Heterochromia – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Udostępnij ten post!

Spójrz mi w oczy, a powiem ci coś więcej o tobie. Irydologia to nauka czytania z tęczówki oka. Generalnie tą metodą można zdiagnozować nasze choroby i dolegliwości, z którymi się borykamy. Gnostycy twierdzą, że po kolorze oczu można wyczytać również cechy osobowości i charakteru, ponieważ oczy są wrotami duszy.

A co się dzieje, kiedy mamy dwa różne kolory oczu ? Czy mamy dwie osobowości ? Tego chyba nikt nie wie, ale takie przypadki się zdarzają. Heterochromia to różnobarwność tęczówki, niezwykle rzadkie zaburzenie, które zdarza się u ok. 1% procenta populacji. Polega ono na różnicy w rozmieszczeniu barwnika w różnych obszarach tęczówki lub różnicy w kolorze tęczówki jednego i drugiego oka.

Rodzaje heterochromii

Kolor oczu może się różnić w obszarze jednego oka lub możemy mieć dwie różne barwy tęczówek.
Heterochromia iridis to różnobarwność w zakresie jednej tęczówki oka. Natomiast heterochromia iridium występuje przy dwóch różnych kolorach oczu. Na przykład jedno oko jest niebieskie, a drugie piwne.

Koniecznie przeczytaj  Cytaty o szczęściu - 100 najlepszych sentencji

Wyróżnia się jeszcze trzy odmiany heterochromii:

 • Central Heterochromia – w jednej tęczówce występują dwie barwy. Kolor oczu w tym przypadku jest inny na zewnętrznej stronie tęczówki, a inny w jej wnętrzu.
 • Sectoral Heterochromia – różnobarwność w tęczówce oka, czyli różnica barwy oka w samej tęczówce.
 • Complete Heterochromia – najczęściej występująca, polegająca na tym, że oczy mają różne barwy.

Heterochromia na ogół uważana jest za wadę, ale tak naprawdę wiąże się ona z dolegliwościami zdrowotnymi w wyjątkowych przypadkach. Przeważnie osoby z różnobarwnością tęczówek cieszą się dobrym wzrokiem i nie cierpią na żadne choroby, jeżeli z tą przypadłością się po prostu urodzili.

Tym bardziej że nie jest to widoczne zaraz po urodzeniu, ponieważ noworodki zazwyczaj mają niebieski kolor oczu. Dopiero około pierwszego roku życia dziecka ilość melaniny w tęczówce oka ustala się, dając ostateczną barwę tęczówki.

Kiedy heterochromia jest oznaką dolegliwości zdrowotnych?

Heterochromia to inaczej brak pigmentu lub jego nieprawidłowe rozłożenie w tęczówce oka. Gdy ilość Melaniny ( substancji odpowiadającej za barwę oczu, skóry czy włosów) jest zachwiana w tęczówce oka, to dochodzi do tzw. zaburzeń utrzymania jednakowej barwy oczu. W tym wypadku jest to swego rodzaju wada wrodzona i nie ma nic wspólnego z chorobą.

Koniecznie przeczytaj  Sennik ogień, pożar, dym. Co oznaczają we śnie?

Niemniej, jednak jeżeli heterochromia powstała w późniejszym wieku, np. pacjent miał jednakową barwę oczu i nagle ta barwa zaczęła się zmieniać, to można przypuszczać, że jest to efektem uszkodzenia oka lub choroby. Przyczynami zmiany koloru oczu mogą być:

 • Jaskra- choroba ta prowadzi do nieodwracalnych zmian w nerwie i siatkówce oka. Terapia leczenia jaskry może powodować zaburzenia w kolorze oczu;
 • uszkodzenia oka czynnikami zewnętrznymi, np. tępy uraz oka;
 • nerwiakowłókniakowatość pierwszego rodzaju;
 • stan zapalny rogówki lub siatkówki oka;
 • guzy i tętniaki oka;
 • Zespół Waardenburga, czyli wady współtowarzyszące, takie jak przebarwienia na skórze, niedosłuch, jasne pasma włosów.

Choroby i urazy przebyte w okresie płodowym również mogą powodować takie zaburzenie koloru oczu. Ale to rzadko się zdarza.

Leczenie heterochromii

Kiedy zmiana barwy tęczówki zostanie zauważona, to warto skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia, czy temu zaburzeniu nie towarzyszą choroby. Samej heterochromii się nie leczy, jedynie choroby i dolegliwości jej współtowarzyszące, będące jej wynikiem.

Jeżeli posiadaczowi różnobarwnych oczu przeszkadza ta wada, to może ją wyeliminować barwnymi szkłami kontaktowymi.

Koniecznie przeczytaj  Kamerka sportowa - idealny gadżet na wakacje

Heterochromia wśród gwiazd

Dwukolorowe oczy możemy spotkać wśród znanych osób, piastujących funkcje publiczne, polityczne, muzyków, biznesmenów, sportowców oraz znanych aktorów. Wśród nich są:

 • Olivia Wilde- aktorka, która gra w serialu „Dr. House”
 • Benedict Cumberbath – znany z serialu „Holemes”
 • Kate Botsworth- aktorka, która grała w filmie „Błękitna Fala”
 • Jane Seymour – znana aktorka lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, m.in. odtwórczyni roli głównej w serialu „Dr. Quinn”.
 • Max Scherzer- sportowiec
Obrazek domyślny
Katarzyna Tomaszewska

Dziennikarka, blogerka - pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Artykuły: 690

Zostaw odpowiedź