heterochromia

Heterochromia – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Spójrz mi w oczy, a powiem ci coś więcej o tobie. Irydologia to nauka czytania z tęczówki oka. Generalnie tą metodą można zdiagnozować nasze choroby i dolegliwości, z którymi się borykamy. Gnostycy twierdzą, że po kolorze oczu można wyczytać również cechy osobowości i charakteru, ponieważ oczy są wrotami duszy.

A co się dzieje, kiedy mamy dwa różne kolory oczu ? Czy mamy dwie osobowości ? Tego chyba nikt nie wie, ale takie przypadki się zdarzają. Heterochromia to różnobarwność tęczówki, niezwykle rzadkie zaburzenie, które zdarza się u ok. 1% procenta populacji. Polega ono na różnicy w rozmieszczeniu barwnika w różnych obszarach tęczówki lub różnicy w kolorze tęczówki jednego i drugiego oka.

Rodzaje heterochromii

Kolor oczu może się różnić w obszarze jednego oka lub możemy mieć dwie różne barwy tęczówek.
Heterochromia iridis to różnobarwność w zakresie jednej tęczówki oka. Natomiast heterochromia iridium występuje przy dwóch różnych kolorach oczu. Na przykład jedno oko jest niebieskie, a drugie piwne.

Wyróżnia się jeszcze trzy odmiany heterochromii:

  • Central Heterochromia – w jednej tęczówce występują dwie barwy. Kolor oczu w tym przypadku jest inny na zewnętrznej stronie tęczówki, a inny w jej wnętrzu.
  • Sectoral Heterochromia – różnobarwność w tęczówce oka, czyli różnica barwy oka w samej tęczówce.
  • Complete Heterochromia – najczęściej występująca, polegająca na tym, że oczy mają różne barwy.

Heterochromia na ogół uważana jest za wadę, ale tak naprawdę wiąże się ona z dolegliwościami zdrowotnymi w wyjątkowych przypadkach. Przeważnie osoby z różnobarwnością tęczówek cieszą się dobrym wzrokiem i nie cierpią na żadne choroby, jeżeli z tą przypadłością się po prostu urodzili.

Tym bardziej że nie jest to widoczne zaraz po urodzeniu, ponieważ noworodki zazwyczaj mają niebieski kolor oczu. Dopiero około pierwszego roku życia dziecka ilość melaniny w tęczówce oka ustala się, dając ostateczną barwę tęczówki.

  5 ciekawych kierunków na lato 2022

Kiedy heterochromia jest oznaką dolegliwości zdrowotnych?

Heterochromia to inaczej brak pigmentu lub jego nieprawidłowe rozłożenie w tęczówce oka. Gdy ilość Melaniny ( substancji odpowiadającej za barwę oczu, skóry czy włosów) jest zachwiana w tęczówce oka, to dochodzi do tzw. zaburzeń utrzymania jednakowej barwy oczu. W tym wypadku jest to swego rodzaju wada wrodzona i nie ma nic wspólnego z chorobą.

Niemniej, jednak jeżeli heterochromia powstała w późniejszym wieku, np. pacjent miał jednakową barwę oczu i nagle ta barwa zaczęła się zmieniać, to można przypuszczać, że jest to efektem uszkodzenia oka lub choroby. Przyczynami zmiany koloru oczu mogą być:

  • Jaskra- choroba ta prowadzi do nieodwracalnych zmian w nerwie i siatkówce oka. Terapia leczenia jaskry może powodować zaburzenia w kolorze oczu;
  • uszkodzenia oka czynnikami zewnętrznymi, np. tępy uraz oka;
  • nerwiakowłókniakowatość pierwszego rodzaju;
  • stan zapalny rogówki lub siatkówki oka;
  • guzy i tętniaki oka;
  • Zespół Waardenburga, czyli wady współtowarzyszące, takie jak przebarwienia na skórze, niedosłuch, jasne pasma włosów.

Choroby i urazy przebyte w okresie płodowym również mogą powodować takie zaburzenie koloru oczu. Ale to rzadko się zdarza.

Leczenie heterochromii

Kiedy zmiana barwy tęczówki zostanie zauważona, to warto skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia, czy temu zaburzeniu nie towarzyszą choroby. Samej heterochromii się nie leczy, jedynie choroby i dolegliwości jej współtowarzyszące, będące jej wynikiem.

Jeżeli posiadaczowi różnobarwnych oczu przeszkadza ta wada, to może ją wyeliminować barwnymi szkłami kontaktowymi.

Heterochromia wśród gwiazd

Dwukolorowe oczy możemy spotkać wśród znanych osób, piastujących funkcje publiczne, polityczne, muzyków, biznesmenów, sportowców oraz znanych aktorów. Wśród nich są:

  • Olivia Wilde- aktorka, która gra w serialu „Dr. House”
  • Benedict Cumberbath – znany z serialu „Holemes”
  • Kate Botsworth- aktorka, która grała w filmie „Błękitna Fala”
  • Jane Seymour – znana aktorka lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, m.in. odtwórczyni roli głównej w serialu „Dr. Quinn”.
  • Max Scherzer- sportowiec