zniszczone wlosy

Domowe maski na włosy na suche i zniszczone włosy – 10 prostych przepisów

Domowe patenty pielęgnacyjne mimo dostępności profesjonalnych kosmetyków wciąż dla wielu kobiet pozostają numerem jeden. Jak dbać o kosmyki, które są suche i zniszczone? Sprawdź domowe maski, które uporają się z tymi problemami. Mamy 10 prostych przepisów!

Domowe maski na włosy suche i zniszczone – 10 przepisów

Piękne i zadbane włosy są wizytówką każdej kobiety. Niestety, ale pewne czynniki szkodzą naszym kosmykom. Farbowanie, częste rozjaśnianie, zabiegi stylizacyjne, trudne warunki pogodowe (mróz, słońce, wiatr), słona woda, jak i codzienne zabiegi (mocne pocieranie ręcznikiem, czy szarpanie podczas szczotkowania i upinanie) – to tylko niektóre z nich. Nic zatem dziwnego, że suche, a także zniszczone włosy to problem wielu pań.

Wbrew pozorom przygotowywanie domowych kosmetyków jest dziecinie proste. Nie musisz specjalnie nic kupować, ponieważ większość produktów znajdziesz w swojej kuchni. Korzystaj z ogólnie dostępnych składników spożywczych, które są nie tylko tanie, ale i dobroczynnie wpływają na kondycję włosów.

Co wybrać? Suche oraz zniszczone kosmyki potrzebują mocnej dawki nawilżenia oraz regeneracji, zwłaszcza jeśli są farbowane, albo poddawane częstej stylizacji. Wykorzystaj do wykonania domowej maski między innymi:

  • produkty bogate w witaminę A i kwas foliowy, na przykład awokado oraz mleczko kokosowe
  • piwo – ten trunek posiada właściwości wzmacniające oraz prostujące kosmyki, mało tego pięknie wydobywa głębie kolory jeśli farbowaliśmy włosy
  • drożdże, które są bogate w aminokwasy oraz witaminy z grupy B
  • miód, a także jogurt naturalny, bo to źródło protein
  • dobroczynne właściwości posiadają również zioła oraz olejki.

1. Egzotyczna maska nawilżająca

Egzotyczna maska nawilżająca powstanie po połączeniu 20 g oleju kokosowego, 5 ml olejku jojoba, 5 ml olejku arganowego i 20 ml mleczka kokosowego. W pierwszej kolejności łączysz ze sobą oleje, a dopiero potem dajesz mleczko. Po kilku minutach od aplikacji spłucz obficie domowy specyfik letnią wodą, na końcu umyj głowę szamponem.

  Świadoma pielęgnacja włosów. Sprawdź o czym musisz wiedzieć!

2. Maska do włosów farbowanych

Maska do włosów farbowanych składa się z 5 kropli dowolnego olejku eterycznego oraz 30 ml olejku ze słodkich migdałów. Taka mikstura może być stosowana nawet codziennie po każdym umyciu głowy, co więcej dobrze się przechowuje. Szczelnie zamknięta maska w ciemnym opakowaniu przetrwa nawet 6 miesięcy.

3. Maska nabłyszczająca

Maska nabłyszczająca to miks 1 żółtka, 1 łyżki oliwy z oliwek oraz kilku kropli soku z cytryny. Wszystko razem łączysz i nakładasz, ale co kluczowe na suche włosy. Trzymasz maskę do maksymalnie godziny, potem zmywasz obficie wodą, na końcu jest klasyczne mycie szamponem.

4. Maseczka odżywcza

Maseczka odżywcza składa się z dużej łyżki płynnego miodu naturalnego oraz z 3 łyżek jogurtu naturalnego. Całość łączysz ze sobą, następnie aplikujesz na lekko zwilżone kosmyki. Trzymasz maskę 15-30 minut i zmywasz.

5. Domowa maseczka nawilżająca

Domowa maseczka na włosy o działaniu nawilżającym powstanie, gdy wymieszasz 2 łyżki płynnego miodu z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Po nałożeniu czekamy kwadrans, wtedy można zmyć specyfik.

6. Maseczka na włosy Ani Lewandowskiej

Maseczka na piękne oraz zdrowe loki autorstwa Ani Lewandowskiej składa się z pół szklanki siemienia lnianego, połowy rozgniecionego awokado, 2 szklanek wody, 2 łyżek olejku roślinnego i kilku kropel soku z cytryny.

Siemię należy ugotować w pół litrze wody. Odcedzamy go potem, na przykład przez gazę. Uzyskany, w ten sposób żel łączymy z pozostałymi składnikami. Maskę nakładamy na 15-60 minut, zmywamy wodą.

7. Maseczka wzmacniająca

Maseczka wzmacniająca składa się z 3 łyżek jogurtu naturalnego, łyżeczki soku z cytryny oraz z kilku kropel olejku z kiełków pszenicy. Całość wystarczy dokładnie wymieszasz i nałożyć na włosy na 15 minut. Potem obficie spłukujemy wodą.

8. Maseczka z oleju rycynowego

Suche włosy często są pozbawione blasku uratuje je maseczka z 10 g olejku rycynowego, 1 litra wody, 100 ml soku jabłkowego oraz takiej samej ilości octu jabłkowego. Wszystko razem mieszasz, aplikujesz na włosy. Trzymasz kilka minut i obficie spłukujesz wodą.

  Jak kręcić włosy za pomocą lokówki? Krok po kroku

9. Maseczka z piwa

Przesuszone włosy pokochają maskę na bazie popularnego trunku w postaci piwa. Postaw na wariant pszeniczny, po otwarciu pozostaw napój na godzinę, dzięki temu „wygazuje”. Zrobisz maskę dodając do miseczki 5 łyżek piwa oraz jedno żółtko. Wystarczy wszystko wymieszasz na jednolitą masę i można rozsmarować na włosach. Po 15 minutach zmywamy obficie wodą.

10. Odżywcza maseczka na włosy

Niezwykle odżywczą maseczkę na włosy uzyskasz, gdy wymieszasz żel z siemienia lnianego (gotujesz 3 łyżki nasion w szklance wody, odcedzasz gotowy napar przez sitko bądź przez gazę) oraz połowy kostki drożdży (rozgniatasz je widelcem na papkę). Do tego jest jeszcze jedna łyżka płynnego miodu.

Całość trzeba mieszać aż do chwili uzyskania jednolitej konsystencji papki. Aplikujesz kosmetyk domowej roboty na wilgotne włosy. Trzymasz miej więcej 40 minut i zmywasz sporą ilością wodą.

Triki, dzięki którym domowa pielęgnacja kosmyków będzie skuteczna

Aby domowe preparaty w postaci maski zadziałały na włosy trzeba pamiętać o kilku ważnych szczegółach:

  • maski stosuje się regularnie, a więc najlepiej po każdym myciu
  • domowe maski można aplikować na samą skórę głowy, jak i na całe kosmyki, jak i na same końcówki możliwości jest sporo
  • po aplikacji maski dobrze założyć czepek, a na to jeszcze grubszy ręcznik, aby wzmocni działanie domowego preparatu
  • maskę możesz aplikować na suche, albo na wilgotne włosy, tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, pamiętaj jednak, że na przykład jajko lepiej usuwa się z mokrych kosmyków
  • dodawaj olejki eteryczne, w ten sposób zabijesz nieprzyjemną woń drożdży lub innych składników o intensywnym zapachu
  • po zmyciu maski umyj głowę delikatnym szamponem, w ten sposób nie obciążysz fryzury.

Domowe maski na włosy działają podobnie, do tych pochodzących z drogerii. Co ciekawe w większości przypadków są dużo naturalniejsze i bogatsze w składniki odżywcze niż kupne wersje. Poza tym to tani sposób na zadbanie o suche i zniszczone kosmyki.