Spis treści
Z kółkami czy bez kółek? Składany czy klasyczny? Z koszem czy bez? Szukasz balkonika do chodzenia? Dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów. Przy okazji mamy też kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, które parametry są istotne. Sprawdź!
Balkonik do chodzenia – jak pomaga w codziennym życiu?
Zanim przejdziemy do omawiania rodzajów balkoników do chodzenia oraz najważniejszych ich parametrów, warto na początku wyjaśnić, do czego właściwie takie urządzenie służy. Przede wszystkim ułatwia ono wstawanie, siadanie, stanie oraz poruszanie się osobom o ograniczonej mobilności. Sprawdzą się doskonale nie tylko seniorom i osobom niepełnosprawnym, ale również tym, którzy są po wypadku lub po operacji.
Nikt więc nie powinien mieć wątpliwości, że balkonik do chodzenia stanowi nieocenioną pomoc na co dzień. To dzięki niemu możliwe jest przemieszczanie się i po domu, i na zewnątrz – o własnych siłach, co zdecydowanie wpływa na ich komfort psychiczny. Do tego poprawiają równowagę i angażują oraz wzmacniają mięśnie, poprawiając w ten sposób kondycję fizyczną.
A jak on wygląda? Bo lekka, ale solidna i stabilna konstrukcja składająca się z ramy z ergonomicznymi uchwytami oraz z czterech nóg. Wszystkie są zakończone antypoślizgowymi nakładkami chroniącymi przed przypadkowymi przesunięciami balkonika bądź kółkami. Ma on też szereg różnych zabezpieczeń.
Rodzaje balkoników do chodzenia
Balkoniki do chodzenia są produktami medycznymi, więc można bez obaw je użytkować. Spełniają liczne normy i każdy z nich ma odpowiednie certyfikaty. Oto trzy najpopularniejsze rodzaje balkoników dla niepełnosprawnych i nie tylko:
- balkoniki sztywne (statyczne) – najstabilniejsze, najbezpieczniejsze. Niemal do zera niwelują ryzyko przewrócenia się. Polecane osobom mającym problem z utrzymaniem równowagi. Tu ważna uwaga: wymagają nieco siły, bo przy każdym kroku trzeba oderwać balkonik od ziemi i przesunąć. Dobrze sprawdza się podczas rehabilitacji,
- balkoniki kroczące – stabilne i ruchome, gdyż przemieszczają wraz z ruchami ciała. Nie wymagają podnoszenia. Mogą bez przeszkód używać ich osoby o słabych rękach. Da się je usztywnić, przekształcając w balkonik sztywny,
- balkoniki z kółkami – dają lekkie wsparcie podczas chodzenia, więc zaleca się je osobom niemającym problemów z równowagą. Przednie kółka są dostępne w różnych rozmiarach i ułatwiają płynne poruszanie się, także po nierównym podłożu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając balkonik dla seniora czy osoby niepełnosprawnej?
Na koniec jeszcze zostało omówienie najważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem balkonika do chodzenia. Tu uprzedzamy – wszystkie są tak samo ważne. I przechodząc już do konkretów, istotna jest wysokość balkonika do chodzenia. Zadbaj o to, by uchwyty bądź rączki znajdowały się na wysokości bioder. W przeciwnym razie mięśnie i stawy mogą być niepotrzebnie obciążone, a manewrowanie balkonikiem znacznie utrudnione. Skup się także na materiale oraz ciężarze urządzenia. Zazwyczaj balkoniki są wykonane z aluminium, wyróżniającego się lekkością, trwałością i odpornością na uszkodzenia. Warto też wybrać model składany, tak by schować go w razie potrzeby lub przewozić w samochodzie.
Nie bez znaczenia są również warunki gwarancyjne i pogwarancyjne. Dokładnie się w nie wczytaj, tak by uniknąć nieprzewidzianych kosztów lub niedogodności. Sprawdź ponadto, czy możesz liczyć na zakup balkonika do chodzenia z dofinansowaniem. Powodzenia!