. To wrażliwy człowiek, który potrafi wiele zaakceptować, do tego nie jest krytyczny. Partner z pewnością to doceni!

  Pigging - co to jest? Jak się przed nim bronić?

Nie ma wątpliwości, że związek z introwertykiem to dojrzała relacja, pełna oddania oraz miłości. Nie lubi on jednak presji, za to potrzebuje masy cierpliwości, zaufania oraz świadomości, że jest człowiekiem godnym uczucia. Partner reagujący z wyczuciem i zapewniający mu wolną przestrzeń na bycie samemu to ideał.

Introwertyk i ekstrawertyk w związku

Niestety, ale ekstrawertykom, którzy są totalnym przeciwieństwem introwertyków jest razem ciężko. Jeśli oboje zrozumieją swoje charaktery będzie im dużo łatwiej zaakceptować pewne fakty. Na przykład introwertyk lubi być sam, dla innych ludzi może to być forma odrzucenia, jednak tak nie jest. Para o odmiennym usposobieniu musi akceptować swoje wady i zalety, często iść na kompromisy.

Introwertyk i ekstrawertyk w związku mogą być bardzo szczęśliwy jeśli poradzą sobie z pewnymi wyraźnymi różnicami, co więcej gdy one nie będą im przeszkadzać. W innym wypadku pojawią się kłótnie oraz konflikty na różnych polach. Danie sobie odrobiny przestrzeni jest niezbędne, aby miłość kwitła pomimo wyraźnych sprzeczności.

Introwertyk ceni samotność, jest skryty i skromny, a ekstrawertyk uwielbia towarzystwo, poza tym nie boi się okazywać oraz mówić o uczuciach. To może się całkiem dobrze uzupełniać!